HABER

Aksaraylı Yılmaz kardeşler Romanya'dan madalyayla döndüler

11.08.2018


Paylaş:

Aksaray’dan ilkokul ve ortaokul öğrencisi iki kız kardeş MUSICFORKIDS tarafından 3-5 Ağustos 2018 tarihlerinde Romanya'nın Yaş Sarayı Kültür Merkezinde organize edilen Uluslararası Çocuk Müzik Festivalinde yarıştıkları enstrümantal kategoride birincilik ve ikinciliği elde ettiler.

Bu başarının arka planında ilginç bir hayat hikâyesi yatıyor. Başarıya imza atan kızların babasının bir kasabada başlayan hayatında profesörlüğe kadar yükselmesinin ve çocuklarının arkasında bir çınar gibi durmasının da hikâyesi bu aynı zamanda.

Sanatın birçok alanında beceri sahibi olarak doğmuş bir öğrenci, ailesinin kıt olanaklara sahip olmasından dolayı sanat alanına yönelik heveslerini ertelemek zorunda kalır. Dönemin ekonomik şartları bırakın sanatsal faaliyetlerde bulunmayı akademik bilgi düzeyinin oluşmasını bile etkiler. Dört yıllık lisans eğitimi yerine kısa yoldan hayata atılabilmesi amacıyla iki yıllık yüksekokulda okuması telkin edilen genç her şeye rağmen gizlice dört yıllık lisans eğitimini tercih eder. Öğretmenlik üzerine tamamlanan lisans eğitiminden sonra girilen sınavda alınan büyük bir başarı puanıyla öğretmenlik süreci başlar. Okumayı, kariyerinde yükselmeyi esas alan güçlü bir iç motivasyonuyla akademi dünyasına merhaba denilir. Lisansüstü çalışmalar, akademik yükselişler derken profesörlük payesine ulaşılır. Gün gelir, eğitim dünyasının en esaslı mesleği olan öğretmen yetiştiren fakültenin dekanı da olunur. Mesleki hayat kitap okuma ve okutmayı, sanatla uğraşmayı daha imkânlı hale getirir.

O yine önceliği, gerek akademik gerekse de sanat eğitimi almasını istediği çocuklarına tanır. Büyük oğlunun gitarla meşgul olmasını hayranlıkla izler. Kızları Ceylan okulöncesi dönemde piyanoyla tanışmıştır. Akademik ortamdan bir müzik eğitimcisinin desteklediği piyano eğitiminin verimli olması için eve piyano da temin edilir. Bir süre sonra yine okulöncesi döneminde evin minik üyesi Ceren keman eğitimine başlar. Ceylan’ın aynı zamanda Bilim Sanat Merkezine sınav sonrası kayıt yaptırmış olması bireysel ve grup çalışması disiplinini güçlendirmiştir.

Bu arada ailenin büyük fertleri de ebeveyn olarak çocukları motive etmek adına birer enstrümana sarılırlar. Baba bu amaçla Ceylan’a destek olmak için piyano, anne ise Ceren’i motive etmek için keman eğitimi almaya başlar. Böylece aile müzik düşkünü bireylere, ortam ise bir müzik evine dönüşür. Bireysel ve ailevi düzeyde okullarda, fakültede ve üniversitede farklı temalı konserler verilir.

Yüksek bir organizatörlük duyarlığına sahip olan baba yurtiçi ve dışında çocuklara yönelik müzik festivallerini takip ettiği sırada karşısına Romanya’da uluslararası boyutta yapılan bir çocuk müzik festivali çıkar. Müzik eğitimcileriyle çocuklarının bu festivale katılmalarının doğru olup olmadığını tartışır. Onlardan olumlu karar çıkınca yurtdışıyla yazışmalar başlar, seçilen şarkılar için videolar çekilir, koreografi belirlenir. Kabul yazısıyla birlikte kostüm seçimi, finansman, ulaşım, konaklama gbi işlemler hızlandırılır.

