HABER

Türk Milli Keman takımına tebrikler

25.07.2018


Paylaş:

Türk Milli Keman Takımı'ndan üç genç kemancı 2. Ilona Feher Keman Yarışması’da 0-12 yaş kategorisindeki finale kalarak büyük bir başarı elde ettiler.
 
23 Temmuz’da Budapeşte’de başlayan 2. Ilona Feher Keman Yarışması’na Türkiye’den 8 genç kemancı katılıyor. Duru Önhon, Elfida Su Turan, Feri Sakarya, Gökçe Çatakoğlu, Harun Öztürk, İdil Olgar, Yağmur Tuna ve Naz İrem Türkmen’den oluşan Türk Milli Keman Takımı, İstanbul, Eskişehir, Bursa ve Mersin’den katılımcılarla oluşturuldu. 
 
Türkiye’de Prof. Ceyda Uzgören, Prof. Gülen Ege, İsabel Kollo ve Ozan Sari ile eğitim hayatlarına devam eden gençler, İstanbul, Anadolu, Bursa ve Mersin Üniversitelerinin devlet konservatuvarlarından yarışmaya katılıyorlar. Ayrıca Londra’da Yehudi Menuhin Müzik Okulu’nda okuyan iki Türk öğrenci de Türk Milli Takımı’na katılarak Budapeşte’ye gitti.  
 
Budapeşte’de 28 Temmuz’a kadar devam edecek 2. Ilona Feher Keman Yarışması’nda 24 Temmuz’da İdil Olğar, Duru Önhon, Feri Sakarya ve Naz İrem Türkmen sahneye çıkarak sanatlarını sergilediler. 
 
Macaristan ve Türkiye dışında İngiltere, Ukrayna, Finlandiya, Almanya, Amerika, Avusturya, Polonya, Çekoslavakya, Makedonya, Montenegro, Güney Kore, Kanada, Avustralya’dan katılımların olduğu yarışmanın 24 Temmuz’da yapılan yarı final sonucunda minikler kategorisinden İdil Olgar, Duru Önhon ve Naz İrem Türkmen finalde orkestra ile çalmaya hak kazandı.  
 
Macar keman okulunun önemli isimlerinden ve 1901-1988 yılları arasında yaşamış olan İlona Feher’in anısına yapılan yarışma Feher’in öğrencisi olan Shlomo Mintz’in başkanlığında Macaristan, Türkiye, ABD, Almanya’dan katılan jüri üyelerinden oluşuyor. 
 
Jüri üyelerinin isimleri ise şöyle: Éva Ácsné Szily, Cihat Aşkın, Victor Danchenko, László Dénes, Herbert Greenberg, Ute Hasenauer, Miklós Szenthelyi, Mimi Zweig.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20