HABER

BSO Yeni Yıl Konseri

28.12.2017


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrasının 29 Aralık tarihindeki Yeni Yıl Konseri BSO Youtube kanalından canlı yayınlanacak.

George Petrou yönetimindeki konserin solisti ise bas Wolfgang Bankl!..

Classical Source’un “Barok sahnesinin son zamanlarda gördüğü büyük bir fenomen ve kesinlikle daha çok dikkat çekecek” diye nitelediği George Petrou En İyi Opera Kaydı dalında 2018 Grammy Ödüllerine aday gösterildi. 

Konser programı 19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa’nın dans ve eğlence müziğinin önderi olan Strauss ailesinin büyük şöhret kazanan polka ve valsleri ile oğul Strauss’un en önemli operetlerinden Çingene Baron’dan aryalardan oluşuyor. Ayrıca Viyanalı önemli operet bestecilerinden Carl Millöcker ve Viyana’yı anlatan ünlü şarkıların bestecisi Rudolf Sieczynski’nin eserleri yer alıyor.

Bilkent Senfoni Orkestrası'nın Yeni Yıl Konseri 29 Aralık Cuma günü, saat 20.00’de BSO YouTube kanalından canlı olarak izlenebilecek.

https://www.youtube.com/bilkentsymphonyorchestraGeorge Petrou

George Petrou, Yunanistan’da doğdu. Atina Konservatuvarı'nda, ardından Londra’da Royal College ve Royal Academy of Music’de piyano eğitimi aldı. Konser piyanisti olarak başarılı bir kariyeri olan sanatçı, zaman içinde orkestra şefliğine yöneldi ve dikkat çekici performansıyla uluslararası üne kavuştu. Özellikle 18. yüzyıl müzikleriyle ilgilenen Petrou, klasik ve romantik repertuvarda da başarılıdır.

George Petrou, Atina merkezli ünlü Armonia Atenea Orkestrası'nın sanat yönetmeni. Bu orkestrayla sık sık turneye çıkan ve kayıt yapan sanatçı, hem dönem enstrümanlarını hem de modern enstrümanları kullanıyor. Geniş bir dizi senfonik müziği yöneten Petrou, ayrıca opera şefi olarak da adından söz ettiriyor. Şef, gerek barok müzikte, gerekse daha geç dönem repertuvarında tarihten gelen uygulamalara önem veriyor. Ayrıca müzikal tiyatro prodüksiyonlarıyla ilgilenmeye başlayan Petrou, yakın zamanda birkaç başarılı prodüksiyona imza attı. 2016-17 sezonunda, Megaron’da (kendi sahnelediği) Batı Yakası Hikayesi, Opera Lausanne’da ve Staatstheater Wiesbaden’de Hasse’nin Siroe’si, Seul’deki Kore Ulusal Operasında Vivaldi’nin Orlando Finto Pazzo’su, St. Gallen’de Gluck’ün Orfeo’su, Teatro Petruzzelli’de La Gazza Ladra, Staatstheater Karlsruhe’de ve Krakow’da Handel’in Arminio’su ile sahneye çıktı. Ayrıca Champs-Elysées Tiyatrosu'nda, Salzburg’daki Bahar Festivali'nde ve Halle’de Uluslararası Handel Festivali'nde konserler veren sanatçı, Festival de Beaune, Theater an der Wien ve Opera Rara’da performans sergiledi.

