HABER

Kamuoyu ve mağdur öğrencilerin tepkisi YÖK'e geri adım attırdı

08.06.2018


Paylaş:

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Müzik Bölümüne öğrenci alımı YÖK tarafından geçtiğimiz ay durdurulmuş, Rektörlüğün bölümün kapatılmasına karar verdiği açıklaması yapılmış ve bu karar kamuoyunda büyük tepki uyandırmıştı. 
 
Verilen karar sonrası bir anda bölümsüz kalarak mağdur duruma düşen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri seslerini duyurmak için sosyal medyada #müziğedokunma başlığıyla kampanya başlatmışlardı. 

YÖK nihayet kamuoyunda biriken tepkiye ve öğrencilerin mağduriyetlerini her türlü platform üzerinden etkili biçimde duyurmalarına sessiz kalmayıp geri adım attı. 

Konu hakkında bugün Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'nden kamuyouna yapılan ve üniversitenin internet sitesinden duyurulan açıklama şöyle:


KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki Müzik Bölümüne mekân problemleri (fiziki koşullar) nedeniyle 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde öğrenci alımının durdurulması amacıyla Yükseköğretim Kuruluna iletilen talebimiz, Yükseköğretim Kurulu tarafından sehven “kapatılması” şeklinde algılanmış ve Yükseköğretim Yürütme Kurulunca 18.04.2018 tarihinde bu yönde alınan karar tarafımıza bildirilmiştir.  

Yapılan görüşmeler sonucunda daha önce alınmış olan bu karar, Yükseköğretim Yürütme Kurulu 16.05.2018 tarihinde aldığı bir karar ile düzeltmiştir. Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümüne, anılan mücbir sebepler dolayısıyla 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınamayacaktır. Ancak, alt yapı sorunlarının çözüme kavuşturulmasını müteakiben, sonraki senelerde öğrenci alımı yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü
 
Bölüm öğrencileri YÖK'ün aldığı bu karar sonrasında haklarının zayi olmasını önlemek için sosyal medyada bu kez de #SanataYerVer adıyla yeni bir kampanya başlattı. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20