HABER

Bilkent Müzik Günleri sürüyor

28.02.2018


Paylaş:

Bilkent Müzik Günleri, Duo Leo ve Babacan-Kıvrak Piano Duo’nun katılacağı 28 Şubat konseri ile sürüyor.

Muhammedjan Sharipov (keman) ve Güneş Hızlılar’dan (arp) oluşan Duo Leo konserde J.S. Bach’ın Sol minör Sonatı (BWV.1020), Çaykovski’nin Valse Sentimentale (Op.51 No.6), Saint-Saëns’ın Fantaisie (Op.124), Debussy’nin Clair de Lune ve Piazzolla’nın Bordel 1900 (The History of Tango) isimli eserlerini seslendirecek.

Genç ve dinamik Duo Leo yurtiçi ve dışında çeşitli konserlerde ve festivallerde düzenli olarak yer almakta. Eğitimlerine Salzburg Mozarteum Üniversitesinde devam eden her iki sanatçı da; solo, oda müziği ve orkestra alanında önemli başarılara imza attılar. Muhammedjan Sharipov, Mozarteum'un düzenlediği Ruggiero Ricci Keman Yarışması'nda ve Romanya'daki Remember Enescu Yarışması'nda birincilik ödülünü kazandı. Sanatçı Camerata Salzburg ile konserler vermekte. Güneş Hızlılar ise, Almanya'daki Assia Cunego Arp Yarışmasında ve İtalya'daki Marcel Tournier Arp Yarışması'nda birincilik ödülünün sahibi oldu. Junge Deutsche Filarmoni Orkestrası ve Avusturya Modern Müzik Topluluğu ile konserler vermekte. Duo Leo konserlerinde barok dönemden empresyonizme uzanan geniş bir repertuvar sunmakta, keman-arp için yazılmış orijinal eserlerin yanı sıra çeşitli düzenlemeleri de seslendirmekte.

Konserin ikinci yarısında Cem Babacan-Başar Can Kıvrak Piyano İkilisi Rachmaninov’un Senfonik Danslar’ını seslendirecek.

Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı'ndan 2012 yılında en yüksek derece olan kırmızı diplomayla mezun olan Cem Babacan ve Başar Can Kıvrak ikili olarak 2009 yılından beri birlikte çalışıyorlar. İkili bugüne kadar Moskova Konservatuvarı Rahmaninov Salonu, Bilkent Konser Salonu ve Antalya Uluslararası Piyano Festivali'nde yer aldı. Bilkent Senfoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni, İzmir Devlet Senfoni, Filarmoni Antalya gibi orkestralar eşliğinde konserler verdi. İki piyano repertuvarının yanı sıra, solo olarak özel temalar üzerine projeler üreten ikili, Prokofiev’in Savaş Sonatları’nı piyanist Jerfi Aji ile birlikte seslendirdi, Liszt’in 12 transandantal etüdünü Bilkent Konser Salonu'nda çaldılar. Mart ayında Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde, çok nadir olarak tek bir konserde seslendirilen bir seri olan Liszt’in tüm etüdlerini yarı yarıya paylaşarak seslendirecekler. 

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından düzenlenen Bilkent Müzik Günleri 28 Mart’a kadar sürecek. Sanat Direktörlüğünü Kağan Korad’ın yaptığı etkinlik, zengin repertuvarıyla klasik Batı müziğinin en önemli dallarından biri olan oda müziğine dikkat çekmeyi ve bu alanda faaliyet gösteren grupları destekleyerek müzikseverlerle buluşturmayı amaçlıyor.

Her Çarşamba Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak konserlerin biletleri bilet.bilkent.edu.tr adresinden temin edilebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20