Sanatçının 2015-16 sezonundaki performansları arasında, Trieste’deki Teatro Verdi’de Rossini’nin Cenerentola, Opera de Nice’de Cherubini’nin Medea, Halle’deki Uluslararası Handel Festivali'nde Handel’in Scipione, Atina’daki Megaron’da (sahne yönetmenliğini kendisinin yaptığı) Cole Porter’ın Kiss me Kate, Atina Festivali'nde Rufus Wainright’ın Primadonna’sının senfonik/görsel bir uyarlaması, Yunanistan Ulusal Operası'nda Sihirli Flüt ve Onassis Kültür Merkezi'nde Philip Glass’ın In the Penal Colony yapıtları yer alıyor. Petrou, opera sahnesinde, İsveç Kraliyet Operası'nda Handel’in Serse, Opera de Nice’de Rossini’nin Semiramide, Staatstheater Darmstadt’da Monteverdi’nin Ritorno d’Ulisse ve Nono’nun Non hai camin, hai che caminar, Opera Royale de Versailles’da ve Atina Festivalinde Hasse’nin Siroe, Brüksel’de la Monnaie ile ortak prodüksiyon olarak, ayrıca Amsterdam, Brugge, Antwerp ve Breda’da Purcell’in Kral Arthur, Opera de Nice’de Handel’in Semele, Yunanistan Ulusal Operasında Rossini’nin Cenerentola, Opera Royale de Versailles, Atina Megaron, Halle’deki Uluslararası Handel Festivali, Staatstheater Wiesbaden, Opéra Vichy, Theater an der Wien, Paris’teki Salle Pleyel ve Amsterdam’daki Concertgebouw’da Handel’in Alessandroat, Münih Rundfunkorchester ile Bergamo’da Teatro Donizetti’de ve Ingolstadt’da Mayr’in Ginevra Di Scozia, Strazburg’da, Opéra National du Rhin’de ve Opéra de Versailles’da Vivaldi’nin Il Farnace, Bern Stadttheater’de Handel’in Semele, Rossini’nin Sevil Berberi, Verdi’nin Nabucco, Haydn’ın L’Isola Disabitata yapıtlarını yönetti.

Yirminci yüzyılın başına ait Yunan operetlerinin canlandırılması konusunda öncü bir rol üstlenen sanatçı, Atina’da Theophrastos Sakellaridis Pik Nik, Halima ve The Godson operetlerini yönetti.
George Petrou, en büyük başarılarından bazılarını Gluck operalarıyla elde etti. Atina’daki Megaron’da, başrolünü Anna Caterina Antonacci’nin üstlendiği ve Oper Leipzig’de P. Konwitzny’nin yeni prodüksiyonunu sahnelediği Alceste, Yunanistan Ulusal Operasında sahneye konan Orphee, yeni inşa edilen Onassis Kültür Merkezinde Iphigénie en Aulide, ayrıca Megaron’da Il trionfo di Clelia’nın ilk modern prodüksiyonundaki performansıyla büyük beğeni topladı. Petrou daha önce de,  Atina’da Donizetti’nin Anna Bolena ve Handel’in Theodora, Saarländisches Staatstheater Saarbrücken’de Lully’nin Phaeton ve A. Scarlatti’nin Il Tigrane, ayrıca Handel’in OresteArianna in CretaTamerlano ve Giulio Cesare yapıtlarını yönetmişti.

Petrou konserlerinde sık sık Gewandhaus, Muenchner Rundfunkorchester, Concerto Koln, Pomo d'oro, B'Rock, Berner Symphonieorchester, Atina Devlet Orkestrası, Bratislava Filarmoni, Musica Viva (Moskova) ve New Russia Senfoni Orkestrası gibi ünlü orkestralarla çalışıyor.

George Petrou’nun kayıt programı da oldukça yoğun. Son olarak, Max Emmanuel Cencic ile gerçekleştirdiği Decca etiketiyle çıkan, Handel’in Ottone  kaydı, En İyi Opera Kaydı dalında 2018 Grammy Ödüllerine aday gösterildi. Sanatçının bütün albümleri, uluslararası basında eleştirmenlerden övgü topladı. Tamerlano kaydı 2008’de ECHO Klassik Ödülüne değer görülürken, Alessandro, Uluslararası Opera Ödülleri'nde Yılın Kaydı seçildi. Aynı kayıt, 2013’te Mezzo izleyicilerinden 250.000 oy alarak Yılın Operası seçildi. George Petrou, kısa bir süre önce Londra’daki Royal Academy of Music’in Üyesi (ARAM) olarak adlandırıldı ve Fransız hükümetinden "Chevalier de l'ordre des Arts et des Lettres" nişanı aldı.Wolfgang Bankl

