HABER

Masterclass, Final konseri ve imza günü

16.04.2018


Paylaş:

Avrupa'da ve Türkiye'de gerçekleştirdiği solo ve ensemble konserleriyle ön plana çıkan, ülkemizin sayılı Barok müzikçilerinden akademisyen ve viyola sanatçısı Barış Kerem Bahar, viyola, ensemble, Barok arşe stili, müzisyenler için nefes ve beden çalışmalarıyla ilgili 20-21-22 Nisan 2018 tarihlerinde Piyano Evi'nde bir masterclass gerçekleştirecek.  

Masterclass sonrası Piyano Evi’nin keyifli ortamında birlikte olmak üzere klasik müzik tutkunları için 22 Nisan Pazar, Saat 19.00’da bir Final Konseri verecek.

Konser sonrasında akademisyen ve viyola sanatçısı Barış Kerem Bahar yalnızca eğitmenler, öğrenciler ve sanatçılar için değil, müziğe ve enstrüman tarihine ilgi duyan herkese yönelik hazırladığı Viyola Kitabı'nı imzalamak üzere müzikseverlerle birlikte olacak.

Bir enstrümanı çalmak için onu yakından tanımak ve benimsemenin çok önemli olduğunu bildiren sanatçı, Viyola Kitabı’nda insan hayatında enstrümanların ortaya çıkışından itibaren yaylı çalgıların gelişimini, viyolanın ilk atalarından itibaren yapısal ve müzikal olarak katettiği yolu ve günümüzdeki yerini anlatıyor.    

Detaylı bilgi için: www.piyanoevi.com
   


Barış Kerem Bahar  

1997 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola bölümüne girdi. 2000 yılında Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın gerçekleştirdiği Oda Müziği Yarışması’nda Özel Ödül, 2002 Nisan ayında “5. Uluslararası Edirne Klasik Müzik Yarışması” nda ikincilik ödülü aldı.  

Öğrenciliği sırasında solist olarak A. Vivaldi İki Viyola Konçertosu, W.A. Mozart Senfoni Konçertant ve “Hummel Fantasie” eserlerini çeşitli orkestralar eşliğinde seslendirdi. Ruşen Güneş, Apple Hill Chamber Players, Michael Kelley, Prof. Lukas David, Ellen Jewitt, Bruno Giuranna gibi önemli sanatçıların aktif olarak viyola ve oda müziği workshop/masterclass’ larına katıldı, Prof. Jerrold Rubinstein ile Mozart yorumu üzerine çalıştı.

2007 yılında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı'ndan en yüksek not ortalamasıyla Pekiyi dereceyle mezun oldu. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola sanat dalı master programını pekiyi derece ile tamamladı. 2013 yılında İtalya G. Puccini Konservatuvarı tarafından davet edildi, viyola ve oda müziği dallarında öğrencilerle masterclass’lar yaptı.  İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Beste Tıknaz Modiri danışmanlığında Çiğdem Epikmen ile, İtalya Brescia Luca Marenzio Konservatuvarı’nda ise çalışmalarını Luca Morassutti ile sürdürerek sanatta yeterlik eğitimini pekiyi derece ile tamamladı, İtalyan klavsen sanatçısı Giovanna Fabiano ile barok dönem stili üzerine çalıştı.

2015 yılında J.S.Bach Sol Minör Viyola Konçertosu’nun Dünya Prömiyerini Brescia Pietro Da Cemmo Salonu’nda yaptı. 2017 yılında DESO eşliğinde A.Stamitz Fa Majör Viyola Konçertosu'nun Türkiye Prömiyerini gerçekleştirdi. 2017 Şubat ayında İtalya’da gerçekleştirdiği resitalinde Ebru Güner Canbey’in Viyola için Minyatürler eserinin Dünya Prömiyerini gerçekleştirdi.

IANUA Ensemble, Morassutti Ensemble Barocco Barok grupların yanı sıra İtalyan org/klavsen sanatçısı Gabriele Levi ile oluşturdukları ikili Duo Pontis ile konserler vermekte olan sanatçı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası gibi seçkin topluluklarda yer almaktadır.      


K. Batu Ekmekçi (Piyano)

1985 yılında İzmir’de doğdu. 2000 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Prof. Ersin Onay ve Prof. Hande Dalkılıç ile piyano, Andrée Sommer ile eşlik, Elena Gnezdilova ve Kerem Aykal ile oda müziği çalıştı. Bilkent Üniversitesi kapsamında çeşitli solo ve oda müziği resitalleri verdi.

2010 yılında İTÜ MİAM Piyano Performans bölümüne girmeye hak kazandı. Halen İTÜ MİAM bünyesinde devlet sanatçısı Ayşegül Sarıca ile çalışmalarını sürdürmekte olup 2015 yılından beri kurucusu olduğu Piyano Evi’nde başladığı çalışmalarına da devam etmektedir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20