HABER

Baharı İş Sanat ile karşılayın

12.02.2018


Paylaş:

İş Sanat baharı 5 Mart’ta Behçet Necatigil’in üç radyo oyunu ile karşılayacak. ‘Şimdi Uzak Yakın’ başlıklı dinletide, Necatigil’in Uzak Yol Kaptanı, Gaz ve Kediciler adlı öyküleri seslendirilecek. Besteci ve keman sanatçısı Can Atilla, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında bestelediği 57. Alay Gelibolu Senfonisi ile 9 Mart akşamı İş Sanat’a konuk olacak. Amerikalı soprano Angela Ahıskal ve Özbek çellist Serdar Rasul’un solistliğini üstlendiği konsere Burak Tüzün yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşlik edecek. İş Sanat’ın minik sanatseverler için programına aldığı çocuk oyunlarından Fantastik Hikâyeler Makinesi 11 Mart’ta yeniden sahnelenecek. Millî Reasürans’ta düzenlenen Parlayan Yıldızlar serisinin 19 Mart’taki konukları genç kemancılar Sena Umul ve Aslı Ayben Özdemir olacak. 

 


Behçet Necatigil’in üç radyo oyunu: Şimdi Uzak Yakın

Türk edebiyatının değerli kalemlerinden Behçet Necatigil’in Uzak Yol Kaptanı, Gaz ve Kediciler öyküleri bir radyo tiyatrosu canlandırmasıyla seyirciye sunulacak. Atilla Birkiye’nin düzenlediği, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyguladığı Şimdi Uzak Yakınbaşlıklı dinletide Necatigil’in yıllar önce İstanbul ve Ankara radyolarında yayınlanan oyunlarını usta tiyatrocular Tilbe SaranMetin BelginBülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek seslendirecek. Edebiyat ile müziğin iç içe geçtiği dinletide, Serdar Yalçın’ın bestelediği eserleri kemanda Seda Subaşı, klarnette Gürhan Eteke yorumlayacak. Behçet Necatigil’in günlük yaşamdan kesitlere, insanın umutlarına, dramlarına ve arayışlarına yer verdiği, yayımlandığı dönemde büyük ilgi gören ve ardından gelen kuşaklarda iz bırakmış eserlerinin bu yepyeni düzenlemesini kaçırmak istemeyenler 5 Mart, Pazartesi akşamını ajandalarına not edebilirler. 

 

Dinleti ücretsizdir ve yerler salon kapasitesi ile sınırlıdır.

 


57. Alay Gelibolu Senfonisi ile Can Atilla ve Bilkent Senfoni Orkestrası İş Sanat’ta 

Besteci ve keman sanatçısı Can Atilla, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında bestelediği Senfoni No. 2 57. Alay Gelibolu ile 9 Mart akşamı İş Sanat’a konuk olacak. Amerikalı soprano Angela Ahıskal ve Özbek çellist Serdar Rasul’un solistliğini üstlendiği konsere Burak Tüzün yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Eserleri yurt içinde ve yurt dışında birçok kez sahnelenen Can Atilla, Bilinçaltı, Omni, Cariyeler ve Geceler, 1453 Sultanlar Aşkına, Aşk-ı Hürrem, Can-ı Yunus, Şems-i Rumi gibi albümleriyle ve çeşitli tiyatro oyunları için bestelediği müziklerle birçok ödülün de sahibi. Türkiye’nin ilk "özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu” olma özelliğini taşıyan Bilkent Senfoni Orkestrası’nın Burak Tüzün şefliğinde sahne alacağı konserin biletleri İş Sanat Ana Gişesi’nde ve Biletix’te satışta.

 


Minikler Fantastik Hikâyeler Makinesi ile mucitlerle tanışıyor 

İş Sanat’ın geçtiğimiz yıldan bu yana kapalı gişe oynayan ve çok sevilen çocuk oyunu Fantastik Hikâyeler Makinesi mart ayında bir kere daha sahnede. Can Yılmaz’ın yazdığı Serdar Biliş’in yönettiği oyunun eğlenceli müziklerini Çiğdem Erken, koreografisini Tuğçe Tuna hazırladı. Çocukları uçağın mucidi Wright Kardeşler’den Hezârfen Ahmet Çelebi’ye, sinemanın mucidi Lumiere kardeşlerden taş devrine uzanan geniş bir zaman diliminde benzersiz bir yolculuğa çıkaran oyunun meraklı kahramanı Ömer’e yetenekli genç oyuncu Ata Berk Mutlu hayat veriyor.

Renkli kostümlerini Tomris Kuzu’nun, ışık ve sahne tasarımını Cem Yılmazer’in yaptığı oyunda sevilen oyuncular Tuba Ünsalİbrahim Selim, Sercan Badur, Yeliz Kuvancı veHayal Köseoğlu canlandırmalarıyla kahkaha dolu anlar yaşatıyor. İş Sanat, meraklı minikleri 11 Mart 2018, Pazar günü saat 15.00’da mucitlerin maceralarla dolu dünyasına bekliyor.

 


Kemanın Parlayan Yıldızları 

İş Sanat’ın Millî Reasürans’ta düzenlediği Parlayan Yıldızlar serisinin mart ayındaki konukları genç kemancılar Sena Umul ve Aslı Ayben Özdemir oluyor.

1993 doğumlu Sena Umul, klasik kemençe sanatçısı annesiyle başladığı eğitimini daha sonra Çiğdem İyicil ile sürdürdü. Lisans eğitimini MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nda Hande Özyürek ve Almanya-Musikhochschule Lübeck’te Elisabeth Weber ile tamamladı. Türkiye ve Almanya’da çeşitli gençlik orkestralarında yer alan ve 2017’den bu yana, Frankfurt’ta Markus Daunert ile master eğitimini sürdüren Umul, aynı zamanda Düsseldorf Senfoni Orkestrası’nın stajyer kadrosunda yer alıyor. 

 

2001 doğumlu Aslı Ayben Özdemir ise, dört yaşındayken annesi Zümrüt Alieva ile piyano; yedi yaşındayken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Zülfiye Seçkin ile keman öğrenimine başladı. Yurt dışındaki birçok yarışmada ödül alan genç sanatçı, 2016’da Yaylı Çalgılar için Yamaha Müzik Yarışması'nda Özel Başarı Ödülü’ne layık görüldü ve Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ile Young Euro Classic, Lizbon Festivali, Alicante Festivali gibi festivallerde yer aldı.

 

Genç müzisyenlerin dinleyicilere enstrüman hakimiyetlerini sergileyecekleri konser, 19 Mart 2018, Pazartesi akşamı saat 20.30’da Millî Reasürans Konser Salonu’nda. 

 

Konser ücretsizdir. Rezervasyon; 0 212 316 10 83 numaralı telefondan veya issanat@isbank.com.tr adresinden yapılabilir.

 


 

5 Mart 2018 Pazartesi, 20.30

Behçet Necatigil’in Üç Radyo Oyunu

Şimdi Uzak Yakın 

 

9 Mart 2018 Cuma, 20.30

Can Atilla57. Alay Gelibolu / Senfoni No: 2

Bilkent Senfoni Orkestrası

Burak Tüzün şef 

Angela Ahıskal soprano 

Serdar Rasul çello 

 

 

 

11 Mart 2018 Pazar, 15.00

Fantastik Hikâyeler Makinesi 

 

19 Mart 2018 Pazartesi, 20.30

Millî Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar 

Sena Umut keman

Aslı Ayben Özdemir keman

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20