HABER

Yeni Neslin Klasik Harikaları

06.10.2017


Paylaş:

Tekfen Filarmoni Orkestrası, 25. Yıl Konserini daimi şefi Aziz Shokhakimov’un yönetiminde 25 Ekim’de verecek. Orkestra, bu konserde dünya çapında üne ve izleyiciye ulaşan keman virtüözü Roman Kim ve herkesi etkisi altına alan yeteneğiyle övgü toplayan “wunderkind” piyanist Behzod Abduraimov’a eşlik edecek.

 

Barış adına ortak bir dil yaratmak amacı ile 23 ülkenin müzisyenlerini bir araya getiren ülkemizin sayılı özel sanat kurumlarından Tekfen Filarmoni Orkestrası Aziz Shokhakimov yönetiminde 25. kuruluş yıldönümünün şerefine 25. Yıl Özel Konseri’ni vermeye hazırlanıyor.

 

Shokhakimov yönetimindeki orkestra, konserde ünlü besteciler Rimsky-Korsakov’dan Rahmaninov’a uzanan geniş bir yelpazede Stravinsky, Ferit Tüzün, Saint-Saëns ve Sarasate’den eserler seslendirecek. Orkestra yıldönümünde, sıradışı performansıyla geniş kitleleri hayran bırakan 27 yaşındaki Özbek piyanist Behzod Abduraimov ve 25 yaşına rağmen besteleriyle ünü dünyaya yayılan keman virtüözü ve besteci Roman Kim’i misafir ediyor.

 

25 Ekim Çarşamba günü saat 20.00’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan konserin biletleri Biletix’te satışa sunuldu.

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası Hakkında

Bugün Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri; Karadeniz Oda Orkestrası adıyla 1992 yılında, farklı kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla kuruldu. İlerleyen yıllarda orkestraya başka ülkelerden müzisyenlerin de dahil olmasıyla aile giderek genişledi; Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden toplam 23 ülke: Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Suriye, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Özbekistan, Yunanistan.

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer 3 Denizin Sesi; müzisyenlerin üç farklı bölgeden gelmesinin yanı sıra, orkestranın bu isimle anılıyor olmasının altında kuruluş amacı da yatıyor; farklılıkların bir arada var olabildiği ve hatta bundan da güç alarak müziğin barışın seslerinden biri olduğunu göstermek. Orkestra, klasik müzik repertuvarının yanı sıra, temsil ettiği coğrafyanın yerel müzik aletleri için bestelenen eserleri de seslendiriyor.

 

Tekfen Filarmoni, kuruluşundan bu yana Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, İngiltere, İspanya, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’da konserler verdi.

Tekfen Filarmoni, seyircisine kaliteli bir müzik sunmanın yanı sıra temsil ettiği geniş coğrafyanın müzikal ve kültürel mirasına sahip çıkmayı görev edinerek özel projelere de imza atıyor: Orkestrada bulunan otantik çalgılar için özel olarak bestelenen eserler, Tekfen Filarmoni’nin kültürel mirası yaşatma konusunda gösterdiği çabayı gözler önüne seriyor. Orkestra konser ve stüdyo kayıtları da yapmaktadır.

 

Aziz Shokhakimov hakkında

Aziz Shokhakimov ilk olarak 2010 yılı Uluslararası Mahler Şeflik Yarışması’nda aldığı ikincilik ödülüyle dikkatleri üzerine çekti. Yarışmadaki başarısının ertesi yılı Dresden, Milano, Moskova, Darmstadt, Bolonya gibi birçok şehirde konserler yönetti. ABD’deki ilk konserini Oregon Senfoni Orkestrası ile 2012 sonbaharında veren bu başarılı genç sanatçı, Kuzey Amerika’ya 2013 yılında dönerek Pasifik Senfoni ve Houston Senfoni orkestralarını yönetti, 2014 yılında da Winnipeg Senfoni Orkestrası’nı yönetti.

 

Aziz Shokhakimov, Rhein Operası’nda ilk temsilini 2014’te gerçekleştirdikten sonra burada daimi orkestra şefliği pozisyonuna getirildi. 2015/16 sezonunda Aida, Rigoletto, Golden Cockerel, Hoffmann’ın Masalları ve Carmen gibi prodüksiyonları yönetti. 2016 yılından itibaren üç yıl süre ile Milano’daki Verdi Orkestrası’nın Konuk Şefi pozisyonuna getirildi. NDR Hamburg, DSO Berlin ve Slovak Filarmoni gibi orkestralarla ilk konserlerini veren Aziz Shokhakimov, 2015/16 sezonunda Frankfurt Radyosu, Stuttgart Radyosu, Monte Carlo, Milano ve Strasburg orkestralarını da tekrar yönetti.

 

Aziz Shokhakimov Taşkent’teki Özbek Ulusal Konservatuvarı’nda Profesör V. Neymer’in öğrencisi olarak şeflik okudu. 2005’te, Özbek Devleti tarafından yetenekli genç müzisyenlere verilen Nikhol Ödülü’ne layık görüldü. Özbek Ulusal Orkestrası’nı ilk kez yönettikten sonra 2001’de orkestraya Yardımcı Şef olarak atandı. O zamandan bu yana birçok konserde yönettiği orkestranın halen Birinci Şefi olarak görev yapmaktadır. Opera alanındaki ilk şefliğini 2002’de Özbekistan’ın Devlet Akademik Tiyatrosu’nda Bizet’nin Carmen Operası’nı yöneterek yaptı. Aziz Shokhakimov, Nestlé ve 2016 yılında dünyanın her tarafından gelen 65 katılımcının arasından seçilerek Salzburg Genç Şefler Festivali Ödüllerine layık görüldü.

