HABER

Emre Yavuz'a Bad Kissingen'de ''olimpiyat birinciliği''

09.10.2017


Paylaş:


Sanat yönetmenliğini Dr. Tilman Schlömp'ün yaptığı Bad Kissingen'de 15.’si düzenlenen Kissingen Piyano Olimpiyatları, 8 Ekim 2017 akşamı yapılan final konseriyle tamamlandı. Sadece çeşitli kurum, organizasyon ve usta müzisyenlerin tavsiyesiyle davet edilen genç piyanistlerin katıldığı olimpiyatlarda bu yıl, 15. Çaykovski Yarışması üçüncüsü Sergei Redkin, 2015 yılında düzenlenen Géza Anda Yarışması katılımcılarından Jean-Paul Gasparian, Lübeck Müzik Akademisi’nden Viktor Soos, Hannover Müzik Akademisi’nden Kiveli Dörken ve Studienstiftung des Deutschen Volkes bursiyeri Luisa Imorde yarıştı, ipi göğüsleyen ise Emre Yavuz oldu. Dr. Tilman Schlömp, Thomas Ahnert, Xenia Xien-Yue Groh-Hu, Ulrich Hauschild ve Michael Stallknecht’den oluşan ve müzikalitesi ve stil bilgisiyle hiç tartışmadan Emre Yavuz’u birinciliğe layık gören jüri; piyanist ve besteci yönlerini ortaya koyduğunu düşündüğü yarışma programını yenilikçi, cesur ve çok yönlü olarak değerlendirdi.

Hazırlamış olduğu yarışma programı ve performansı “en bütünlüklü” ve “Gesamtkunstwerk” olarak adlandırıldı. Emre Yavuz’un Tilman Schlömp’ın ifadesiyle adeta “bir müzik mimarı” olarak başından sonuna bir öykü gibi kurguladığı yarışma programı Sergey Rahmaninov’un Op. 23 On Prelüd’ü ve bu prelüdlerin aralarına eklenmiş, psikolojik bağlantılarla bütünlüğü sağlayan farklı eserleri içermekteydi. Piyanistin kendi bestesi olan Pazar günü Sonatı ile başlayan programda ayrıca Beethoven’in Op.101 No. 28 Sonat’ı, Scarlatti’nin K 64 re minör ve K 213 re minör Çembalo Sonatları, Rameau’nun Les Indes Galantes’tan Rondo’su, Schubert’in Auf dem Wasser zu singen lied’inin piyano transkripsiyonu ve Des Fischers Liebesglück lied’inin Emre Yavuz tarafından hazırlanan transkripsiyonu, Saygun’un Aksak Tartılar Üzerine Etüdleri’nin ilki ve Chopin’in Op.55/1 fa minör Noktürn’ü yer almaktaydı.


 
Emre Yavuz yarışma birincisi olarak 27 Haziran 2018'de Joschua Weilerstein yönetimindeki Deutsche Kammerphilharmonie ile çalacak ve Frankfurt'taki Steinway-Haus'ta resital gerçekleştirecek. Bununla birlikte Emre Yavuz, Kissingen Piyano Olimpiyatları’nın bu yıl ilk kez işbirliği yaptığı Bonn Beethoven Festivali ve Uluslararası Bonn Beethoven Yarışması programında da yer alacak.
 
Emre Yavuz, Kırım’da yapılan Mavi Kuş Uluslararası Müzik Yarışması ve Viyana’da yapılan 4. Rosario Marciano Piyano Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görülmüş, Sicilya’da yapılan Ibla Grand Prize’da, Viyana’da yapılan Rotary Chopin ve Schumann Yarışması’nda Chopin yorumlarıyla ödül almıştı. 2013’te Zubin Mehta yönetiminde Tel Aviv’deki yıllık geleneksel Gala Konseri’nde Beethoven’ın 3. Piyano Konçertosu’nu seslendirdi ve 2015’te 2. Hacettepe Ulusal Piyano Yarışması’nı kazandı. Yavuz, 2016’da düzenlenen 15. Viyana Uluslararası Piyano Yarışması birincilik ve Schubert Özel Ödülü’nün, Dortmund’da düzenlenen 13. Uluslararası Schubert Piyano Yarışması'nın üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20