HABER

Baltık Rüzgarı

11.05.2018


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası 12 Mayıs tarihindeki konserini Baltık Ülkeleri Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalanmasının 100. yıldönümü münasebetiyle; Estonya, Litvanya ve Letonya Büyükelçilikleri işbirliğiyle gerçekleştirecek.

Konseri Estonyalı kadın şef Anu Tali yönetecek. Herald Tribune’un “Karizmatik, göz alıcı ve enerjik” sözleriyle betimlediği Anu Tali, sürekli taze müzikal fikirler arayan yeni kuşak sanatçılardan biri olarak günümüzde uluslararası alanda en çok dikkat çeken şeflerden.

Konserin solistlerinden Litvanyalı akordeon sanatçısı Martynas Levickis, Saint-Saens’ın Introduction et Rondo Capriccioso başlıklı eseri ile Vaclav Trojan’ın Fairy Tales süitini seslendirecek. The Times’da “Bir zamanlar hor görülen bir müzik aletindeki ustalığıyla” adından övgüyle söz ettiren akordeon sanatçısı Martynas Levickis, müzikalitesi, karizması ve dinamik performanslarıyla izleyicileri olduğu kadar eleştirmenleri de büyülüyor.
2005 Beethoven Piyano Yarışması ikincilik ödülü sahibi Litvanyalı piyanist Gabrielius Alekna konserde Richard Strauss’un Burleske yapıtını seslendirecek.

Konserin diğer solisti Letonyalı piyanist Lauma Skride, Maria Canals, Cleveland ve 2008 Beethoven Ring gibi pek çok ödülün sahibi. “Son derece duyarlı bir biçimde, harika bir ton kalitesiyle ve her zaman ustaca bir coşkuyla çalıyor.” Bu özelliklerine muhteşem tekniğini de ekleyen Skride, tüm dünyanın önde gelen sahnelerinde gerek solist gerekse oda müzisyeni olarak dinleyicileri büyülüyor. Sanatçı Volfgangs Darzins’in 2. Piyano Konçertosu'nu yorumlayacak.

Anu Tali yönetimindeki BSO konserde ayrıca Eduard Tubin’in Estonya Dans Süiti ile Ferit Tüzün’ün Türk Kapriçyosunu seslendirecek.

12 Mayıs Cumartesi günü Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.
 

BSO Gişesi: 0312 290 1775

 
Anu Tali, Ağustos 2013’te Florida’daki Sarasota Orkestrası'nın Müzik Direktörlüğünü yapmaya başladı. Sanatçı bu sezon Pasifik Senfoniyi ilk kez yönetecek ve Philadelphia’daki Fringe Festivali'nde ilk kez sahneye çıkacak. Tali, Estonya ile Finlandiya arasındaki kültürel bağlantıları geliştirmek ve dünyanın dört bir yanından müzisyenleri bir araya getirmek için 1997’de ikiz kız kardeşi Kadri Tali ile kurduğu Nordic Senfoni Orkestrası'nın baş şefi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bugün on beşten fazla ülkenin müzisyenlerinden oluşan Nordic Senfoni Orkestrası'nda, dünyanın önde gelen orkestralarından sanatçılar görev alıyor.

Anu Tali, Japonya ve Tokyo Filarmoni Orkestraları, Fransız Ulusal Orkestrası, Avrupa Oda Orkestrası, New Jersey, Vancouver, Houston, Milwaukee, Gothenburg ve İsveç Radyo Senfoni Orkestraları gibi dünya çapında orkestralarla düzenli olarak sahneye çıkıyor. Şef, Almanya’da Deutsches Symphonieorchester Berlin, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Konzerthausorchester, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ve Ensemble Modern’i yönetti.

Magdeburg Operasında Carmen prodüksiyonundaki yönetimiyle büyük bir başarı yakalayan Anu Tali, Schwetzingen Festivali'nde ve Basel Tiyatrosu'nda Gluck’ün Telemaco’sunu yönetmesi için Freiburger Barok Orkestrası'na çağrıldı. Tali ayrıca yakın zamanda New York’taki Lincoln Center, Londra’daki Southbank Center ve Saint Paul, Minnesota, Seattle ve Barselona’da London Sinfonietta gibi topluluklarla Goebbels’in Songs of Wars I Have Seen yapıtının büyük beğeni toplayan sahne performanslarını yönetti.