Gelelim festivale... Romanya’da MUSICFORKIDS tarafından
uluslararası çapta geleneksel olarak düzenlenen 9. Uluslararası Çocuk Müzikleri Festivali 3-5 Ağustos 2018 tarihlerinde Romanya’nın Yaş Sarayı Kültür Merkezinde yapıldı. Programın sunuculuğunu Romanyalı Aktör Vlad Baba, yardımcı sunuculuğunu Romanya'nın Eurovision Şarkı Yarışması 2018 yılı finalisti Alexia Urtoi'nin yaptığı festivalde canlı performans değerlendirmesi farklı ülkeler ve meslek gruplarından gelen jüri tarafından yapıldı. 4-16 yaş grubundaki müzisyen çocukların toplam 15 kategoride yarıştığı festival 3 Ağustos'taki açılış galasıyla başladı. Organizasyonda Türkiye, Rusya, Almanya, Fransa, İtalya, İsrail, Bulgaristan, Belarus, Moldova, Estonya ve Romanya'dan olmak üzere toplam 80 müzisyen çocuk bireysel ve grup üyesi olarak yarıştı.

Yarışmanın 
enstrüman kategorisinde Türkiye'yi Aksaray Mehmet Timur Sarraf İlkokulu Birinci Sınıf Öğrencisi Ceren Yılmaz (7) keman ve Aksaray Bilsem ile Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Birinci Sınıf Öğrencisi Ceylan Yılmaz (10) piyanoda temsil ettiler. İlk gün düzenlenen kortejde ülke bayrakları ve pankartlarıyla yarışmacıların tanıtımı yapıldı. İkinci günden itibaren kategorilerde yarışmalara geçildi. İki yıldan uzun bir süredir keman eğitimi alan Ceren Yılmaz yarışmada Dede Efendi'nin Yine Bir Gülnihal adlı semaisi, dört yıldır piyano eğitimi alan Ceylan Yılmaz ise Selahattin Altınbaş'ın Duydum ki Unutmuşsun Gözlerimin Rengini adlı Muhayyerkürdî makamındaki şarkısını birbirlerine eşlik ederek seslendirdiler. Ceren ve Ceylan kardeşlerin icralarına Bükreş Ulusal Koreografi Topluluğunun dansçıları sahnede vals yaparak eşlik ettiler. Yarışmada Ceren Yılmaz birinciliği, Ceylan Yılmaz ise ikinciliği alarak madalya ve kupaların sahibi oldular. Ödül töreninde dereceye giren yarışmacılar limuzinlerle törenin yapılacağı alana transfer edilip kırmızı halı üzerinde törenin sunucusu ve jüri üyeleriyle sohbet ettiler. Ceren ve Ceylan Yılmaz kardeşler yarışmanın sonunda duygularını, Böyle bir sonucu elde ettiğimiz için çok mutluyuz, bize gönülden destek veren herkese teşekkür ederiz” sözleriyle ifade ettiler. Babaları Prof. Dr. Süleyman Yılmaz ve anneleri Filiz Yılmaz ise yarışma başarısının ardından şunları söylediler: “Kısa zamanda zorlu bir süreçten geçerek çocuklarımızla birlikte müzik alanında bu denli kapsamlı ve uluslararası nitelikteki bir organizasyonda bulunma tecrübesini yaşadık. Çocuklarımızın kazandığı bu başarıyla şanlı bayrağımızın ve ülkemizin tanıtılmasından büyük gurur duyduk.”  

MusicForKids tarafından düzenlenen 9. Çocuk Müzik Festivalinin finalinde yarışmacı kızların çalıştırıcısı, müzik eğitimcisi Dr. Öğretim Üyesi Pınar Şahin de jüri tarafından Mükemmellik Sertifikasını almaya hak kazandı. Pınar Şahin ise duygularını, “Ülkemizi temsilen böyle bir organizasyonda bulunmaktan ve bu yetenekli çocukları çalıştırmaktan onur duydum. Bundan sonraki diğer uluslararası çocuk müzik festivallerinde de yer almayı düşünüyoruz” sözleriyle ifade etti.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20