HABER

Eczacıbaşı Yarışması'nı İşbilen'in konçertosu kazandı

07.06.2018


Paylaş:

İKSEV’in, kurucu başkanı olan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı adına iki yılda bir düzenlediği Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması bu yıl 10. kez düzenlendi. Bugüne kadar çağdaş Türk müziğine 156 yeni eser kazandıran ve bu yıl piyano konçertosu temasıyla düzenlenen yarışmaya yedi eser katılmıştı. Seçici Kurul’un yarışmaya katılan yedi eseri, yarışma şartnamesinde yer alan koşullar doğrultusunda incelemesi sonucunda, genç besteciler Doğaç İşbilen, Bogatay Köprülü ve Cem Oslu’nun eserleri finale kalmıştı.

Eserler 6 Haziran akşamı AASSM’de düzenlenen final töreninde seçici kurul, orkestra ve izleyicilerin huzurunda seslendirildi. Genç besteciler Bogatay Köprülü, Doğaç İşbilen ve Cem Oslu’nun eserlerini, Can Okan yönetimindeki İzmir Festival Orkestrası eşliğinde, günümüzün başarılı ve genç piyanistlerinden Başar Can Kıvrak, Kenan Tatlıcı ve Cem Babacan seslendirdiler.

Kaydı da yapılan bu dinletinin ardından seçici kurul, orkestra üyeleri ve izleyicilerin kullandıkları oylar sonucunda yarışmada birinciliği Doğaç İşbilen kazandı. İşbilen ödülünü İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper'in elinden aldı. Yarışmada ikinci olan Cem Oslu'ya ödülünü Rengim Gökmen verdi. Üçüncü seçilen Bogatay Köprülü ise ilk iki yarışmanın birincisi olan ünlü bestecimiz Hasan Uçarsu'dan aldı ödülünü. Gülsin Onay da piyanistlere teşekkür belgelerini takdim etti.

Bu yılki yarışmanın seçici kurulu; İdil Biret, Gürer Aykal, Gülsin Onay, Hasan Uçarsu, Turgay Erdener, Rengim Gökmen, Serdar Yalçın ve yarışma sekreteri Serdar Ongurlar'dan oluşuyordu. Gürer Aykal mazereti nedeniyle, İdil Biret ise Bilkent Odeon'daki konseri nedeniyle final konserine katılamayıp kararlarını seçici kurula yazılı olarak bildirdiler.


Yarışmada dereceye girenler ve seçici kurul üyeleri ödül töreni sonrasında toplu poz verdiler.


Yarışmanın birincisi Doğaç İşbilen ödülünü İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper'in elinden aldı.Doğaç İşbilen'in yarışmada birinci gelen eserini solist olarak Kenan Tatlıcı seslendirdi.


Yarışmanın ikincisi 
Cem Oslu'ya ödülünü Rengim Gökmen verdi.Yarışmanda üçüncü olan Bogatay Köprülü ilk iki yarışmanın birincisi olan ünlü bestecimiz Hasan Uçarsu'dan aldı ödülünü.


Final gecesi eserleri solistlerle birlikte 
Can Okan yönetimindeki İzmir Festival Orkestrası seslendirdi. 


Yarışma konserinde ilk kez seslendirilen üç konçerto, değerli müzik adamı besteci Mehmet Can Özer tarafından CD yapılmak üzere titizlikle kaydedildi. Böylece müziğimize bu yarışmayla kazandırılan ve hepsi çok beğenilen üç yeni konçerto daha ilk seslendirilişlerinde kayıt altına alınmış oldu.

 
Andante olarak yarışmada ilk üç sırayı paylaşan gençlerimizi ve bu güzel yarışmayı onuncu yaşına getiren İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı'nı tebrik ederiz.

32. Uluslararası İzmir Festivali 10 Haziran 2018 Pazar günü Celsus Kütüphanesinde yapılacak İzmir Devlet Senfoni Orkestrası & Arkas Trio Konseri ile devam edecek.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20