HABER

İhsan Doğramacı Anısına

21.02.2018


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası 25 Şubat tarihli konserini Bilkent Üniversitesi’nin kurucusu Prof. İhsan Doğramacı’nın ebediyete intikalinin sekizinci yılı münasebetiyle gerçekleştirecek.

Devlet Sanatçısı Gürer Aykal yönetimindeki konsere obua sanatçısı Philippe Grauvogel ile BSO konzertmeister yardımcısı Irina Nikotina solist olacak.
Konserde J.S. Bach’ın Keman ve Obua Konçertosu (Re minör, BWV.1060a), Mozart’ın Obua Konçertosu (Do majör, KV.314 / KV.271k) ile Shostakovich’in 9. Senfonisi (Mi bemol majör, Op.70) seslendirilecek.

25 Şubat Pazar günü Bilkent Konser Salonu’nda saat 20.00’de başlayacak konserin biletlerine bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.

bso.bilkent.edu.tr
BSO Gişesi: 312 2901775
Gürer Aykal
 
Müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuvarı'nda başlayan Gürer Aykal, Necdet Remzi Atak'ın öğrencisi olarak 1963 yılında keman bölümünden, Adnan Saygun'un öğrencisi olarak 1969 yılında kompozisyon bölümünden mezun oldu. Aynı yıl devlet bursu kazanıp İngiltere'ye giderek Londra'da Guildhall Müzik Okulunda Andre Previn ve George Hurst gibi önde gelen şeflerin yanında orkestra şefliği okudu. Guildhall Müzik Okulu ve Royal Academy İleri Şeflik Bölümlerini birincilikle bitirdi (1972). Ardından İtalya'ya giden Aykal, Academia Chigiana'dan Şeflik Nişanı aldı ve Santa Cecilia Akademisini Franco Ferrara'nın asistanlığını yaparak bitirdi. Bu arada Adnan Saygun'un isteği üzerine Pontificio Istituto di Musica Sacra'da Bartolucci ile Gregorien koro müziği ve Rönesans çoksesli müzik öğrenimi de gördü.

1975 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Daimi Şefliğine atanan Aykal, daha sonra bir süre Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü yaptı. Bu arada Suna Kan ile birlikte kurduğu Ankara Oda Orkestrasının ülkemizdeki faaliyetlerinin yanı sıra bu orkestranın yurt dışında da yüzden fazla konserini yönetti. Aykal, Avrupa ülkelerinin önde gelen orkestraları ile sayısız konser verdi; İngiliz Oda Orkestrasını Güney Amerika ve Karayipler turnesinde yönetti. Amsterdam Concertgebouw Oda Orkestrası'nın da şefliğini yaptı.

Eğitimci yönü yurtiçi ve dışında orkestra şefliği profesörlüğünü de kapsayan Gürer Aykal, ABD'de Indiana (Bloomington) Üniversitesi, Teksas Tech ve UTEP üniversitelerinde ileri orkestra şefliği dersleri verdi. Halen Bilkent Üniversitesi'nde ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda bu görevi sürdürüyor.

ABD'de toplam 16 yıl şeflik ve genel müzik direktörlüğü yapan Aykal 1991 – 2003 yılları arasında El Paso Teksas Senfoni Orkestrası Daimi Şefliği ve Genel Müzik Direktörlüğü yaptı ve burada "Profesör Emeritus" unvanı aldı.

Müzik alanındaki uluslararası başarıları ve hizmetleri nedeniyle 1981 yılında kendisine Devlet Sanatçısı unvanı verilen Aykal, bugüne kadar yaptığı CD kayıtlarında Londra Filarmoni Orkestrası, Kuzey Almanya Radyosu (NDR), Ankara Oda Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve El Paso Senfoni Orkestrası gibi önde gelen birçok sanat topluluğu ile Bach, Beethoven, Mozart, Tchaikovsky, Elgar, Smetana, Ravel, Akses, Erkin ve Saygun gibi büyük bestecilerin yapıtlarını seslendirdi.

Gürer Aykal, Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin müzik yoluyla tanıtılması konusunda yurtiçi ve yurt dışında yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı 1999 yılında Türkiye  Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın Sanatçısı seçildi.

1999 yılında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nı kuran ve Daimi Şefliği ile Genel Müzik Direktörlüğünü yürüten Gürer Aykal, bu görevine Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Onursal Şefi olarak devam etmektedir. 2000-04 yılları arasında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nı kurmak ve geliştirmek görevini üstlendi. Aykal Mayıs 2008’de, Türkiye ile Finlandiya arasındaki kültürel işbirliğine sağladığı katkılardan ötürü Finlandiya Devlet Nişanı ile ödüllendirildi. 2008 Temmuz ayında Roma Lazio Avrupa ve Akdeniz Festivali kapsamında Roma’da düzenlenen törende, Uluslararası Gösteri Sanatları kategorisinde başarı ödülü aldı. 2009 yılında Bilkent Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ile, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2011 Onur Ödülü Altın Madalyası ile onurlandırıldı.

Gürer Aykal, Aralık 2011'de Karşıyaka Belediyesinin öncülüğünde Karşıyaka İzmir Filarmoni Orkestrası'nı kurdu. Bu orkestra oda orkestrası olarak devam etmektedir.
Philippe Grauvogel müzik eğitimine Roger Raynard ve Yves Poucel ile başladı. 1989’da girdiği, David Walter ve Maurice Bourgue ile çalıştığı Paris Ulusal Konservatuvarı'ndan (CNSMDP) oda müziğinde iki, obuada bir birincilik ödülü alarak mezun oldu.

1994’te Itinéraire grubuna katılan sanatçı, çağdaş repertuvarı çalmaya başladı, pek çok besteciyle tanıştı ve çeşitli yapıtlarda yer aldı. 1996’da obua solisti olarak katıldığı Poitou-Charentes Orkestrası'nda hem çağdaş hem de klasik, geniş bir repertuvarla çalışmanın yanı sıra, ulusal ve uluslararası festivallere katıldı. Philippe Grauvogel, Paris ve Lyon Operaları, Fransız Radyo Filarmoni gibi önde gelen topluluklarla düzenli olarak konserler veriyor. Oda müziği de yapan solist, orgda Bruno Morin ve klavsende Joël Pontet ile özellikle barok repertuvardan yapıtları seslendiriyor. Sanatçı, 2010’da Ensemble Intercontemporain’a katıldı. Philippe Grauvogel, Antony Konservatuvarı'nda obua dersleri de veriyor.
Irina Nikotina

Irina Nikotina, Taşkent’te doğdu. Lisans eğitimini Taşkent Devlet Konservatuvarı'nda tamamladı. Moskova Çaykovski Konservatuvarı'nda Prof. Igor Bezrodny ile çalıştı, 1986’da doktora diploması aldı. 3. Özbekistan Keman Yarışması'nda birincilik ödülü kazandı. Taşkent Devlet Senfoni Orkestrası'nda konzertmeister olarak çalıştı, solist olarak çok sayıda konser verdi. Rusya, ABD, Hong Kong, Tayland, Ukrayna, Belarus, Estonya, Litvanya ve Norveç’te festivallere katıldı. 1993’ten beri Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi, Bilkent Senfoni Orkestrası konzertmeister yardımcısıdır.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20