ETKİNLİKLER

Goran Filipec

13

Mart 2019

"Piyanonun Paganinisi!" 37 yaşındaki Hırvat piyanist, en son çıkan Paganini albümü ile geçmişte Horowitz, Brendel. Kocsis ve Pollini gibi isimlere verilen "Ferenc Liszt Society Grand Prix du Disque" ile ödüllendildi. Kazandığı yarışmalar ve Naxos etiketiyle yayınlanan albümleri ile büyük beğeni toplayan Goran FILIPEC, Mart'ta İstanbul Resitalleri'nde!  

2016'da Naxos etiketiyle yayınlanan Paganini albümü Budapeşte Frenc Liszt Cemiyeti tarafından "Grand Prix du Disque" ile ödüllendirilen Goran Filipec, klasik müzik severlerin ve eleştirmenlerin kalplerini fethetme konusunda her daim başarılı bir piyanist. Sanatçı, bilinen standart piyano repertuvarının yanı sıra klasik ve romantik repertuvarın virtüözitelik gerektiren unutulmuş müzik hazinelerini keşfetme ve yorumlama konusunda da ayrıca bir usta.  

1981 Rijeka (Hırvatistan) doğumlu Goran Filipec, ülkesi Hırvatistan'da Ino Mirkovich Müzik Akademsi'nde aldığı müzik eğitimin  yanı sıra çalışmalarına Almanya'da Köln'de Hochschüle Musik'te, İtalya'da Oxana Yablonskaya Piyano Enstitüsü'nde, Rusya'da Moskova Devlet Konservatuvarı'nda, Hollanda'da Hollanda Kraliyet Konservatuvarı'nda ve Fransa'da Paris Konservatuvarı'nda devam etti. Doktora tezi ise Sorbonne Üniversitesi'nden..  

Japonya'dan Avrupa ve Amerika'ya uzanan geniş bir coğrafyada resital ve konserler veren Goran Filipec başarılı performansları ile büyük beğeni topluyor. Sanatçı, birçok uluslararası piyano yarışmasında ödüllerle onurlandırıldı. Goran Filipec'in ödül kazandığı yarışmalar arasında Franz Liszt - Premio Mario Zanfi, Concurso de Parnassos, José Iturbi Uluslararası Müzik Yarışması ve Gabala Uluslararası Piyano Yarışması yer alıyor.  

Goran Filipec'in sahneye çıktığı prestijli salonlar arasında Carnegie Hall (New York), Mariinsky Theatre (St. Petersburg), Auditorium di Milano, Minato Mirai Hall, Philharmonie de Paris ve Palace of Arts (Budapeşte) yer alıyor.  

Liverpool Filarmoni Orkestrası, Moskova Senfoni Orkestrası, Kodály Filarmoni Orkestrası, Berlin Senfoni Orkestrası, Teatro Colón Senfoni Orkestrası ve Zagreb Filarmoni Orkestrası aynı sahneyi paylaştığı orkestralar arasında ilk akla gelenler.  

Sanatçı, St. Petersburg Contemporary Piano Faces Festivali, Dubrovnik Yaz Festivali ve Progetto Martha Argerich Festivali gibi festivallerden de davetler alıyor. İlk solo albümünü 2007'de kaydeden sanatçının en son 2018'de Naxos etiketiyle piyasaya çıkan Liszt albümü ile birlikte yayınlanmış toplam 8 albümü bulunuyor.

Sakıp Sabancı Müzesi the Seed, 20.00

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20