HABER

Güzel müzikle dolu bir akşam

30.12.2017


Paylaş:

Ankara’da son yılların gözde yerleşim yerlerinden olan Çayyolu’nda, müziksever Cihan Barut’un girişimleriyle açılan Podium Hall, “butik konser salonu” konseptiyle, açıldığı Eylül 2017’den bu yana Ankaralı konser dinleyicilerine sıcak ve samimi bir ortamda, dünyaca ünlü müzisyenleri dinleme deneyimi yaşattırıyor. Kendisi de amatör bir piyanist olan ve son birkaç aydır Andante’de yayınlanan çevirileriyle okuyucularımızla buluşan Cihan Barut’u bu girişiminden ötürü tebrik etmek gerek.

 

Benim Podium Hall’u ilk ziyaretim, 27 Aralık akşamı, Ankara’nın kuru soğuğunda, eğitimine Borusan Kocabıyık Vakfı ve ENKA Vakfı’nın burs desteğiyle, Polonya’daki Feliks Nowowiejski Konservatuvarı’nda devam eden genç ve başarılı piyanist Ferhat Can Büyük’ü dinlemek üzere gitmemle gerçekleşti. Scarlatti’den Brahms ve Chopin’e uzanan konser repertuvarıyla Büyük, akıllarda yer eden bir profesyonellik sergiledi. Büyük’ün, özellikle Chopin’in icrası oldukça zor olan iki eserine (Impromptu No.2 ve Scherzo No.1) olan hakimiyeti, hep bahsettiği Chopin tutkusunun bir kanıtı gibiydi. Genç ve -görünüşe bakılırsa- geleceği parlak piyanistimiz, resitalin sonunda, Fazıl Say’ın en beğendiğim, kalbime en çok “dokunan” eserlerinden olan Kumru adlı baladını bis olarak olabildiğince duyguyla çaldı.

 

Büyük’ün yoluna bu tutkuyla ve çalışkanlıkla devam etmesi ve burs desteğinin sürmesi halinde, kısa süre içinde adını daha fazla duyuracağına şüphe yok. Bu arada Büyük, Türkiye’yi bu ziyaretindeki bir sonraki resitalini 8 Ocak’ta İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu’nda verecek. İstanbullu sanatseverlere mutlaka gidip dinlemelerini tavsiye ediyorum.

Onur Aydın

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20