Wolfgang Bankl, 1960 yılında Viyana’da doğdu. Eğitimine Baden Müzik Okulu'nda keman çalarak başladı. Okul yıllarında müzikal yeteneklerini geliştiren Bankl, çeşitli orkestralarda keman ve bir caz topluluğunda elektro bas gitar çaldı. Sanatçı, Viyana Teknik Üniversitesi'nde fizik eğitimi görürken müzik etkinliklerini sürdürdü. 1984’te Viyana Konservatuvarı'nda Dominique Weber ile şan çalışmaya başladı. Aynı zamanda David Lutz’dan lied ve oratoryo, Waldemar Kmentt’ten şan dersleri aldı. Şan çalışmalarını 1989’da dereceyle tamamladı. Sanatçı, ilk olarak Viyana Oda Operası'nın sahnelediği Don Giovanni’de Masetto ve Figaro’nun Düğünü’nde Figaro rolünde sahneye çıktı. 1989-93 yılları arasında Kiel Operası'nda Figaro, Cosi fan tutte’de Don Alfonso, Don Pasquale ve Leporello rollerini üstlendi.

1992 yılında Brigitte Fassbaender, Innsbruck’taki Tiroler Landestheater’de sahnelediği Lulu prodüksiyonunda Bankl’a Tierbandiger (hayvan eğiticisi) ve Sporcu rollerini verdi. Wolfgang Bankl, 1993’ten beri üyesi olduğu Viyana Devlet Operası topluluğunda, Leporello, Papageno, Büyük Engizisyoncu, Baron Ochs auf Lerchenau ve Figaro rollerinde sahneye çıktı. Ayrıca çeşitli açılış gecelerinde performans sergileyen Bankl, Die Frau ohne Schatten’de Geisterbote, Lulu’da Tierbändiger/Athlet, Die Jakobsleiter’de Ringender, Puccini’nin Manon’unda Geronte de Ravoir, (Christian Thielemann, Sir Simon Rattle ve Donald Runnicles yönetiminde) Parsifal’de Klingsor rollerini seslendirdi ve Friedrich Cerha ve Peter Turrini’nin Der Riese vom Steinfeld yapıtının prömiyerinde Zirkusdirektor olarak performans sergiledi. Bankl, konuk sanatçı olarak, Zürih, Hamburg, Cologne, Barselona, Milano, Savona, Salzburg, Lübeck, Bregenz, Tokyo, Tel Aviv, Salamanca ve Paris’te opera salonları ve festivallerde sahneye çıktı.

Wolfgang Bankl, konser şarkıcısı ve lied icracısı olarak da aranan bir isim. Bu alanda, Wiener Osterklang’da Bertrand de Billy yönetiminde Massenet’nin Marie Magdeleine, Roma’da (Santa Cecilia) Bach’ın St. John Passion, Bach’ın Si minör Missa, Haydn’ın Richard Hickox ve Adam Fischer yönetiminde seslendirilen Yaratılış yapıtlarını seslendirdi. Hickox ve Fischer ayrıca sanatçıya Beethoven’in Dokuzuncu Senfonisi ile Haydn’ın Yaratılış ve Mevsimler yapıtlarında görev verdi. Bankl, yenilenen Wiener Konzerthaus’un açılışında Schönberg’in Gurrelieder yapıtında, New York’ta Avusturya Kültür Forumu'nda, Wiener Osterklang’da Händel’in La Resurrezione’sinin, Martin Haselböck yönetiminde Bach’ın St. Matthew Passion yapıtının seslendirilmesinde görev aldı. Wolfgang Bankl, 2000 yılında piyanist ve şef Norbert Pfafflmeyer, yazar Harald Kollegger ve besteci Peter Ruzsicska ile gezici oda müziği festivali GIRO D’ARTE’yi başlattı. Festivalde Bach ve Schubert’in yapıtlarına ek olarak çağdaş müzik performansları sergileniyor.

Wolfgang Bankl’ın katkıda bulunduğu çok sayıda CD prodüksiyonu arasında, (Carlos Kleiber yönetiminde) Der Rosenkavalier, (piyanist Norbert Pfafflmeyer ile) Winterreise, (müzikleri Friedrich Cerha’ya ait, librettosu Peter Turrini tarafından yazılan, Michael Boder yönetiminde, başrollerinde Thomas Hampson ve Diana Damrau’nun yer aldığı) Der Riese vom Steinfeld ve Christian Thielemann tarafından yönetilen ve Placido Domingo ve Waltraud Meier’in de rol aldığı Parsifal’de Klingsor bulunuyor. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20