HABER

Kadro bekliyorlar!..

11.01.2018


Paylaş:

Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bazı kurumların iş gücünün azımsanamayacak bir kısmını karşılayan sözleşmeli orkestra ve koro sanatçıları, taşeron işçilerin durumunu iyileştirmeyi amaçlayan KHK’da da yer bulamadılar.

 

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bulunan senfoni orkestralarında 136, çeşitli koro ve topluluklarda 259, Ankara Devlet Çoksesli Korosu’nda 10, Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nda ise beş misafir sanatçı bulunuyor. Misafir sanatçılar, haftalık sözleşme usulüyle, yalnızca katıldıkları prova ve konserler üzerinden, imza karşılığı brüt ücret hesabıyla, hiçbir yasal güvence olmaksızın çalışıyorlar. Ayrıca, sezonluk ya da senelik sözleşmeleri olmadığından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı opera, bale ve tiyatro kurumlarında çalışan sözleşmeli personele getirilen iyileştirme kapsamının da dışında kalan ve sayıları toplamda 410 olan sanatçılar, yılda azami sekiz buçuk aylık maaş alabiliyorlar. Yasal düzenleme gereği, tüm ay çalışsalar bile ayda azami üç haftalık maaş alabilen misafir sanatçılar, sağlık gibi sosyal hizmetlerden de faydalanamıyorlar.

 

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nde çalışan sözleşmeli orkestra ve koro sanatçıları, gelecek kaygılarının ve yaşam şartlarının zorluğu da dikkate alınarak, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesini ve kadro karşılığı istihdam edilmeyi bekliyorlar.

Onur Aydın

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20