HABER

Hakan A. Toker ile Senfonik Fasıl

06.11.2017


Paylaş:

Hakan A. Toker'in ünlü Senfonik Fasıl'ı, Cihat Aşkın idaresindeki İstanbul Senfoni Orkestrası eşliğinde 11 Kasım 2017 akşamı saat 20.00'de Cennet Kültür Merkezi'nde…  

 
Senfonik Fasıl, 19. yüzyılda ortaya çıkmış, geleneksel müziklerin uluslararası sanat müziğine uyarlanma geleneğinin bir devamıdır. Bu akımın öncüsü Franz Liszt, Macar Rapsodileri ve Macar temaları üzerine Fantezi gibi eserleriyle, dönemin eğlence müziği olan Çigan ezgilerini, karakteristik özlerini bozmadan büyük bir ustalıkla ve piyanonun bütün görkemini ortaya serecek şekilde konser platformuna uygun bir formata sokmuştur.   
 
Büyük sükse yapan bu eserleri Enescu'nun Romen Rapsodileri ve Dvorak'ın Slav Dansları gibi eserler izlemiştir. Türk Beşleri'nden itibaren bizim bestecilerimiz de her ne kadar ağırlıklı olarak aynı prensibi Türk müziğine uygulamayı gözetmişlerse da, yapılan çalışmalar daha ziyade müziğimizin Batı formlarına uyarlanmasıyla sonuçlanmış; geleneksel temalarımızı kullanırken onları Türk müziğinde “tavır” denilen karakteristik süslemelerinden arındırmışlardır.   
 
Senfonik Fasıl, Türk müziğinin bu karakteristikleri koruyarak konçertant-piyanistik bir yapıya sokulması anlamında türünün ilk ve tek örneğidir, bir anlamda Liszt ve Tamburi Cemil Bey'in Toker'in evinde buluşup el sıkışmasıdır.   
 
 
Hakan A. Toker, piyano, düzenlemeler 
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cihat Aşkın    

 
Taksim, (doğaçlama) 
Senede Bir Gün, söz: Sadık Şendil / müzik: Şekip Ayhan Özışık 
Ayrılık Valsi, söz, müzik: Zeki Müren 
Huysuz ve Tatlı Kadın, söz: Fakih Özlem / müzik: Muzaffer İlkar 
Kimseye etmem şikayet, söz, müzik: Kemani Serkis Efendi 
Tekamül, Hakan A. Toker  
 
 
11 Kasım 2017, 20.00 
Cennet Kültür Merkezi 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20