 

Behzod Abduraimov hakkında

Behzod Abduraimov yakın geçmişte Los Angeles Filarmoni, Boston Senfoni, NHK Senfoni ve Leipzig Gewandhaus gibi dünyanın önde gelen orkestraları ve Valery Gergiev, Vladimir Ashkenazy, Manfred Honeck, Vasily Petrenko, James Gaffigan, Jakub Hruša, Thomas Dausgaard ve Vladimir Jurowski gibi saygın orkestra şefleri ile çalıştı.

 

BBC Proms’da 2016 yılında, Gergiev yönetimindeki Münih Filarmoni’yle büyüleyici ilk çıkışının ardından ertesi yıl tekrar davet edilen Adburaimov, sonrasında Baden-Baden’deki Festspielhaus ile Rheingau Müzik Festivallerine de davet aldı.

 

Geçtiğimiz sezonun açılışını Gergiev yönetimindeki Münih Filarmoni ile yeni düzenlenen 360 derece Festivali’nde yapan Abduraimov, akabinde BBC Proms’ta yine aynı orkestra ile performans sergiledi.

 

Sanatçının yeni sezon programında Lucerne Festivali, Kraliyet Concertgebouw Orkestrası, Münih Filarmoni, hr-Sinfonieorchester, Philharmonia, Çek Filarmoni ve BBC Senfoni orkestraları ile konserler yer alıyor. Abduraimov’un viyolonselist Truls Mørk ile Avrupa ve Amerika’da konser turnesinde de işbirliği yapması planlanıyor. Aranan bir konser piyanisti olan Abduraimov’un Avusturalya’daki resital programının yanı sıra Asya turnesinde çalışacağı sanatçılar ve merkezler arasında Yomiuri Nippon Senfoni Orkestrası, Performans Sanatları Orkestrası Ulusal Merkezi, Pekin ve Seul Filarmoni Orkestraları da yer alıyor.

 

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 1990 yılında dünyaya gelen Behzod, beş yaşındayken Taşkent’teki Uspensky Bölgesi Merkez Lisesi’nde Tamara Popovich’in öğrencisi olarak piyano çalmaya başladı. Park Üniversitesi Uluslararası Müzik Merkezi (International Centre for Music – ICM) mezunu olan sanatçı, burada Stanislav Ioudenitch ile birlikte çalıştı ve halen ICM’in misafir sanatçıları arasındadır.

 

Roman Kim hakkında

Roman Kim, 25 yaşına rağmen şimdiden 21. yüzyılın en kayda değer kemancıları arasında yerini almış ve adı gelecek kuşaklar tarafından Niccolò Paganini ve Eugène Ysaÿe gibi isimlerle birlikte anılır hale gelmiştir. Bestelere de imza atan Kim, 2015 yılından beri yayıncı Bärenreiter ile çalışıyor. Kim’in “Üç Romans” adlı eseri ve Bach’ın “Hava” süitinin uyarlaması aynı firma tarafından yayınlandı.

 

Tatar, Beyaz Rus ve Kore kökenli bir ailenin oğlu olan Kim, beş yaşında keman çalmaya ve üç yıl içinde Moskova Merkez Müzik Okulu’nda ünlü keman öğretmeni Galina Turchaninova’dan eğitim almaya başladı. 2004 yılında “Mstislav Rostropovich Vakfı”ndan burs almaya hak kazandı. Kim, 2008 yılında, Köln Müzik Okulu’nda ünlü kemancı ve eğitimci Prof. Viktor Tretjakov’un sınıfına kabul edildikten sonra uluslararası yarışmalarda 2016 yılındaki “Festival Le Printemps du Violon”da aldığı Ivry Gitlis Ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül ve birincilik ile onurlandırıldı.

 

Roman Kim’in daha çok romantizm odaklı repertuarı, beste yapan enstrümantalistler olarak müzik tarihinde çağımızın ilk starları kabul edilen virtüözlerin çalışmalarını içeriyor. Kim İtalya, Almanya, Fransa, Macaristan, Rusya, ABD, Çin, Güney Kore, Romanya, İsviçre, Türkiye, Ermenistan, İsrail ve Tayvan gibi ülkelerde sürekli sahne alıyor. Kim, Aziz Shokhakimov yönetimindeki NDR Senfoni Orkestrası, Josep Caballé Domenech yönetimindeki Staatskapelle Halle, Dirk Kaftan yönetimindeki Aachen Senfoni Orkestrası, Alpesh Chauhan yönetimindeki Petruzzelli Tiyatrosu Orkestrası, Daejin Kim yönetimindeki Suwon Filarmoni Orkestrası ve Alexandre Bloch yönetimindeki Düsseldorf Senfoni gibi orkestralarla da sahne aldı. Halen Köln’de yaşayan ve Köln Müzik Üniverisitesi’nde beste üzerine eğitim gören Kim, henüz 19 yaşındayken yayınlanan videoda çaldığı Bach’ın “Hava” süiti uyarlamasıyla uluslararası üne kavuştu.  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20