HABER

Ülkemizin ilk ve tek Etnomüzikoloji Derneği

13.11.2017


Paylaş:

Metodoloji olarak alan çalışmasını önemseyen etnomüzikoloji disiplini; tüm dünyada toplumların müzikal üretimlerine disiplinlerarası bir bakışla bakmasının yanı sıra, özellikle antropoloji disiplininin teorilerinden (kültürel antropoloji) faydalanarak odaklanan, kültürel unsurları oluştukları toplumun değer yargıları çerçevesinde inceleyen bir bilim dalı...


Türkiye'nin ilk ve tek Etnomüzikoloji Derneği ilk toplantısını Doç.Dr. Özlem Doğuş Varlı’nın davetiyle Kasım 2016 tarihinde Bursa’da yaptıktan sonra resmi kuruluşunu Mayıs 2017’de gerçekleştirdi.

Etnomüzikoloji disiplininin disiplinlerarası çalışmasından hareketle; müzikolog, icracı, sosyolog, tarih bilimci, antropologlardan oluşan kurucu üyeleriyle yoğun bir şekilde çalışan Dernek, yılda iki kez yayımlayacağı hakemli bilimsel dergi ve iki yılda bir düzenleyeceği uluslararası sempozyumlar, farklı illerde serbest konferanslar, müzik festivalleri, çalıştaylar, etnomüzikoloji alanında lisansüstü yurtdışı eğitim bursu gibi hedeflerle bu alana katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Seyit Yöre editörlüğünde “Müzik ve Toplumsal Cinsiyet” temasının işleneceği derginin ilk sayısı, derneğin resmi kuruluşundan kısa bir süre sonra ebediyete uğurlanan kurucu üye Prof. Şehvar Beşiroğlu anısına yayımlanacak.

Dergide lisansüstü öğrencilerin makalelerinin yayımlanması için ayrılmış özel bölüm de bulunacak. Makaleler ise 25 Aralık 2017 tarihine kadar kabul ediliyor...

“Müzik ve Politika” temasıyla 22-24 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek sempozyum ise Prof. Dr. Fırat Kutluk’un bilim kurulu başkanlığında gerçekleşecek, Prof. Dr. Philip Tagg ise davetli konuşmacı olarak sempozyumda yer alacak.
Derneğin yönetim kurulu ise; aynı zamanda Kurucu Başkan olan Dernek Başkanı Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyelerinden Doç.Dr. Özlem Doğuş Varlı, Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Dr. Fırat Kutluk, Başkent Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Okan Murat Öztürk, Osmangazi Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Uzmanı Mehmet Uzun, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Etnomüzikoloji yüksek lisans öğrencisi Mahmut Cemal Sari'den oluşuyor.


www.etnomuzikoloji.org

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20