SÖYLEŞİ

Caz müziğinin koruyucu meleği

11.09.2018


Paylaş:

25 yıl önce Ankara'da öğrenciyken önce bir Yıldız İbrahimova konserinde tanıştığım ardından bir Kerem Görsev konserinde kendisiyle sohbet edebildiğim için çok mutlu olduğum Özlem Oktar Varoğlu, o günlerde bir caz derneği kurmayı hayal ediyordu. 1995 yılında Sedat Ergin, Ece Temelkuran, Doğan Akın, Murat Artu gibi cazseverlerin destekleriyle Özlem Oktar Varoğlu önderliğinde Ankara Caz Derneği kuruldu ve ODTÜ Caz Günleri'yle başlayan serüven 22 yıldır Ankara'da düzenlenen Uluslararası Ankara Caz Festivali'ne dönüştü. Yine bir ilke imza atan Özlem Oktar Varoğlu geçen yıl başlattığı Bodrum Caz Festivali'yle müzik dünyamıza yılmadan, yorulmadan hizmet sunmaya devam ediyor!..  


Bu sene ikincisini düzenlediğiniz Bodrum Caz Festivali'ne hazırlanırken oldukça zor şartlar altında çalışmalar yaptınız. Hazırlık sürecindeki olumsuz şartlara rağmen nasıl oldu da Festival seyirciyle buluşabilme şansını yakaladı?  

Bodrum hepimiz için önemli, öncelikli bir yer. Kendine has dokusu, kokusu kaybolmasın istiyoruz. Yarımadada yıllarca büyük özveri ile korunan mimari ve doğal dokuya ve buraya aşık insanların aynı zamanda iyi müzik dinleyen sanatseverler olduğunu biliyoruz. Bizim Caz Derneği’nin de birçok üyesi Bodrum’a yerleşti ya da bizler gibi yarı-Bodrum’lu. Hepimizin ortak kaygısı, yarımadada maalesef hızlanmış olan özgün dokunun tahribatının durdurulması. Bunun öncelikle Bodrum’a sahip çıkılarak ve elimizden gelen her türlü destekle Bodrum kalitesinin korunması ve yükseltilmesi ile olacağını düşünüyorum.

Festivali planlarken benim gibi düşünen insanların olduğunu bilerek, onlara ulaşmaya çalışarak söz ettiğiniz olumsuz şartların üstesinden gelmeye çalıştık. Ödün verdiklerimiz ile kazandıklarımızın dengesini umarım iyi yakalamışızdır. Bir ana sponsor olmadan gerçekleşen festivalde bizler gibi düşünen iyi insanların katılımıyla ancak bu kadarını gerçekleştirebildik.    

Festival'in programı oldukça dikkat çekici ve bu yıl temanız “Pop ve Caz” üzerine, programı hazırlarken nasıl bir festival hayal ettiniz? Programın oluşum sürecininden biraz bahserder misiniz?  

Bodrum Caz Festivali de Ankara Caz Festivali gibi tematik bir yapıda. Blog yazımda da anlattığım gibi Bodrum’da bu sene pop ve cazın kesişim noktalarındaki projelere ağırlık verdik. Öncelikle varlığımızı duyurmak için değerli pop sanatçılarımızın da desteğini istedik. Sağolsunlar bizleri kırmadılar. Ülkemizdeki en değerli pop sanatçıları cazcılar eşliğinde müzik yapıyor. Bu konuya ağırlık verdik.  

Festival kapsamındaki 15 konser haricinde ayrıca bir söyleşi ve üç ayrı sergi mevcut, Bodrum 9 gün boyunca adeta bir caz kasabası oldu, neler söylemek istersiniz?  

Yakaladığımız bu çizgiyi daha da güzelleştirerek sürdürmeyi hayal ediyorum. Bu süreçte hem sanatseverlerin hem de Bodrumseverlerin her türlü desteğine ihtiyacımız var. Sanatçılarımızın da takdiri bizler için çok önemli. Yer veremediğimiz için darılan, gücenen çok sevdiğimiz sanatçılarımız oldu ama eminim bizleri anladıkça herşey normale dönecek...  

2017'de düzenlemiş olduğunuz ilk Festival'e katılım nasıldı? Bu sene nasıl bir katılım oldu?

Geçen yıl olduğu gibi, hatta daha da fazla bir oranda katılım olması, konserlerimizin ve sergilerimizin dolu dolu geçmiş olması çok heyecan verici. Eylül ayında ve bu kriz ortamında bunu sağlayabilmiş olduğumuz için çok mutluyuz.    

Ülkemizde caz müziğinin dünü, bugünü ve yarınını nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Ben son 25 senedir caza emek veriyorum. Bu süre içerisinde hep ileri ve iyiye doğru bir gelişme gözlüyorum. Yine bir blog yazımda belirttiğim gibi caz 21. yüzyılın müziği olarak tarihe geçiyor. Bu süreçte hepimizin özellikle ülkemiz cazcıları için elimizden geleni yapması gerektiğini düşünüyorum. 

Ahu Ünalp

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20