HABER

Uluslararası Ankara Müzik Festivali

26.02.2018


Paylaş:

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’ya yakışır bir festival düzenlenmesi için zamanın Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın talepleri ve destekleri ile Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nca düzenlenmeye başlanan ve şehrinin kültür sanat hayatını zenginleştirmek üzere azimle ve inatla 34 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali 35. yılında!..

Başkentin en uzun soluklu etkinliği olan ve Ankara’nın sanatsal hayatında önemli bir yer edinerek 34 yıldır ayakta kalmayı başarmış Uluslararası Ankara Müzik Festivali 4-26 Nisan 2018 tarihleri arasında 35. kez sanatseverlerle buluşacak.  

Dünyada ve ülkemizde yaşanan siyasi ve ekonomik zorluklara rağmen sanatın var olması gerekliliğine olan inanç ile sorumluluktan vazgeçilmeksizin 35. Festival’de, başta ülkemizin yetiştirdiği güzide sanatçılarımız olmak üzere İspanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, ABD, Gürcistan, İtalya, Romanya’dan klasik müzik, dans ve caz alanlarının seçkin örneklerini sunacak 400’e yakın sanatçı ve topluluk yer alacak.  

35. Festival'in görselleri Sevda – Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen  “35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali” Afiş Yarışması’nda oybirliği ile birinciliğe layık görülen Amir Asgari imzasını taşıyor.  

Festivalin açılış ve kapanış konserlerinin senfonik orkestralarca gerçekleştirilmesi, başkent Ankara ve ülkemizin müzikal kapasitesinin yansıtılması, genç solistlerimizin uluslararası işbirliği konserlerinde yer alması, ilk seslendirmeler gibi geleneklerin korunduğu 35. Festival, 4 Nisan’da şef Rengim Gökmen yönetiminde dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret solistliğindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konseri ile açılacak. 26 Nisan’da Romanya’dan şef Constantin Grigore ve Sibiu Philharmoni Orkestrası’nın ve keman  sanatçısı Gabriel Croitoru solistliğindeki konseri ile sona erecek.  

Dönem orkestrası Academia de las Luces, ödüllü piyanist Lukáš Vondráček, Franz Lizst Oda Orkestrası ve genç kuşağın başarılı temsilcisi keman sanatçımız Alican Süner, Saygun Quartet, Bosphorus Trio, Festivale özel repertuvarı ile şef Burak Erdem yönetiminde Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu bu geleneklerin başarılı temsilcileri Compania Flamenca El Carpeta & Antonio Canales, İspanya’nın son dönem en gözde dansçıları arasında gösterilen kardeşler ile efsane Canales, İtalya’dan Spellbound Modern Dans Topluluğu, dünyaca ünlü Gürcistan Devlet Balesi “Sukhishvili” dans severleri, eleştirmenlere göre cazın klasik piyanoda en iyi icracılarından olan David Hazeltine, 35. Festivale davulda Joe Farnsworth ve basta David William oluşan Trio’su ile katılacak. Dünya caz sahnelerinin ünlü piyanistlerinden piyanist Cyrus Chestnut’a Ankara konserinde basta Giorgos Antoniou davulda ise Esteve Pi eşlik edeceği Cyrus Chestnut Trio konserleri caz severleri memnun edecek etkinlikler.  

Ankara’nın Festivali’ne... Müziğe…  Sanata…  Birlikten çoksesliliğe uzanan uyuma kulak ver!..

www.ankarafestival.com

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20