ETKİNLİKLER

Claire Huangci

15

Aralık 2018

10 yaşında "Harika Çocuk" olarak ABD Başkanı Bill Clinton için özel bir konserde çalan bol ödüllü piyanist Claire Huangci, bu kez İstanbul Resitalleri'ne dünyanın en prestijli uluslararası piyano yarışmalarından 2018 Geza Anda Zaferi ile konuk oluyor!  

Chopin Magazine'nin "Tsunami etkisi yaratıyor!.." diye tanımladığı Çin asıllı Amerikalı piyanist bir peri kızını andıran zarif görünüşünün tersine piyano başında klavyeye olan kuvvetli hakimiyeti ile izleyenleri şaşırtarak kendine hayran bırakıyor. Hıncal Uluç, ilk İstanbul Resitali sonrası Claire Huangci için Sabah'ta tam sayfa ayırarak "Madonna değil, Claire Huangci!" başlıklı yazısında " ... sahneye bir fırtına gibi girdi; girdiği anda da seyirciyi avcunun içine aldı…" diye yazmıştı.  

6 yaşında piyanoya başlayan ve müzik eğitimi için Curtis'e kabul edilen Çin asıllı New York doğumlu Claire Huangci'nin tanrı vergisi olağanüstü yeteneği öyle büyük bir dikkat çekti ki bir yıl sonra Amerikan FOX televizyonlarında "profesyonel bir piyanistin becerilerine sahip, piyano dehası 'dahi çocuk' olarak ilan edildi.

Sanatçının kazandığı birçok yarışma arasında 2018 Geza Anda Birinciliği ve 2013 Van Cliburn Jüri Özel Ödülü'nün yanı sıra  ilk akla gelenler, Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması "Olağanüstü Başarı Ödülü" (2006) ve ABD Chopin Yarışması (2010) Birinciliği bulunan ödüllü piyanist Huangci, 1999 yılında World Festival Orchestra ile Cincinatti'de 'Grand Prize' aldı ve Carnegie Hall'da ilk konserini (zafer konseri) verdi. Philadelphia Orkestrası'nın yarışmasını kazanarak orkestra ile Wolfgang Sawallisch batonu altında çalma ayrıcalığına erişti. 2006'da New York'ta 57. Kosciuszko Chopin Uluslararası Piyano Yarışması'da birinci oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nin bir çok kentinde resitaller verdi, orkestralar ile konçertolar çaldı. Shanghai Expo'nun açılışında sahneye çıktı.  

2006 Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması'nda "Olağanüstü Başarı" ödülünün ardından 2007 yılında Avrupa konserlerine başladı. China Philharmonic eşliğinde konser verdi. Südwestdeutsche Philharmonie orkestrası ile İsviçre ve Almanya'da Prokofiev’in 2 numaralı Piyano Konçertosu'nu seslendirdiği iki büyük turne yaptı. 2008 yılında artan konser trafiği içinde dünyanın dört bir köşesinde çalmaya devam etti. 2009 yılında Almanya'da yapılan Uluslararası Chopin Yarışması'nı kazanan Huangci, 2010 yılında da yine Amerika'da düzenlenen Ulusal Chopin Piyano Yarışması'nda da birinci oldu.  

Claire Huangci'nin sahneye çıktığı salonlar arasında Vienna Konzerthaus (Viyana), Mozarteum (Salzburg), Carnegie Hall (NewYork), Tonhalle (Zürih) gibi dünya salonları ve davet aldığı festivaller arasında Aspen Festivali, Chopin Duszniki Festivali, Kissinger Sommer, Schwetzinger Festspiele ve Yokohama Müzik Festivali gibi festivaller yer alıyor.

Claire Huangci, Çaykovski: Sleeping Beauty ve Prokofiev: Romeo & Juliet seslendirdiği ilk solo albümünün kayıtlarını 2013'te tamamladı. 2015'te yayınlanan Scarlatti albümü Gramophone Magazine tarafından "Editorün Seçimi" etiketini aldı. Son albümü Chopin Diary ise 2017'de yayınlanan sanatçı müzik çalışmalarına Almanya'da devam ediyor. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya ülkelerinde konser ve resitallerini sürdürüyor.

Sakıp Sabancı Müzesi the Seed, 20.00

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20