Konser-Opera

İDOB Korosu'nun yıldızları

31.05.2018


Paylaş:

23 Mayıs Cuma akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nun iki üyesinin; belki de opera kurumlarındaki solist kadrosu olanaksızlıkları nedeniyle kendine koro kadrosunda yer bulmuş, sahneye ve şarkı söylemeye âşık iki güzel sesin, bireysel çabalarıyla tadından yenmez güzelliklere imza attığına şahit olduk.  

Kadıköy Süreyya Operası’nın fuayesinde, Burcu Soysev (soprano) ve Elif Tuğba Tekışık’ın (mezzosoprano) Aslıhan Korkmaz’ın özenli ve şanla uyum içindeki piyano eşliğinde verdiği konser, üzerinden bir haftaya yakın süre geçtiği hâlde henüz bende bıraktığı etkiyi kaybetmiş değil. İkilinin Barok’tan Romantik döneme uzanan geniş bir yelpazeden seçtiği arya ve düetlerdeki vokal ve artistik hakimiyeti hakikaten takdire şayandı.  

Yıllar önce Ankara’da görev yaptığı sırada sesiyle tanıştığım; Türkiye’nin en zorlu hukuk fakültelerinden birini bitirdikten sonra opera kariyerine başlayan; çalışkanlığı, azmi ve “ipeksi” ses rengiyle aklımda yer edinen Burcu Soysev’i İstanbul’da koro kadrosuna girdikten sonra dinleme fırsatım olmamıştı. Ankara’dayken genellikle koroda ve yan rollerde dinleme fırsatı bulduğum Soysev’in sesinin “sınırlarına” dair de çok fazla fikrim yoktu açıkçası. Aradan geçen zamanda Soysev sesinin “ipeksi” rengini korumuş; tizlere de kolayca tırmanıyor. Koloratur soprano repertuvarında başarılıyla yol alacağı kesin. Süreyya’daki fuaye konserinde söylediği “Ah! Non credea mirarti… Ah! Non giunge…” (Bellini - La Sonnambula), “Les filles de Cadix” (Léo Delibes) gibi güçlü nefes ve sağlam tizler gerektiren zorlu aryaları cebinden çıkarır gibi söylemesi dikkate değer olmakla birlikte, kurumda gelecekte daha ön planda olmayı hak ettiğine de işaretti.  


Burcu Soysev

Fuaye konserinde ilk kez dinleme fırsatı bulduğum mezzosoprano Elif Tuğba Tekışık ise yüksek volümlü sesi, aynı anda hem çekingen hem de kendinden emin duruşu, güzel müzik cümleleri ve düzgün artikülasyonuyla, akılda kalıcı performanslar sergiledi. Özellikle çok sık dinlediğimiz için artık belleklerimize kazınmış olan, dolayısıyla çoğunlukla seçici olduğumuz; Sevil Berberi’nin (Rossini) ünlü “Una voce poco fa” aryasına hakimiyetiyle dikkatimi çeken Tekışık’ın 2011 Uluslararası Sedat-Güzin Gürel Şan Yarışması ikincilik ödülünün sahibi olmasına şaşmamalı.  


Elif Tuğba Tekışık

Bu arada, belirtmeden geçemeyeceğim; Soysev & Tekışık ikilisinin “Stabat Mater Dolorosa” (Pergolesi) ve “Belle Nuit, ô nuit d’amour” yorumları ve aralarındaki uyum enfesti! Konser saatinin, çoğu çalışanın iş çıkışında yetişemeyeceği bir aralıkta olmasına rağmen (18.00) Süreyya’nın fuayesini dolduran sanatseverlerin ilgisi ve konser sonrası uzun süren alkışlar belki ikiliyi bu konseri tekrarlamaya iter. Umarım öyle olur!  

İstanbullu müzikseverlerin bu iki güzel, karizmatik ve yetenekli şarkıcıyı bu tür konserlerde ve belki seslerine uygun baş rollerde daha çok dinlemek isteyeceğine şüphe yok.


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20