ETKİNLİKLER

Victor Wooten Trio feat Dennis Chambers & Bob Franceshini

23

Ekim 2018

İzmir'de caz şenliği var!

Bas virtüözü Victor Wooten, Dennis Chambers, Bob Franceshini aynı sahneyi paylaşıyor!  

Caz tarihinde kuşakları etkilemiş, en fazla iz bırakmış bas gitaristin Jaco Pastorius olduğundan çoğunluk hemfikirdir. Victor Wooten’ın ismi ise genellikle Pastorius’tan hemen sonra anılıyor. Ancak Victor Wooten hayatta ve caz müziğini beslemeye devam ediyor.  

Yetenekli bir besteci, aranjör, yapımcı, vokalist ve multi-enstrümantalist olarak Victor Wooten’ın bugüne kadar kazanmış olduğu beş Grammy Ödülü var. Béla Fleck & The Flecktones grubunun elemanı olarak da, solo çalışmalarıyla da tanınan Wooten son olarak bir başka efsane bas gitarist Stanley Clarke ile turnedeydi. James Brown, Funkadelic ve Prince’in tavrına getirdiği virtüözite geleneğini sürdüren Wooten’ın bir bas gitariste verilebilecek olan en büyük payeyi, Bass Player Magazine’in ‘Yılın Bas Gitaristi’ ünvanını ‘üç defa’ kazanmışlığı var. Bunu başarabilmiş olan başka kimse yok.  

Bu dev müzisyenin ilginç bir özelliği de 10. yılını doldurmuş olan ‘Bas/Doğa Kampı’ etkinliğidir. Burada, dünyanın dört bir yanından gelen, her yaştan müziksever, Wooten’ın yıllar boyunca birikmiş deneyimlerini paylaşabilme ve ondan ders alabilme şansına sahip oluyor. Wooten’ın müzik dünyasına yaydığı güzellikler bununla da bitmiyor. Sanatçının The Music Lesson isimli bir de romanı var.  Konserlerde Wooten’a eşlik edecek ünlülerden biri, ünlü davulcu Dennis Chambers. 1959’da doğan ve henüz 4 yaşında davula ‘vurmaya’ başlayan Dennis Chambers, Parliament/Funkadelic’te 7 yıl çaldıktan sonra uzun süre gitarist John Scofield ile birlikte çalıştı. Kendine has tekniği, hızı ve ‘groove’u ile dikkat çeken Chambers’ın özellikle caz-füzyon, funk ve Latin müziğine benzersiz bir eşlikçi olduğu biliniyor. Müzisyenin George Duke, Brecker Kardeşler, Santana, John McLaughlin, Mike Stern gibi isimlerle de performansları bulunuyor.  

1961 doğumlu Amerikalı caz saksafoncusu, besteci ve aranjör Bob Franceschini ise konser ekibindeki dördüncü isim olacak. Özellikle caz ve Latin cazında üretkenlik gösteren Bob Franceschini bugüne kadar Mike Stern, Paul Simon, Celine Dion, Tito Puente, BeBe Winans, Ricky Martin, Lionel Richie ve Eddie Palmieri ile kayıtlar ve performanslar gerçekleştirmiş durumda.  

Wooten-Chambers-Franceschini üçlüsüyle caza doyacaksınız!  

Yer: AASSM Büyük Salon

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20