HABER

Tarabya Ensemble Borusan Sanat'ta

04.04.2018


Paylaş:

Christian Thomé tarafından 2016 sonbaharında, sanatçının İstanbul’da Tarabya Kültür Akademisi'nde bulunduğu dönemde kurulan Tarabya Ensemble ağırlıklı olarak caz, dünya müziği ve doğaçlama müzik alanlarında faaliyet gösteren Alman ve Türk müzisyenlerinin oluşturduğu bir havuzdan besleniyor.

Konserlere bağlı olarak değişen üyelerle bir araya gelen topluluğun kültürlerarası projelerinde temel fikri, farklı kökenlere sahip değişik müzik tarzlarının buluşabileceği bir platform oluşturmak!..

Bu platformda müzikal iletişimin kesişim kümeleri derinlemesine araştırılmakta, ideal şartlarda yeni icra tarzları ve tını bileşimleri ortaya çıkmakta... 

Bu dinamik formasyon, Tarabya Kültür Akademisi'nin gelecekteki bursiyerleri açısından, yerel müzik ortamına girebilmek için bir sıçrama tahtası işlevini görmektedir. Tarabya Ensemble'ın çıkış noktası, ülkeler ve kültürler arasındaki alışverişe müzikal bir soluk kazandıracak faal müzisyenlerden, sürekli genişleyen bir havuz oluşturma fikridir.  

Tarabya Ensemble, bugüne dek üç farklı ekip olarak bir araya geldi. Birincisi 2017 Nisan'ında Christian Thomé'nin yönetiminde İKSV Salon'da; ikincisi, 2017 Eylül'ünde Tarabya konuk sanatçıların Angelika Niescier ve Michael Schiefel'in yönetiminde bomontiada ALT’ta gerçekleştirdi.

2018 Nisan'ında Tarabya konuk sanatçılarından Jacobien Vlasman'ın yönetiminde İstanbul, XJAZZ Festivali'nde son olarak üçüncü konserini verecektir.

Tarabya Ensemble'ın üçüncü konserini gerçekleştiren ekipte şu müzisyenler yer almaktadır:  

JACOBIEN VLASMAN şan, elektronik
ANGELIKA NIESCIER saksafon
ENGİN RECEPOĞULLARI  tenor saksafon
TULUĞ TIRPAN  piyano
VOLKAN HÜRSEVER  kontrbas
CHRISTIAN THOMÉ  davul  Christian Thomé ilk defa Temmuz – Aralık 2016 tarihleri arasında Kültür Akademisi Tarabya’nın bursiyeri olarak İstanbul’a geldi. Şubat- Mart 2018 tarihleri arasında bursunu uzatarak, ikinci kez iki ay süre ile Kültür Akademisi’nde kalacak.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20