HABER

Devlet Opera ve Balesi kanunuyla ilgili Ankara'dan rahatlatıcı haber

11.07.2018


Paylaş:

Eski Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Hasan Hüseyin Akbulut'un Sanattan Yansımalar portalında yayınlanan ''Devlet Sanat Kurumları nasıl lağvedildi?'' başlıklı yazısı sanat kamuoyunda haklı olarak tepki ve endişeye sebep oldu. Bu sabah görüştüğüm Ankara'dan üst düzey yetkililer ise kamuoyunun yüreğine su serpecek açıklamalarda bulundular. Öncelikle kurumların lağvedilmesi diye bir durumun söz konusu olmadığını, sadece Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesinin bağlı olduğu kanunun değiştiğini, bu kurumların yeni kanunla bağlanana kadar yaklaşık bir hafta boyunca boşlukta kalınması durumu yaşandığını ifade ettiler.

Ankara'daki yetkililer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan ve KKTC gezilerine çıkması nedeniyle, ancak cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle mümkün olabilecek yeni kanuna sahip olma işleminin geciktiğini ama cumhurbaşkanı gezilerinden döner dönmez bu işlemin tamamlanarak Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesinin yeni kanunla yollarına devam edeceğini söylediler. Bu durumda bulunanın sadece iki sanat kurumu olmadığını, aralarında TİKA ve TÜBİTAK'ın da bulunduğu pek çok devlet kurumumun hala yeni kanunlarını beklediğini de öğrendim.

Ankara'daki üst düzey yetkililerden öğrendiklerim ışığında en azından şimdilik paniğe kapılacak bir durum olmadığını söyleyebilirim. Cumhurbaşkanının dönmesiyle birlikte bu durum açıklığa kavuşacaktır. Kamuoyunda haklı olarak yine sorulmaya başlanan bu iki sanat kurumunun kapatılması, tarihe karışması gibi bir durumun söz konusu olmadığını en azından öğrenmiş bulunuyorum. Bu konuda sanatseverler gönüllerini ferah tutsunlar. 

Tabii şu konu hala askıda duruyor: Bu kurumlar bundan sonra nasıl yönetilecek? Kapsamlı revizyon yapılacak mı ve yapılacaksa nasıl yapılacak? Gelişmeleri öğrendikçe bu platform üzerinden sanat kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

Serhan Bali

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20