Tali’nin ilk kaydı Swan Flight (Finlandiya/Warner Classics) kendisine 2003 ECHO Klassik Yılın Genç Sanatçısı ödülünü kazandırdı. Sanatçının diğer kayıtları arasında, Rachmaninov, Sibelius ve Erkki-Sven Tüür’ün yapıtlarını içeren ve Warner Classics etiketiyle çıkan Action Passion Illusion yer alıyor. Tüür’ün Strata ve Noēsis yapıtlarını yönettiği son CD’si ise ECM etiketiyle 2011 yılının Ocak ayında yayımlandı ve eleştirmenlerden büyük övgü topladı.

Estonya doğumlu Anu Tali, kariyerine piyanist olarak başladı ve 1991’de Talinn Konservatuvarı'nı bitirdi. Daha sonra Kuno Areng, Toomas Kapten ve Roman Matsow ile Estonya Müzik Akademisi'nde orkestra şefliği eğitimi aldı. 1998-2000 yılları arasında St. Petersburg Devlet Konservatuvarında Ilya Musin, Leonid Kortchmar ve Jorma Panula ile çalıştı.


Martynas Levickis, ailesinin yönlendirmesiyle henüz üç yaşındayken anavatanı Litvanya’nın halk müziğini kendi başına öğrenmeye başladı. Müzik eğitimine sekiz yaşında, yaşadığı kent olan Šiauliai’deki S. Sondeckis Sanat Okulu'nda başlayan sanatçı, daha sonra Londra’da Kraliyet Müzik Akademisi'nde Owen Murray ile çalıştı ve lisansüstü çalışmalarını İspanya’daki Musikene’de Iñaki Alberdi ile sürdürdü. Levickis, Coupe Mondiale Dünya Akordeon Birinciliği de dahil olmak üzere otuzun üzerinde uluslararası ödüle değer görüldü. Universail Music’in Decca Classic etiketiyle anlaşma imzalayan ilk akordeon sanatçısı olan Levickis’in adını taşıyan ilk albümü, Birleşik Krallıktaki Klasik Albüm Listesine birinci sıradan girdi.

Martynas Levickis, Royal Albert Hall, Royal Festival Hall, St. Petersburg Büyük Filarmoni Salonu, St John’s Smith Meydanı, Wigmore Hall, Kings Place, Warwick Sanat Merkezi, Meksika’da Auditorio Nacional, Paris’te Debussy’s Residence, Seul Sanat Merkezi gibi sahnelerde ve Bath, Dartington, Dresden, Edinburgh Jazz, Gaida, Henley, Utrecht Uluslararası Oda Müziği Festivali, Kissinger Yaz, Leigo Lake, Mart Müzik Günleri, MDR Musiksommer, Mecklenburg-Vorpommern, Petworth, Plush, Schleswig-Holstein, Spitalfields ve St. Magnus gibi festivallerde sahneye çıktı. BBC Konser Orkestrası, Birmingham Senfoni, Litvanya Oda Orkestrası, Ulusal Senfoni ve Filarmoni Orkestraları, Seoripul Senfoni, St. Christopher Oda Orkestrası, Geneva Camerata ve Manchester Camerata ile konserler verdi. Sanatçı ayrıca St. Christopher Oda Orkestrası, Litvanya Oda Orkestrası ve Manchester Camerata’yı yönetti. 2015’te, Litvanya’nın dikkat çeken genç müzisyenlerinden oluşan Mikroorkéstra oda orkestrasını kurdu. Sanat Direktörü olarak Mikroorkéstra ile çeşitli turneler yapan Levickis, akordeonuyla ya da şef olarak orkestrayı yönetti.

Yakın geçmişte, Adriano Adewale, Adrian Brendel, Gábor Takács-Nagy, Harriet Krijgh, Joanna MacGregor, SIGNUM saksafon dörtlüsü, Signum yaylı dörtlüsü ve Thomas Gould ile ortak çalışmalar yaptı. Eğitmenliğe çalışmalarında önemli bir yer veren sanatçı, Dartington Uluslararası Yaz Okulu'nda ve Ruse Uluslararası Mart Müzik Günleri'nde ders veriyor. 

Martynas Levickis, 2012-14 yıllarında Christopher Festivali Akordeon Haftası'nın küratörlüğünü üstlendi. Sanatçı, ayrıca Vilnius Akordeon Haftası'nın ve oda müziği topluluklarıyla akordeon için yeni müzikler yapmak amacıyla 2014’te kurduğu Composers + Yaz Akademisinin müzik direktörlüğünü yapıyor.

