HABER

Canlı yayın 9 Mayıs saat 11.00'de!..

01.05.2018


Paylaş:

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Siemens Opera Yarışması, genç opera sanatçılarına dünya sahnelerinin kapılarını aralamaları için yeni bir fırsat sunuyor. Türkiye’nin tek ulusal opera yarışması konumundaki Siemens Opera Yarışması’nın bu yılki finali 9 Mayıs saat 11.00'de İstanbul’da Pera Palace Hotel’de yapılacak. Yarışma, bu sene ilk kez Siemens Türkiye’nin Facebook hesabından canlı olarak yayınlanacak.
 

 

 

Siemens Türkiye tarafından ülkemizdeki opera sanatçılarını dünya sahneleri ile tanıştırmak amacıyla bu yıl 20’ncisi düzenlenecek olan Siemens Opera Yarışması için geri sayım başladı. Özellikle genç opera sanatçılarına dünya sahnelerinin kapılarını aralamaları açısından büyük önem taşıyan yarışmanın bu yılki finali 9 Mayıs’ta İstanbul’da Pera Palace Hotel’de gerçekleştirilecek. 

Siemens Türkiye’nin “Yaşam için müzik, yaşam için yenilikçi zeka” yaklaşımıyla düzenlediği Siemens Opera Yarışması, bu yıl ilk kez Siemens Türkiye Facebook hesabından canlı olarak yayınlanacak.

 

Dereceye girenlere yurtdışında eğitim imkânı

Bu yıl yarışmada birinci olan genç opera sanatçısı, Almanya’daki Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 4 aylık Almanca bursunun sahibi olacak. Yarışmanın ikincisi ise Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 aylık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 2 aylık Almanca bursu kazanacak. Üçüncü olarak belirlenecek sanatçı ise 2 bin Euro’luk ödülün sahibi olacak. 

 

Dünyanın en ünlü operalarında sahne alma fırsatı

Türkiye’nin tek ulusal opera yarışması konumunda bulunan Siemens Opera Yarışması’na profesyonel veya öğrenci, kendine güvenen her opera sevdalısı katılabiliyor. Opera yarışmasına katılan genç sanatçılar, yarışmada aldıkları derecelerin sonuçlarına göre, dünyanın en ünlü operalarında sahne alma fırsatı yakalıyorlar. Siemens Türkiye, yarışma sayesinde bugüne kadar 100’den fazla genç yeteneğin önemli kurumlarda burs ve kıymetli ödüller kazanmasına aracılık etti. Genç sanatçılar, Metropolitan Opera, Carnegie Hall, La Scala gibi dünyanın en önemli sahnelerinde Türkiye’yi temsil etme imkanı buldular.

 

Prof. Yekta Kara gibi operanın önemli isimleri jüri koltuğunda

Prof. Yekta Kara’nın başkanlığındaki Siemens Opera Yarışması jürisinde, Siemens Sanat Programı Direktörü ve Karlsruhe Operası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Setaphan Frucht, Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spühler, Hamburg Devlet Operası Sanat Yönetmeni Tillmann Wiegand ve Siemens Türkiye CSO'su Esra Kent yer alıyor.

 

Yeni seslerin ortaya çıkarılması için Türk operası adına önemli bir platform

Geçen yıllarda yapılan yarışmaların ardından her biri birbirinden genç ve geleceğe umutla bakan opera sanatçıları, Siemens’in sosyal sorumluluk anlayışıyla başlattığı yarışma sayesinde bugün çok önemli görevlerde mesleklerini icra etmeye devam ediyor.

 

Siemens Opera Yarışması, Türk operasının genç kuşaklara yansıtılması ve geleceğe taşınması anlamında önemli bir misyon üstleniyor. Siemens’in opera sanatının temel yapı taşlarını oluşturan yeni seslerin ortaya çıkarılmasında ve sanatsal gelişimlerine uluslararası destek sağlanmasında üstlendiği sorumluluk, gençlerin her geçen gün artan başarılarıyla daha da anlam kazanıyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20