HABER

1. Gaziantep Uluslararası Opera ve Bale Festivali

30.04.2018


Paylaş:

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Üniversitesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin değerli katkılarıyla düzenlenen 1.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali’nin tüm temsilleri GAÜN Mavera KSM Ana Salon ve GAÜN Atatürk Kültür Merkezi'nde saat 20.00’de ücretsiz olarak sahneleniyor.  


AÇILIŞ KONSERİ, 
4 Mayıs 2018, Cuma

Ülkemizin de üyesi bulunduğu TÜRKSOY üyesi ülkelerden katılacak opera solistlerine, orkestra şefi Petr Gribanov yönetiminde Kazakistan’ın Karaganda Senfoni Orkestrası eşlik ediyor. Solistler; Elnura Samarbekova (soprano, Kırgızistan), Mehlika Karadeniz Bilgin (soprano, Ankara DOB), Eleonora Mustafayeva (lirika dram. soprano, Azerbaycan), Ünüşan Kuloğlu (tenor, Ankara DOB)  Talgat Mussabayev (bariton, Kazakistan), Petr Gribanov (orkestra şefi, Kazakistan)                                                  


IV. MURAT, 7 Mayıs 2018, Pazartesi

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek IV. MURAT operası ile program devam ediyor. Görkemli müzikleriyle Okan Demiriş’in bestesi, Ulusal Türk Operası repertuvarının seçkin bir örneği olan IV. Murat Operası, Osmanlı tarihinin önemli bir dönemini, sarayın gizemli dünyasını, yaşanan çekişmelerini anlatıyor. 3 perde olarak sahnelenecek eser; ayaklanan Yeniçeri ve Sipahileri, asilerin başı Topal Recep Paşa’yı, Sultan Murat’ın annesi Kösem Sultan’ı, Şehzade Bayezid’i, Sultan Murat’ın sadık hizmetkarı Dilfigar’ı ve bir çok tarihi şahsiyeti sahneye taşıyor.  


DÜĞÜN, 10 Mayıs 2018, Perşembe

Bir ailenin yaşayabileceği en mutlu günlerden biri olan düğünün, hiç beklenmedik bir biçimde bir trajediye dönmesinin kısa hikayesinin anlatıldığı eser Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından Mehmet Balkan’ın koreorafisi ile sahneleniyor.  

GÜLDESTAN, 12 Mayıs 2018, Cumartesi

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eserle 1. Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali sona eriyor. Libretto ve koreografisi Beyhan Murphy’e, müzikleri Mercan Dede’ye ait  olan bu muhteşem dans ve müzik şöleni, Devlet Opera ve Balesi sahneleri ile Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya ve Fransa’da sahnelenmiş, bir göç yolundan şehirdeki kafeye, çağdaş yazar Orhan Pamuk’un eserlerinden 18.yy’da Evliya Çelebi’ye, modern insanın içsel yolculuklarından sema’ya, Osmanlı zamanlarından modern İstanbul’a ve nihayetinde de Gül’e varan bir yolculuğu anlatıyor.  


Genel Müdürlük gerekli hallerde festival programında değişiklik yapabilir. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20