HABER

8. Ulusal Eskişehir Opera ve Bale Günleri'nde

09.05.2018


Paylaş:

Gioachino Antonio Rossini’nin yaşamı boyunca yazdığı otuz dokuz opera eseri içinde dünya opera yönetimlerince en çok tercih edilen eserlerin başında gelen Sevil Berberi, 8. Ulusal Eskişehir Opera ve Bale Günleri kapsamında İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 10 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde operaseverlerin beğenisine sunulacak.

Fransız piyes yazarı Beaumarchais’nin Figaro teması üzerine yazdığı üçlemenin ilki olan ve aynı adlı eserinden hareketle Cesare Sterbini tarafından librettosu hazırlanan Sevil Berberi, ilk kez Roma’da 20 Şubat 1816’da sahnelendi. Türkiye prömiyeri 1949 yılında Ankara’da yapılan eser, büyüleyici ezgileri, ince ve eğlendirici müziği ile İtalyan komik operasının şaheserlerinden olup, aynı zamanda dünya komik opera türünün en mükemmel örneklerindendir.

17. yüzyılda İspanya’nın Sevil kentinde geçen bir öykünün anlatıldığı Sevil Berberi’nin konusu şöyle: Kont Almaviva Madrid’te görüp aşık olduğu güzel Rosina için Sevil’e gelir. Sevil’de eski berberi Figaro’nun yardımları ile Rosina’ya ulaşmaya çalışır. Ancak Rosina’nın vasisi Don Bartolo, kızın servetine konmak için onunla evlenmeyi planlamaktadır... Don Bartolo’ya engel olmak üzere bir dizi oyun planlanacak, uygulanacak ve güzel Rosina ile Almaviva evlenecekler, sonuçta herkes mutlu olacaktır.

Orkestra şefliğini Vladimir Lungu’nun yapacağı eserin sahne yönetmeni Haldun Özörten, dekoratörü Tayfun Çebi, kostüm kreatörü Nursun Ünlü, koro yönetmeni Ahmet Kahyaoğlu ve ışık dekoratörü Müfit Özbek.

Eserde, Figaro rolünde Murat Duyan, Rosina
rolünde Evren Işık, Il Conte d’Almaviva rolünde Barış Yanç, Dottor Bartolo rolünde Eray Kocatürk, Don Basilio rolünde Hasan Alptekin, Berta rolünde Çiğdem Tezişçi, Fiorello rolünde Gökhan N. Varkan, Ambrogio rolünde Fırat Halavut, Un Ufficiale rolünde Suhan Arslan ve Notario rolünde Barış Ünal sahne alacak.  

Sevil Berberi bu sezon 17, 19 Mayıs tarihlerinde Elhamra Sahnesi'nde İzmirli operaseverler için tekrar sahnelenecek.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20