HABER

Hovardanın Sonu

13.11.2017


Paylaş:

Şeytan; hovarda kalplere, ellere ve zihinlere her zaman yaptıracak bir iş bulur.”          

Dünyada ilk kez 1951 yılında sahnelenen, geçtiğimiz sezon Türkiye Prömiyeri yapılan ve büyük ilgi gören opera eseri The Rake’s Progress (Hovardanın Sonu) bu sezonda da seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.     

Igor Stravinski’nin bestelediği eserin librettosu W.H. Auden ve Chester Kallman tarafından kaleme alınmış... Aytaç Manizade’nin rejisiyle sahnelenecek olan eser, komedi ve trajedi dolu konusuyla dikkat çekiyor.

18. yüzyıl İngiltere’sinde geçen ve İngilizce olarak seslendirilen eser; hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell’in çöküşü üzerine kuruludur. Sonradan şeytan olduğu ortaya çıkan Nick Shadow’a uyarak, evlenmeyi düşündüğü Anne Trulove’ı terk edip Londra’ya gönül eğlendirmeye giden ve üçkağıtçı Shadow yüzünden başına gelmedik olay kalmayan Tom’un hikayesi Londra’daki bir tımarhanede son buluyor... 
    

Orkestra şefliği Can Okan, 
koro yönetimi Paolo Villa tarafından yapılan eserde, dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, devinim ve jest ise Canberk Yıldız’a ait.       

Operanın başrollerinde ise; Kenan Dağaşan, Ali Haydar Taş (Trulove), Gülbin Günay, Otilia İpek, Burcu Soysev (Anne Trulove), Caner Akın, Onur Turan (Tom Rakewell), N.Işık Belen, Umut Kosman, Umut Tingür (Nick Shadow), Peyman Dorkan, Arzu Semerci (Mother Goose), Aylin Ateş, Jaklin Çarkçı, Özge Kalelioğlu (Baba the Turk), Ahmet Baykara, Çağrı Köktekin (Sellem), Sercan Gazeroğlu, Yücel Özeke (Keeper of the madhouse) dönüşümlü olarak rol alıyorlar.      


Temsil Tarihleri 
18 / 25  Kasım 2017, 16.00 
                    
21 / 22 / 24  Kasım 2017, 20:00
 

Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20