HABER

Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi'nde

03.05.2018


Paylaş:

1.Eğirdir Oda Müziği Yarışması’nın birincisi Geistesblitz Trio, Uluslararası Rahmaninov Turnesi kapsamında 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde konser verecek. 

 
Geçtiğimiz yıl düzenlenen 1. Eğirdir Oda Müziği yarışmasında birincilik ödülüne layık görülen Geistesblitz Trio, Nisan ayında başlayan Uluslararası Rahmaninov Turnesi’ne Yeldeğirmeni Sanat Merkezi konserleriyle devam ediyor. Kemancı Tolga Kulak, çellist Gözde Yaşar ve piyanist Emre Yavuz tarafından kurulan Geistesblitz Trio’nun yıl boyunca sürecek Uluslararası Rahmaninov Turnesi’nde Sergey Rahmaninov’un eserlerinin seslendirildiği oda müziği konserlerinin yanı sıra, Emre Yavuz’un resital ve orkestralı konserleri yer almakta.

Rahmaninov’un doğum yıldönümü olan 1 Nisan 2018 Pazar günü İzmir Müziksev’de gerçekleşen Emre Yavuz piyano resitaliyle başlayan turne, trionun Ankara Mozarthaus Sanat ve Kültür Evi ve İzmir Buca Kültür ve Sanat Merkezi konserleriyle devam etti.

Turnenin Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan ilk etabında ayrıca 8-9 Mayıs 2018 Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, 17 Mayıs 2018 Eskişehir Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, 19 Haziran 2018 Frankfurt Steinway & Sons, 29 Haziran 2018 Piano Salon Dresden’de düzenlenecek solo ve Geistesblitz Trio konserleri yer almakta.

Sonbaharda çoğunlukla yurt dışında; aralarında Almanya, Avusturya, Belçika ve Fransa’da gerçekleşecek konserlerin de yer aldığı ikinci etabın ardından üçüncü etapta Bilkent Senfoni Orkestrası ile konser verecek olan Emre Yavuz ve Geistesblitz Trio’nun turne programına http://www.emreyavuz.net/events sayfasından ulaşılabilir.  

Geistesblitz Trio, Amerika ve Avrupa’da eğitim görmüş üç müzisyenin; kemancı Tolga Kulak, çellist Gözde Yaşar ve piyanist Emre Yavuz’un İzmir’de bir araya gelmeleri ile oluştu. Her biri farklı oda müziği topluluklarında yer almış olan grup üyeleri, ‘aniden gelen ilham, fikir yoğunluğu’ anlamını taşıyan “Geistesblitz” adıyla ilk konserlerini 2017 yılında İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirmiş ve aynı yıl 1. Eğirdir Oda Müziği Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görülmüştü.

Repertuvarlarında ağırlıklı olarak Viyana Okulu ve 19. Yüzyıl eserlerine yer veren Piyanolu Trio, çalışmalarını yurt dışında da devam ettirme amacında.  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20