HABER

Pepe Romero Bilkent'te

09.05.2018


Paylaş:

Yaşayan en önemli gitarcılardan Pepe Romero 9 Mayıs’ta Bilkent’te. Sanatçı, Eda Delikçi (keman), Nil Cetiz (keman), Elif Onay (viyola) ve Verda Çavuşoğlu’ndan (viyolonsel) oluşan BSO Yaylı Dörtlüsü ile birlikte çalacak. Konser programı şöyle:
E. Granados | Danza Española No.5 “Andaluza”
J. Malats | Serenata Española 
Á. Barrios | Arroyos de la Alhambra
J. Turina | Fantasia Sevillana
F. Tarrega | Capriccio Arabic
I. Albéniz | Asturias, Sevilla 
L. Boccherini | Quintet, Op.30 No.6, G.324
L. Boccherini | Quintet No.4, G.448 “Fandango”

9 Mayıs Çarşamba günü Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.


BSO Gişesi: 0312 2901775

 
Kuşağının en tanınmış ve çok yönlü sanatçılarından olan İspanya doğumlu gitarist Pepe Romero’nun renkli ve şanlı bir kariyeri var. Pepe Romero’nun, babası efsanevi Celedonio Romero ve erkek kardeşleri Celin ve Angel ile kurduğu, “Gitarın Kraliyet Ailesi” olarak da anılan Romeros Quartet, dünyanın önde gelen gitar topluluklarından biri. Büyüleyici bir ustalıkla gerçekleştirdiği klasik müzik performansları, güçlü yorumları ve kusursuz tekniğiyle tanınan Romero, doğduğu yer olan Endülüs’ün geleneksel Flamenko müziğinin de tutkulu bir savunucusu. Müzisyen, dünyanın en önemli orkestraları ve topluluklarıyla solist olarak sahneye çıktı ve en ünlü şefler ve bestecilerle çalıştı. Henüz on beş yaşındayken çıkardığı ilk albümü Flamenco Fenómeno!’dan bu yana altmışın üzerinde albüm yaptı. Sir Neville Marriner ve Iona Brown yönetiminde Academy of St. Martin-in-the-Fields ile kırkın üzerinde konçerto seslendirdi. En son albümleri arasında yer alan Torroba: Guitar Concertos Vol. I ve Vol II, Federico Moreno Torroba’nın gitar konçertolarının tamamının NAXOS etiketiyle çıkan (gitarist Vicente Coves ve şef Manuel Coves ile yaptığı) kayıtlarından oluşuyor. Ekim 2016’da Dacapo Records, sanatçının Rafael Frühbeck de Burgos yönetimindeki Danimarka Ulusal Senfoni Orkestrasıyla gerçekleştirdiği “Concierto de Aranjuez”in tarihsel canlı performansını yayımladı. Romero’nun Spanish Nights adlı (Celedonio Romero’nun Suite Madrileña No.1’inin ilk kaydını da içeren) yeni İspanyol solo derlemesi Deutsche Grammophon etiketiyle çıktı. Kasım 2012’de Pepe Romero, Ernesto Cordero’nun Concierto Festivo kaydıyla “En İyi Klasik Müzik Albümü” dalında Latin Grammy ödülüne aday gösterildi.

Pepe Romero, 2004’te Güney Kaliforniya Üniversitesi'ne (USC) bağlı Thornton Müzik Okulu'nda Seçkin Konuk Sanatçı seçildi. Müzisyen, USC, Salzburg Yaz Akademisi, Schleswig-Holstein Festivali ve Cordoba Gitar Festivalinde ustalık sınıfları verdi. Isabel la Catolica nişanıyla ödüllendirilen Romero, San Francisco Müzik Konservatuvarı ve Victoria Üniversitesi'nden müzik alanında onursal doktora derecesi aldı; ayrıca anavatanında sanata katkıda bulunanlara verilen en yüksek nişan olan “Premio Andalucia de Musica” ödülüne değer görüldü. Pepe Romero, ödüllü Shadows and Light: Joaquin Rodrigo at 90 belgeselinde yer alırken, Romero ailesi de PBS televizyonunda ve Alman televizyon kanalı NDR’de biyografik belgesellere konu oldu. Romero’lar müzik dünyasına katkıları ve mesleki başarıları nedeniyle 2007’de Grammy Ödülleri'nin yapımcısı olan Recording Academy’den Özel Liyakat Ödülü aldılar. 


Eda Delikçi, keman eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulu'nda Prof. Leda Cenaz ile başladı. Lisans devresinde keman çalışmalarına Prof. Toğrul Ganioğlu ile devam etti. Yüksek Şeref derecesi ile mezun oldu. Bilkent Üniversitesinde yüksek lisans çalışmalarına İrina Nikotina ile başlayan Delikçi, 2003 yılından itibaren Vanya Milanova De Keyser ile sürdürdü. 2005 yılında yüksek lisans, 2007’de sanatta yeterlik (doktora) eğitimlerini tamamladı.

