HABER

Türk milli keman takımı Budapeşte'den dört ödülle birden dönüyor

28.07.2018


Paylaş:

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin dünyaca ünlü Liszt Akademisinde yapılan 2. Ilona Feher Keman Yarışması bugün yapılan final ile sonuçlandı. Yarışmaya Türkiye’den katılan ve 8 kemancıdan oluşan ’Türk Milli Keman Takımı’ büyük başarılara imza atarak, 4 tane ödül kazandı.
 
Küçükler kategorisinde Duru Önhon, İdil Olgar ve Naz İrem Türkmen finalde sergiledikleri başarıyla 1.lik ödülünü paylaştılar. Başka bir kategoride ise Elfida Su Turan 3.lük ödülünü alarak yüzümüzü güldürdü.
 
Macar keman okulunun önemli isimlerinden ve 1901-1988 yılları arasında yaşamış olan Ilona Feher’in anısına yapılan yarışma Feher’in öğrencisi olan Shlomo Mintz’in başkanlığında Macaristan, Türkiye, ABD ve Almanya’dan katılan jüri üyelerinden oluştu. Mintz'in başkanlığını yaptığı jüri heyetinde Éva Ácsné Szily, Cihat Aşkın, Victor Danchenko, László Dénes, Herbert Greenberg, Ute Hasenauer, Miklós Szenthelyi ve Mimi Zweig yer aldılar.
 
Yarışmaya Macaristan ve Türkiye dışında İngiltere, Ukrayna, Finlandiya, Almanya, Amerika, Avusturya, Polonya, Çekya, Makedonya, Montenegro, Güney Kore, Kanada, Avustralya’dan yarışmacılar katıldı.
 
Cihat Aşkın çocuklarımızın takım halinde kazanmış oldukları bu ödüllerin bugüne kadar Türk Keman Okulu’nun uluslararası alanda kazanmış olduğu en önemli başarı olduğunun altını çizerek kendilerine olanak sunulduğu takdirde çocuklarımızın başka ülkelerde de yarışmaları önde götüreceklerine olan inancının olduğunu belirtti. Shlomo Mintz, Mimi Zweig, Herbert Greenberg ve Victor Danchenko gibi uluslararası otoriteler ise Türk kemancıların yarışmadaki performanslarının ülkemizin global keman yarışmaları platformunda bugüne kadar sergilediği en parlak başarı olduğu görüşünde birleştiler.
 
28 Temmuz akşamı Liszt Akademisinin Georg Solti Salonunda yapılan törende hazır bulunan Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliğinde görevli Konsolosumuz Ümit Öktem, çocuklarımızın başarılarıyla gurur duyduğunu belirterek her birini ödül töreninden sonra tek tek tebrik etti.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20