Levickis’in yakın zamandaki performansları arasında Almanya, Hong Kong, İsrail, Letonya, Güney Kore, İsviçre ve Türkiye turneleri yer alıyor. Seul Sanat Merkezi, Riga Kültür Sarayı ve Thüringer Bachwochen’de konserler verecek olan sanatçı, bu sezonda Litvanya devletinin yüzüncü yıldönümü özel konserinde Konzertahus Berlin’de sahneye çıkacak. Vivaldi’nin Dört Mevsimi için kendi yaptığı hareketli akordeon ve oda müziği topluluğu düzenlemesinin performansı da dahil olmak üzere çeşitli projelerde Mikroorkéstrayı yönetecek.
Kendi alanında müziğe yaptığı önemli katkılardan dolayı Kraliyet Müzik Akademisi Üyesi olan Martynas Levickis, Litvanya Dünya Sanatları Konseyi'nin de Danışma Kurulunda görev yapıyor. Martynas Levickis, Lady R Foundation’ın katkılarıyla, klasik bir Pigini NÒVA akordeon çalıyor.


Gabrielius Alekna, Juilliard Orkestrası, New Amsterdam Senfoni, New York’ta Adelphi Senfoni, Iowa’da Wartburg Community Senfoni ve Minsk’te Belarus Devlet Senfoni Orkestrası'yla solist olarak sahneye çıktı. Kendi ülkesinde Ulusal Senfoni, Devlet Senfoni, Kaunas Şehir Senfoni Orkestralarıyla, Christopher Oda ve Litvanya Oda Orkestralarıyla konserler verdi. Daniel Barenboim’in “çok yetenekli bir piyanist ve müzisyen” olarak tanımladığı Alekna, Atlantik’in her iki yanında, Hilton Head (ABD), Maria Canals (İspanya) ve Čiurlionis (Litvanya) Uluslararası Piyano Yarışmalarında birincilik ödülleri kazandı.

Gabrielius Alekna, Vytautas Bacevičius ve Jeronimas Kačinskas gibi Litvanya’nın 20. yüzyıl avangart bestecilerinin piyano müzikleriyle yakından ilgileniyor. İngiliz Toccato Classics etiketinin çıkardığı Bacevičius’un piyano müzikleri serisinde iki kaydı olan Alekna’nın, ikinci CD’si 2016’da çıktı. Serinin ilk CD’sinde (Bacevičius’ Complete Mots, 2012), Alekna, beş Grammy ödülü sahibi prodüktör Judith Sherman ve beş kez Grammy’ye aday gösterilen piyanist Ursula Oppens ile çalıştı. Litvanya Ulusal Senfoni Orkestrası ve üç kez Grammy’ye aday gösterilen şef Christopher Lyndon-Gee ile yaptığı Vytautas Bacevičius’un 3 ve 4 numaralı piyano konçertolarının kaydı 2015’te Naxos etiketiyle çıktı ve eleştirmenlerin övgüsünü kazandı. Toccata Classics etiketiyle 2013’te yayımlanan bir başka albümde Alekna, Jeronimas Kačinskas’ın piyano yapıtlarını seslendirdi. Alekna’nın diğer kayıtları arasında yer alan Edvardas Armonas ile yaptığı çello ve piyano CD’si 2007’de Litvanya Ulusal Radyosu'nda yayımlandı.

Gabrielius Alekna, New York’ta Carnegie Hall’un Weill Resital Salonu'nda, Washington D.C.’deki Ulusal Galeri'de, Birleşmiş Milletlerin Cenevre’deki merkezinde, Viyana’da Musikverein’da, Bösendorfer Saal ve Stadtsalon’da, New York’ta Adelphi Üniversitesi'nde, Deutsches Haus’da, Litvanya ve Belarus’ta Ulusal Filarmoni Topluluklarının büyük salonlarında ve Greenwich’te Connecticut Bruce Müzesi'nde solo resitaller verdi. Litvanya’nın en büyük bestecisi ve ressamı Mikalojus Konstantinas Čiurlionis’in (1875-1911) ölümünün 100. yıldönümü dolayısıyla Birleşik Devletler ve Kanada’da on kenti kapsayan bir turneye çıktı; New York’ta Symphony Space’de Beethoven’in Emperor’ını seslendirdi ve Utrecht, Vrendenburg Festivali (Hollanda), Hamptons Müzik Festivali (New York), Alice Tully Hall’de (New York) Piyano Yüzyılı ve Oda Müziği Festivali ve Almanya, Muenster’de Europeisches Musikfest Muensterland gibi festivallere katıldı. Oda müziği performanslarında sanatçı, çellist Caroline Stinson, Ann Alton ve Zvi Harel, piyanist Ursula Oppens ve perküsyon sanatçısı Joe Pereira (Bartok’un İki Piyano ve Vurmalı Çalgılar için Sonat), kemancı Bartlomiej Niziol ve Vilnius, Čiurlionis ve Kaunas Yaylı Dörtlüleri ile çalıştı.