Eda  Delikçi, eğitimi süresince 1993-2000 yıllarında Mahir Çakar yönetimindeki Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile yurt içinde sayısız konsere katıldı. 2000’de İspanya’da düzenlenen Murcia Uluslararası Gençlik Festivali'ne davet edilen BGSO ile beş konser verdi; festival orkestrası “Murcia International Orchestra”ya seçildi. 2000 ve 2003 yıllarında iki kez “International Mediterranean Youth Orchestra”ya davet edilen Eda Delikçi, Fransa, İtalya, Fas ve Türkiye’de gerçekleştirilen turnelere katıldı. 2002 ve 2003 yıllarında İsviçre’de düzenlenen “Septembre Music Festival” orkestrasına seçildi.

Eda  Delikçi, 2001-02 yıllarında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nın konzertmeisterliğini yaptı. Genç Solistler Konserleri kapsamında Erol Erdinç yönetimindeki BGSO eşliğinde iki konser gerçekleştirdi. 2004’te Hakan Kalkan yönetimindeki BGSO’nun Film Müzikleri konserlerine solist olarak katıldı. Mart 2011'de Brno'da düzenlenen "Exposition of new music" konserinde yer aldı. Nikita Koshkin ve Nejat Başeğmezler'in eserlerinin ilk seslendirmelerinde yer aldı. 2005 yılından bu yana,  Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi, Bilkent Senfoni Orkestrası üyesidir.


Nil Cetiz, keman eğitimine 1992’de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda yarı zamanlı olarak Prof. Server Ganiyev ile başladı. 1993’te tam zamanlı olarak kabul edildi; 1996’dan itibaren Victor Pikaizen ile keman, Ilya Sirotin ile oda müziği, Turgay Erdener ve İlhan Baran ile solfej ve teori çalışmalarına devam etti. 1999 yılında Sylvie Gazeau’nun ustalık sınıfına katıldı. Öğrenciliği süresince iki kez sınıf atlayarak, 2001 yılında müzik birincisi olarak mezun oldu ve Hacettepe Üniversitesi, Prof. İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü'ne layık görüldü. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda üç yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Temmuz 2003’te Salzburg Mozart Festivali çerçevesindeki Sommerakademie Mozarteum’a, Pierre Amoyal’in öğrencisi olarak katıldı ve konserler verdi. Bilkent Üniversitesi'nde 2003 yılında Vanya Milanova ile başladığı yüksek lisans çalışmalarını 2005’te tamamladı, aynı yıl sanatta yeterlik programına kabul edildi. Pakistan-İslamabad ve Almanya-Stuttgart’ta gerçekleştirdiği bir dizi resital uluslararası basında övgüyle yer aldı. 2005 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ne öğretim görevlisi olarak atanan Cetiz, sanatta yeterlik programında Vanya Milanova ile keman, Sumru Güner ile oda müziği, İlhan Baran ile 20. yüzyıl müziği çalıştı. 2007 yılında sanatta yeterlik diploması aldı. 2008'de New York’ta bir resital verdi. Aynı yıl İsviçre'nin Sion kentinde, Academie de Musique Tibor Varga ustalık sınıfına katıldı ve konserler verdi. 2011'de Bilkent Ensemble üyesi olarak Bilkent Yeni Müzik Günleri'nde ve Almanya'da Schleswig - Holstein Müzik Festivali'nde çağdaş Türk bestecilerinin eserlerini seslendirdi. Halen Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi ve Bilkent Senfoni Orkestrası üyesidir.


Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde Feza Gökmen ile viyolaya başlayan Elif Onay, liseden sonra aynı okulda Cavid Cafer ile çalışarak sanatta yeterlik (doktora) eğitimini başarıyla tamamladı. Birçok orkestrada misafir sanatçı olarak görev aldıktan sonra 2001-02 yılları arasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'nda grup şefliği yaptı. Prof. Tabea Zimmerman ve Prof. Andra Darzins ile çalıştı. Çeşitli oda müziği gruplarında yer aldı. 2004 yılından bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

1986’da Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde öğrenimine burslu olarak başlayan Verda Çavuşoğlu, Prof. Doğan Cangal’ın viyolonsel sınıfında ortaokul, lise, lisans ve yüksek lisans programlarını başarıyla tamamladı. 1990 ve 1991 yıllarında Bilkent Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası'na katıldı, Bilkent Quartet üyesi olarak yurt içinde ve dışında birçok konser verdi.

Çavuşoğlu, Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak Dvorak ve Lalo’nun viyolonsel konçertolarını seslendirdi. Bilkent Oda Orkestrası ile 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün viyolonseliyle Couperin’in Viyolonsel Konçertosu'nu seslendirdi. 1999 yılında ANAÇEV’in düzenlediği Genç Yorumcular Viyolonsel Yarışması'nda birincilik ödülü ve En İyi Türk Eseri Yorumcusu ödüllerine layık görüldü.

Çavuşoğlu Bilkent Senfoni Orkestrasıyla Almanya, Belçika, İtalya, Portekiz, İspanya ve Japonya’da düzenlenen birçok festival ve konserde görev aldı, dünyaca ünlü şef ve solistlerle çalıştı. Halen Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi ve Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisidir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20