HABER

Metin Belgin'in sesinden plak formatında!

11.10.2017


Paylaş:

Nazım Hikmet‘in şiirleri usta oyuncu ve yönetmen Metin Belgin tarafından ülkesinde ilk kez seslendirilerek Rainbow45 Records yapımcılığında plak formatında dinleyiciyle buluşuyor.

 

Sedef Erçetin Atala’nın viyolonseliyle eşlik ettiği bu özel albüm, Nâzım Hikmet’in 115 yaşına bir saygı duruşu niteliğinde...

 

1000 adetle sınırlı ve numaralandırılmış olarak, şairin şiirlerinin ve bilinmeyen fotoğraflarının da yer aldığı şık tasarımıyla 180 gram, siyah plak olarak üretilen albüm, koleksiyonerler ve Nazım Hikmet sevdalıları için nadide bir çalışma.

 

Şair, 1930 yılında Bahri Hazer ve Salkım Söğüt adlı şiirlerini 78 devir taş plak kaydına okumuştur. Türkiye’de "kendi sesinden" ilk gramofon şiir plağı büyük ilgi ve beğeniyle karşılanmış, evlerin dışında kahvehanelerde de dinlenmiştir. Nâzım Hikmet’in Türk şiirine getirdiği yeni ses ve ahengin coşkusuyla kulaktan kulağa yayılarak kısa sürede tükenen plağın tekrarı basılmamıştır. 1959’da Fransa’da üretilen başka bir plak Nâzım’ın Fransızca okuduğu şiirlerinin albümüdür. Ülkemizde 1970’lerde kendi sesinden şiirleri 45’lik olarak piyasaya sürülmüştür. Kaset ve CD formatında pek çok şiirinin farklı sesler tarafından okumaları çoğaltılmıştır, ancak yeni teknolojilere uzun bir süre yenik düşen plak kaydı hiç yapılmamıştır.

 

Projenin mimarı ve prodüktörü Metin Belgin “Projeye karar verdiğim zaman büyük sorumluluk aldığımın bilinci ve heyecanıyla; yıllardır içimde biriktirdiğim şiirlerini kendi duygumla ve sesimle ona okumaya çalıştım. İçtenlikle söylüyorum, kayıtlar sırasında hep şu soruyu sordum kendime “Nâzım beğenir mi?” En zor soru ve en sancılısı... Elimden geleni yaptığıma inanıyorum. Bu özel çalışmaya viyolonsel ile Sedef Erçetin Atala katıldı. İnsan sesine en yakın tınıya sahip enstrümanın ustanın dizeleriyle bütünleştiği kanısına vardık. Şiirlerin üzerinde gezinen doğaçlamalar, sanki olması beklenen bir birliktelikti.” diyor.

Satın almak için linke tıklayınız

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20