HABER

I. Ulusal Türk Halk Müziği Korolar Festivali

16.05.2018


Paylaş:

Türkiye'nin yedi bölgesini temsilen katılan Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, ülkemizde ilk kez Samsun'da 8-9-10 Mayıs 2018 tarihlerinde her okul kendi bölgesinin tüm illerinin türkülerinden oluşan konserde 81 ilin türkülerini seslendirdi.  

Öğrenciler Samsun Çiftlik Caddesi'nde yerel halk oyunları kıyafetleri ve ellerinde çalgılarıyla mehteran eşliğinde protokol ile kortej yürüyüşü eşliğinde festivalin tanıtımını yaptı.    

8 Mayıs 2018
Karadeniz Bölgesi Türküleri
İç Anadolu Bölgesi Türküleri

9 Mayıs 2018
Ege Bölgesi Türküleri  
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Türküleri
Akdeniz Bölgesi Türküleri

10 Mayıs 2018
Marmara Bölgesi Türküleri
Doğu Anadolu Bölgesi Türküleri ile Samsunlu sanatseverler farklı bölgelerden gelen güzel sanatlar liseleri koro ve orkestraları ile zeybeğin tadını, Güneydoğu ve Doğu'nun davul ve zurnasını, Karadeniz'in kemençe ve tulumunun heyecanını, Akdeniz'in sıcaklığını, İç Anadolu'nun bozlaklarını her bölgenin farklı kültür ve zenginliklerini muhteşem bir festival ile yaşadılar.  

İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümü ise yedi bölgenin yer aldığı suluboya, baskı resim, akrilik, yağlı boya teknikleri ile sergi açarak tüm bölgelere dair resim çalışmalarını sanatseverlerle buluşturdu.  

Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı ile gerçekleşen proje, her yıl farklı bölgelerde sergilenecek, gençlerin Türk Halk Müziği ile kültürel zenginlikleri keşfetmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak.  

Projede bir ilke imza atan Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi, Türk müziğini evrensel değerlerle dünyaya en iyi şekilde tanıtmayı hedefliyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20