HABER

Lorenzo Donati Türkiye'de!

25.01.2018


Paylaş:

Devlet Çoksesli Korosu, İtalya’nın önde gelen koro şefi ve bestecisi Lorenzo Donati’yi İtalyan Büyükelçiliği iş birliğiyle iki hafta boyunca Ankara’da ağırlayacak.

İtalyan UT Vocal Ensemble topluluğuyla Avrupa’nın en prestijli koro ödüllerinden biri olan European Grand Prix for Choral Singing ödülünü alan Donati’nin besteleri Santa Cecilia Akademisi, Philippine Madrigal Singers ve St.Jacobs Stockholm Korosu gibi dünyaca ünlü topluluklar tarafından seslendirildi.

Koro müziği, koro şefliği ve ses eğitimi için farklı ülkeler tarafından davet edilen Donati, Türkiye’de ilk defa Devlet Çoksesli Korosu’nun konuğu olacak.  
 

Koro Şefliği Ustalık Sınıfı  
 
1988 yılından beri Türkiye’de koro müziğinin öncü topluluklarından olan Devlet Çoksesli Korosu, eğitim projeleriyle de dikkat çekiyor. Yeni yetişen genç koro şefleri için düzenlenen Koro Şefliği Ustalık Sınıfı koronun çok ses getiren projelerinden biri oldu. Koronun bu yıl da gerçekleştireceği Koro Şefliği Ustalık Sınıfı’na, Türkiye’de koro müziğinin sevilmesinde büyük katkı sağlayan ve Devlet Çoksesli Korosu’na uzun yıllar şeflik yapmış olan Alman şef Walter Strauss’un adı verildi. Her sezon uluslararası başarılarla kendini kanıtlamış bir şefi davet eden Devlet Çoksesli Korosu, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceği Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı’nda, usta şef Lorenzo Donati’yi ağırlıyor. 29 Ocak ve 3 Şubat tarihleri arasında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç koro şefleri Ankara’da buluşacak. Ustalık sınıfı, genç şeflerin yönetimindeki bir konserle sonlanacak.   
 

İtalyan Esintileri 
 
Koro şefliğindeki ustalığının yanı sıra, Rönesans dönemi koro şarkılarını yorumlamasıyla da tanınan Donati, Rönesans’ın beşiği I talya’nın esintilerini ve en sevilen halk şarkılarının coşkusunu Devlet Çoksesli Korosu’nun tınılarıyla Anadolu’ya taşıyor. Monteverdi, Palestrina, Lotti gibi İtalyan bestecilerin eserlerinin yanı sıra, popüler şarkıları da programında barındıran konser, 10 Şubat saat 20.00’de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20