Gabrielius Alekna, genç yeteneklerin eğitimi ve gelişimine özel önem veriyor. 2011’den bu yana Litvanya, Kaunas’taki Vytautas Magnus Üniversitesi'nin Müzik Akademisi'nde dersler veriyor. Alekna, 2013’te Litvanya’daki Birštonas Yaz Sanat Akademisi'nin kurucuları arasında yer aldı. 2003’te Daniel Barenboim Çalıştayında Beethoven’ın Piyano Sonatları için New York’taki Carnegie Hall’e çağrılan altı piyanistten biri oldu.
Litvanya’da doğan piyanist müzik çalışmalarına beş yaşında başladı. Vilnius’taki Ulusal M.K. Čiurlionis Sanat Okulu'ndan mezun olduktan sonra çalışmalarını Litvanya Müzik Akademisi'nde sürdürdü. Juilliard School’a davet edilen Gabrielius Alekna, burada Jerome Lowenthal ile çalışarak lisans ve yüksek lisans derecelerini aldı ve Juilliard School’dan müzik doktorası alan ilk Litvanyalı oldu.


Lauma Skride, BBC Galler Ulusal Orkestrası, Macar Ulusal Filarmoni, Frankfurt hr-Senfoni Orkestrası, Hamburg Senfoni, Dresden Filarmoni, Essen Filarmoni, Bremen Filarmoni, Heidelberg Filarmoni, Tapiola Sinfonietta ve Gran Canaria Filarmoni Orkestrası gibi topluluklarla konserler verdi; Andris Nelsons, Kristjan Järvi, Anu Tali, Muhai Tang, Peter Ruzicka, John Storgårds, Pedro Halffter, André de Ridder, Yan Pascal Tortelier, Cornelius Meister ve Xian Zhang gibi şeflerle sahneye çıktı.

Oda müzisyeni olarak aranan bir isim olan Lauma Skride, 2016’da kız kardeşi Baiba ve Harriet Krijgh ve Lise Berthaud ile bir araya gelerek Skride Quartet’i kurdu. Dörtlü kurulduğu günden beri Viyana’da Musikverein, Hamburg’da Laeiszhalle, Schubertiade, Utrecht Oda Müziği Festivali ve Malmö Oda Müziği Festivali gibi Avrupa’nın önde gelen sahnelerinde ve festivallerinde sahneye çıktı. 2017-18 sezonunda Essen Filarmoni, Amsterdam’da Concertgebouw, Riga’da Sonbahar Oda Müziği Festivali, Humlebaek’te Louisiana Müzesi ve İstanbul Müzik Festivalinde sahneye çıkacak olan topluluk ilk CD’sini 2018’de çıkaracak.

Lauma Skride ayrıca uzun zamandır kız kardeşiyle ikili olarak çalışıyor. İki kardeş, Londra’da Wigmore Hall, Amsterdam’da Concertgebouw ve Prag Müzik Festivalinde sahneye çıktılar. 2011 yılında, Hans Abrahamsen’in kendileri için yazdığı ikili konçertosunu Kopenhag’da Danimarka Kraliyet Orkestrasıyla ve İsveç Oda Orkestrası'yla seslendirdiler. Skride ikilisi, tutku dolu bir enerji, gençlik coşkusu ve müzikal duyarlılıkla anılıyor. Lauma Skride’nin oda müziğinde birlikte çalıştığı diğer isimler arasında çellist Daniel Müller-Schott, Sol Gabetta ve Julian Steckel, ayrıca Jörg Widmann, Christian Tetzlaff ve Armida Quartett yer alıyor. Skride ve Müller-Schott ikilisi bu sezon, Auditorium du Louvre’da sahneye çıkacak.

Lauma Skride, 2007’de Sony için yaptığı Fanny Hensel’in Das Jahr adlı piyano dizisinin kaydıyla ECHO Klassik En İyi Genç Sanatçı ödülünü aldı. 2011’de Baiba ile Johannes Brahms’ın Macar Danslarının Joseph Joachim tarafından keman ve piyano için yapılan transkripsiyonunu ORFEO etiketi için çaldı. Baiba ve Lauma Skride, 2016’da yalnızca İskandinav repertuvarını içeren bir CD çıkardı.

Letonya’da doğan Lauma Skride, müzisyen bir ailenin üç kızının en küçüğü. Beş yaşında piyano çalmaya başlayan Skride, Riga’daki Emil Darzin Müzik Okulunda Anita Paze’nin öğrencisi oldu. Daha sonra Hamburg’da Müzik ve Tiyatro Üniversitesi'nde Volker Banfield ile çalıştı.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20