HABER

Sakıp Sabancı Müzesi'nde...

03.08.2018


Paylaş:

Hakan Erdoğan Productions tarafından 1998’de düzenlenmeye başlanan Bach günleri ve konserleri saraylar, müzeler gibi pek çok sıra dışı mekanda gerçekleşmekte... Bach&Love, Bach Before&After, Bach&Bahar gibi farklı temalarla tasarlanan Bach festivalleri ve konserleri, çoğunlukla köşeli kuralların işlediği düşünülen klasik müzik konserlerinin son derece keyifli ve alternatif bir atmosferde gerçekleşmesini sağlamakta. Hakan Erdoğan Productions bu sezon da “Bachçede Yaz Festivali” ile müzikseverlerle Sakıp Sabancı Müzesi’nde buluşacak!..


François Fernandez ve Yun Kyung Kim ile "Bach ve Ondan Önceki Dahilerden Füg ve Kanonlar"

Daha önce Bach in Love etkinliğinde de sahne alan, 2000’de Bach Günleri’nde Bach’ın partita ve sonatlarını çalan Barok kemanın en önde gelen temsilcilerinden François Fernandez, Barok müziğin en önemli topluluklarından Les Arts Florissants’da baş kemancı olarak yer aldı. Eşi François ile birlikte La Petite Band’e de müzikleriyle katkı sağlamış olan Yun Kyung Kim de müzik hayatı boyunca edindiği perspektifi bugüne yansıtma konusunda son derece başarılı bir sanatçı. 15 Ağustos Çarşamba saat 19.30'da bu iki müzisyenin verecekleri "Bach ve Ondan Önceki Dahilerden Füg ve Kanonlar" başlıklı konser öncesinde Evin İlyasoğlu’nun “Kadın ve Müzik” konulu konuşması yer alacak. 


İstanbullu klasik müzik severlerin yakından tanıdığı, heyecan uyandıran kapalı gişe konserlerinin yıldızı Jiri Barta!

Çello eserlerinin yer aldığı CD’si ile Gramophone Editor’s Choice ödülüne layık görülen ve genç kuşak arasında oldukça ses getiren Barta, dünyanın önde gelen filarmoni ve senfoni orkestralarının eşliğinde çaldı. Çek Cumhuriyeti’nin en önemli solo piyanistlerinden Terezia Failova, büyüleyici performansı ve parlak geleceği ile uluslararası festivallerde adından söz ettirdi. 5 Eylül Çarşamba günü gerçekleşecek bu konserde Jiri Barta ve Terezie Fialova Beethoven’ın 2 ve 3 numaralı viyolonsel-piyano sonatlarını çalacaklar. Beethoven'ın viyolonsel ve piyano sonatlarının coşkusuna daha önce tanık olmadıysanız, buna bir açık hava konserinde tanık olma ayrıcalığına sahip olacaksınız. Jiri Barta ayrıca Bach’ın 6 numaralı solo viyolonsel suitini seslendirecek. Üstelik konserden önce saat 19.30’da konuşmacı Doğan Hızlan kendi müzik arşivini dinleyicilerle paylaşacak.
 

Hortus Musicus Trio ile "Bach müziğinden Balkan müziğine"

Çağdaş Avrupa’nın en eski Barok orkestrası Hortus Musicus’un şefi ve kemancısı Andres Mustonen’in triosu ile birlikte 11 Eylül Salı akşamı vereceği konserde Bach müziğinden Balkan müziğine bir geçiş sunacak. Mustonen'in eşsiz keman ezgilerine kontrbasta Taavo Remmel, vokal, perküsyon ve vibrafonda Anto Ōnnis eşlik edecek. Sanatçılar, hem Bach hem de Balkan müziğini sevenler için bu ikisinin pek nadir bir araya geldiği müzikal bir deneyimi paylaşacak. Herkesin merak içinde beklediği bu son derece sıra dışı ve eğlenceli konser Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta.  


Bach’ın viyolonsel süitlerini dünyada en iyi çalan viyolonselcilerden biri olan Alexexander Rudin Bachçede Yaz Festival'de!..

Otantik performans pratiğine olan ilgisi, hem tarihsel hem de müzikal olarak Barok müzik ve ortaçağ müziği ile olan ilişkisini bir üst seviyeye taşıyarak tüm dünyada bilinen bir viyolonselci olan Rudin; Kraliyet Filarmoni, Viyana Senfoni ve Danimarka Radyo Orkestraları gibi büyük orkestralarda solo viyolonselci olarak yer aldı. Bu muhteşem müzisyen 14 Eylül Cuma gecesi Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de Bach’ın solo viyolonsel suitlerini seslendirecek. 


Sigiswald Kuijken ve Marie Kuijken ile "Keman ve Klavsen Sonatları"

Birçok müzisyene göre Kuijken’in Bach sonat ve partitaları tıpkı Anner Blysma’nın viyolonsel süitleri gibi müzik dünyasında adeta bir kutsal kitaptır. Barok müziğin ve barok kemanın Avrupa’daki öncülerinden olan Kuijken, 1972’de La Petite Band‘ı kurmuştur. Bu yenilikçi sanatçı, 2000 yılından beri ülkemizde tarafımızca birçok kez ağırlandı. 22 Eylül Cumartesi akşamı The Seed’de gerçekleşecek olan bu konserde Sigiswald Kuijken’ın kemanıyla Marie Kuijken’in şairane klavsen dokunuşları bir arada olacak. Bu mucize müzisyenler J.S. Bach’ın meşhur klavsen ve keman sonatlarını seslendirecekler.

     


Program  
     
15 Ağustos Çarşamba
François Fernandez (keman) & Yun Kyung Kim (keman)
“İki Keman Konseri: J.S. Bach ve Ondan Önceki Dahilerden Füg ve Kanonlar"
*Konuşmacı: Evin İlyasoğlu "Müzik ve Kadın" 19.30  

5 Eylül Çarşamba
Jiri Barta (viyolonsel) & Terezie Violava (piyano) “Beethoven Konseri"
*Bu konserden önce konuşmacı Doğan Hızlan kendi müzik arşivini dinleyicilerle paylaşacak. 19.30  

11 Eylül Salı
Hortus Musicus Trio "Bach & Balkan Konseri: Andres Mustonen (keman), Anto Ōnnis (vokal, perküsyon, vibrafon), Taavo Remmel (kontrbas)"  

14 Eylül Cuma
Alexander Rudin(viyolonsel) “J.S. Bach Solo Viyolonsel Suitleri”  

22 Eylül Cumartesi
Sigiswald Kuijken (keman, violoncello da spalla) & Marie Kuijken (klavsen) “J.S. Bach Keman-Klavsen Sonatları”      


Kapılar 19.00’da açılır, konserler 20.30’da başlar.
Vale hizmeti ücretlidir.    
Biletler Biletix'te!

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20