HABER

Tekfen 25'inci yıl konserinde iki harika yeteneği dinletecek

25.10.2017


Paylaş:

Bu yıl 25’inci yılını kutlayan Tekfen Filarmoni Orkestrası 25 Ekim Çarşamba akşamı saat 8'de Zorlu PSM'de vereceği kuruluş yıldönümü özel konserinde günümüzün iki müstesna yeteneğine eşlik edecek. Bunlardan biri, 25 yaşındaki (alın bir 25 daha) keman dâhisi Roman Kim, diğeriyse 27 yaşındaki piyano dâhisi Behzod Abduraimov. Dâhi diye nitelemem boşuna değil; hakikaten de, dinleyeni deyiş yerindeyse afallatan müthiş yetenekler bu gençler. Abduraimov daha ‘klasik’ kalıplarda kalmayı seçen bir yetenek iken Kim, şovmen yönü daha ağır basan, kolayca kalıba sokamayacağınız, daha sıra dışı bir müzisyen, hatta onun için ‘fenomen’ demek daha doğru olur.Tatar, Beyaz Rus ve Kore kökenli bir ailenin çocuğu olan Roman Kim’in sahnede yaptıklarını izlediğimde aklıma Paganini, Jimmi Hendrix, Nigel Kennedy, David Garrett dörtlüsü geliverdi. Ne alakası mı var şimdi bu dört birbirine benzemezin Roman Kim ile? Kim, Paganini’nin benzersiz diye bilinen tekniğine, hatta eklem ve kemik yapısının bile ‘Şeytanın Kemancısı’nı andırmasıyla öne çıkıyor. İdollerinden biri Paganini ise diğeri de Jimmy Hendrix. Müzikteki yaratıcılıkları ve aynı zamanda besteci de oluşları, Kim’in bu ikisine bağlanmasının ana nedeni (Kendisi de beste yapıyor). Son olarak Kim, günümüzün keman yıldızları Nigel Kennedy ve David Garrett gibi, türler arasında gezinmeyi seven bir ‘özgür ruh’.

Sıra dışı dedim ya Roman Kim için. O akşam sahneye ‘prioscope’ adını verdiği, kendi buluşu olan özel gözlüğüyle çıkarsa, bu sözümü hatırlarsınız. Ne işe yaradığını sorarsanız, ben de anladığım kadarıyla anlatayım. Bu gözlüğü taktığında zaman algısının bozulduğunu, çaldığı pasajları zihninde daha ağırdan alabildiğini ve bu sayede teknik bakımdan güç pasajları daha rahat çalabildiğini iddia ediyor Kim. Bach’ın en sevilen eserlerinden, orkestra süiti bölümü olan ‘Ezgi’nin (Air) solo keman için yaptığı uyarlaması ise, Kim’in teknik becerisine şapka çıkarttıran türden (Youtube’da izlenebilir). Meşhur nota yayımcısı Baerenreiter de böyle düşünmüş olmalı ki, gencecik Kim’in bu uyarlamasını yayınları arasına katmış!


Roman Kim Türkiye'ye ilk kez geçen yıl gelerek Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Paganini'nin 1. Keman Konçertosu'nu seslendirmiş ve Bursalı müzikseverlerden büyük bir ilgi görmüştü.
Tekfen Filarmoni'nin yeni şefi Aziz Shokhakimov gibi Özbek olan Behzod Abduraimov’a az yer ayırdım evet ama o, Roman Kim’e kıyasla genç yaşına rağmen rüştünü çoktan ispatlamış, dünya sahnelerini son yıllarda birbirine katan, Decca’dan albümleri yayınlanan bir ‘piyano canavarı’. O akşam çalacağı Rahmaninov’un Paganini Çeşitlemeleri’nde ortalığı birbirine katacağı kesin. Keza Roman Kim de, hem Saint-Saëns’ın Rondo ve Kapris hem de Sarasate’nin Zigeunerweisen (Çingene Havaları) adlı nefis eserlerinde salondakilere büyük keyif verecektir. Bu gala konserin diğer eserleri; Rimski-Korsakov’un İspanyol Kapriçyosu, Ferit Tüzün’ün Türk Kapriçyosu ve Stravinski’nin Ateş Kuşu Süiti.

25’inci yıl kutlamasına yakışan renkli, coşkulu, mutantan bir program...

Serhan Bali

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20