ETKİNLİKLER

Anna Tsybuleva

14

Haziran 2019

İstanbul Resitalleri 2018-2019 Sezon Finali, dünyanın en prestijli yarışmalarından Leeds Uluslararası Piyano Yarışması 2015 Şampiyonu Rus piyanist Anna Tsybuleva ile 14 Haziran'da!

Moskova Konservatuarı'nı "En İyi Öğrenci" olarak bitiren, 2012 Gigels (Ukrayna) ve 2012 Hamamatsu (Japonya) gibi önemli yarışmalarda dereceler kazanan Rus piyanist Anna Tsybuleva, üstün yeteneğini 2015'te kazandığı Leeds Uluslararası Piyano Yarışması zaferi ile taçlandırdı.  

1990 yılında Gürcistan'ın hemen kuzeyinde küçük bir bilim kasabası olan Nizhny Arkhyz (Rusya, Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti) doğumlu Rus piyanist Anna, piyanoya ilk olarak 6 yaşında annesi Svetlana Tsybuleva'dan aldığı derslerle başladı. 2000-2003 yılları arasında Volgodonsk'daki (Rusya) Shostakovich Müzik Okulu'nda Elena Vorobyova ile müzik eğitimine devam etti. Ardından önce Moskova Merkez Müzik Okulu'nu ve sonra Moskova Devlet Konservatuvarı'nı bitirdi. 2014'te konservatuarı en yüksek derece ile bitiren Anna "En İyi Öğrenci" belgesi ile ödüllendirildi.

Müzik çalışmalarına İsviçre'de Claudio Martinez Mehner ile Basel Müzik Akademisi'nde devam etti ve 2016'da buradaki eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans için Moskova Konservatuvarı'na geri döndü.  

Anna Tsybuleva, St. Petersburg Filarmoni, Mariinsky Orkestrası gibi birçok önemli Rus orkestrası ile sahneye çıktı. İsviçre'de Basel Senfoni Orkestrası ile İngiltere’de Sir Mark Elder yönetimindeki Hallé Orkestrası ve Eduardo Portal yönetiminde Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile aynı sahneyi paylaştı. Liverpool Kraliyet Filarmoni de Anna'nın aynı sahneyi paylaştığı orkestralar arasında yer alıyor. CHEN Xieyang yönetiminde Suzhou Senfoni Orkestrası ayrıca Japonya'da Inoue Michiyoshi yönetiminde Tokyo Senfoni Orkestrası ve Hideaki Hirai yönetiminde Takamatsu Senfoni Orkestrası; Şangay'da maestro Will Humburg yönetiminde Şangay Opera House Orkestrası Singapur'da Michal Nesterowicz yönetiminde Singapur Senfoni Orkestrası da birlikte çaldığı uluslararası orkestralar arasında.  

Klasik müzik camiasının popüler ve önemli yarışmalarından biri olan ve Japonya'da düzenlenen Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması'nın 2012 yılı finalistleri arasında dördüncülük ödülünü alan Anna, aynı yıl yine 2012'de Ukrayna'nın Odessa şehrinde düzenlenen Uluslararası Gilels Piyano Yarışması'nı "Birinci" olarak kazandı fakat Anna'ya asıl kapıları açan yarışma en prestijli uluslararası yarışmalardan biri olan İngiltere'de düzenlenen Leeds Uluslararası Piyano Yarışması oldu. Üç yıl sonra 2015'te Leeds'de kazandığı zafer onun İngiltere başta olmak üzere uluslararası arenada resital ve konserler için birçok davet almasını ve klasik müziğin 1. ligine giriş yapmasını sağladı.  

Londra'da Wigmore Hall, Zürih'te Tonhalle, Hong Kong'da Hong Kong Konser Salonu, Şangay'da Büyük Tiyatro Salonu, Brüksel'de Güzel Sanatlar Sarayı ve Ruhr Piyano Festivali sahneye çıktığı prestijli isimler arasında yer aldı. Chipping Campden Festivali'nde Paul Lewis'in yerine sahneye çıktı.

İlk albümü Haziran 2017'de yayınlanan Anna Tsybuleva, BBC Music Magazine, Gramophone Magazine ve International Piano Magazine gibi yayınlardan övgü dolu eleştriler aldı.

Sakıp Sabancı Müzesi the Seed, 20.00

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20