HABER

Eylül'de caz rüzgarları güneyden esecek

11.08.2018


Paylaş:

Basın Lansmanı yapılan Bodrum Caz Festivali Eylül’de caz rüzgarları estirmeye hazırlanıyor. 1-9 Eylül tarihleri arasındaki festival, özel mekanların yanı sıra Antik Tiyatro ve Osmanlı Tershanesi gibi Bodrum’a değer katan tarihi mekanlarda gerçekleşecek.  

Basın Lansmanında Bodrum Belediyesi adına konuşan Mehmet Kocair, Bodrum’da sayısı ve kalitesi artan festivallere ev sahipliği yapmaktan ve destek vermekten memnuniyetini dile getirdi.  

Festival Küratörü ve Caz Derneği Başkanı Özlem Oktar Varoğlu ise 2. Yılında Festival'in Pop ve Caz teması ile gerçekleştiğini, Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Kaymakamlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gibi kurumların yanısıra TAV, OFF Gümüşlük, AYADA Maldives, Renault-MAİS, Kempinski Hotel Barbaros Bay, gibi kuruluşların desteği ile gerçekleşecek Bodrum Caz Festivali’nin 9 gün süreceğini söyledi.  

Festival Direktörü Tuğçe Alpaslan, yurt içinden ve yurt dışından katılan sanatçı ve grupları anlatarak Programı tanıttı. Lüksemburg Büyükelçiliği, İsrail Büyükelçiliği’nin destek verdiğini, Zai ve Stella Jazz Club da birer konser katıldığını belirtti. Festivale T24, Kent TV, Hürriyet Kitap Sanat, Jazz Dergisi, Cazkolik, Joy Fm, Joy Jazz, Andante, Bodrumda Yaşam, Bodrum Life, Çekişte dergileri basın sponsor olarak destek verdiğini, Kempinski Hotel Barbaros Bay ve Gumusluk Houses de konaklama sponsoru olarak desteklediklerini belirtti.  

Daha sonra Afiş yarışmasında ilk 3’e giren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencilerine ödülleri verildi.  

Festival, 1 Eylül’de Türk Deniz Kuvvetleri Yıldızlar Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Solist: Sibel Köse konseri ile Bodrum Belediye Meydanı’nda açılış yapıyor. Ülkemizin en güzel seslerinden Sibel Köse, ülkemizin sayılı büyük orkestralarından biri ile pop ve caz dünyasından sevilen şarkıları seslendirecek. Gece ve Caz bölümünde Off Gümüşlük’te 1 Eylül’de Pop ve Caz’ın kesiştiği yerde şarkı söyleyen harika bir ses Şenay Lambaoğlu sahne alacak.  

2 Eylül’de Off Gümüşlük’te programda bir söyleşi var. Pop ve Caz Üzerine sohbette Cüneyt Özdemir konukları ile bu yılın teması olan Pop ve Caz’ın birleştiği ve ayrıldığı noktalar üzerine söyleşilecek. Yine 2 Eylül’de İlhan Erşahin, İstanbul Sessions projesiyle hayranları ile buluşacak.  

3 Eylül’de, tüm Türkiye’de Pop ve zarafet denilince ilk akla gelen isim olan Nükhet Duru’dan bir sürpriz konser gerçekleşecek. Caz dinleyerek büyüdüğünü ifade eden Duru, Nükhet Duru Sings Jazz konseri ile Off Gümüşlük’te bizleri zamanda bir yolculuğa çıkartacak.  

4 Eylül’de ‘Yeni Nesil Kütüphane’ sloganı ile açılan ZAI, dünyanın sayılı seslerinden Yıldız İbrahimova & Kaan Bıyıkoğlu konserine ev sahipliği yapıyor. Yine aynı gece Antik Tiyatro’da gerçekleşecek olan Kenan Doğulu İhtimaller Projesi konseri ile festivalin Pop&Caz temasının altı çiziliyor. Usta popçu Kenan Doğulu, her zaman caza yakın duran, caz müzisyenleri ile birlikte çalışan bir müzisyen. Kenan Doğulu’yu bir de bu projede dinleyelim. Bir “ihtimal” caz ile devam eder diyoruz.  

5 Eylül’de İsrail Büyükelçiliği’nin destekleri ile ülkemize gelen Shalosh Trio, Yalıçiftlik’te açılan Stella Jazz Club’da sahne alıyor. 5 Eylül’de Off Gümüşlük’te ise uzun zamandır Amerika’da yaşayan övünç kaynağımız Fahir Atakoğlu, popüler eserleri caz, cazları ise biraz pop tadında çalacak. Son olarak Ülkü filminin müziklerini yapan Fahir Atakoğlu, uzun zamandır Bodrum’a ilk kez geliyor.  

6 Eylül’de yine Bodrum İskele Meydanı’nda ülkemizde ilk kez Caz Yüksek Lisans Eğitimi veren Bahçeşehir Üniversitesi’nin Genç Caz Konseri halka açık olarak gerçekleştirilecek. Gece ve Caz bölümünde Ayşe Sicimoğlu Quartet, New Music adını verdikleri çalışmaları ile Off Gümüşlük sahnesinde olacak.        

7 Eylül akşamı Kempinski Hotel Barbaros Bay ev sahipliğinde Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars konseri gerçekleşiyor. Bu muhteşem sahilde doyasıya dans edebileceğimiz bir gece bizleri bekliyor. 7 Eylül’de yine yurt dışından konuklarımız var. Lüksemburg Büyükelçiliği desteği ile katılan Greg Lamy Trio, çağdaş caza ışık tutan yenilikçi yaklaşımıyla sahne alacak.  

8 Eylül’de Festival, yine Bodrum İskele Meydanı’nda gerçekleşecek olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Solist: Jülide Özçelik konseri ile devam edecek. Off Gümüşlük’te ise yüksek enerjisi ile izleyiciyi kucaklayan İstanbul Funk Unit sahne alacak.  

9 Eylül’de Off Gümüşlük konserleri Fazıl Say’ın Güz Şarkıları – Güvenç Dağüstün & Ece Dağıstan konseri ile sona erecek.  

Sergiler  

Festival üç sergiye evsahipliği yapıyor. BODFAD sanatçılarının geçen yıl 1. Bodrum Caz Festivali’nde çektikleri fotoğraflardan oluşan Bodrum Caz Festivali 2017 Fotoğraf Sergisi Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde 5 Eylül tarihinden itibaren gezilebilecek.  

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü öğrencileri arasında yapılan Bodrum Caz Festivali Tasarım Yarışması Sergisi’nde öğrencilerin eserleri 1-9 Eylül tarihleri arasında OASIS AVM Sümbül Sokak’ta görülebilir.  

Caz Derneği Onursal Üyesi Reşat Demirkol ve Atilla Atala’nın fırçasından caz ustalarının portrelerinin sergilendiği Cazın İmgeleri Sergisi Yalıkavak’ta Mine Sanat Galerisi’nde 29 Ağustos tarihinden festival sonuna kadar gezilebilecek.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20