HABER

Şef İbrahim Yazıcı, İZDOB'daki görevine iade edildi

03.10.2018


Paylaş:

OHAL döneminde yayınlanan bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilerek pasaportuna el koyulan ve dolayısıyla yurt dışına çıkış hakkı engellenen İbrahim Yazıcı, iki yıllık aranın ardından İzmir Devlet Opera ve Balesi’ndeki görevine iade edildi. Yazıcı’nın daha önce el konulan pasaportu da kendisine iade edildi.
 
Yazıcı’nın görevinden ihraç edilmesinin üzerinden geçen uzun bir aradan sonra gelen bu güzel haberi Fazıl Say sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu. Yazıcı ile aynı KHK kapsamında görevinden uzaklaştırılan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası keman sanatçısı Filiz Özsoy’un durumuyla ilgili ise henüz herhangi bir gelişme yaşanmadı.
 
Fazıl Say sosyal medya hesaplarından Yazıcı’nın göreve iadesini şöyle müjdeledi:
 
“Maestro İbrahim Yazıcı’ya ve Fazıl Say’a iyi haberler. Yazıcı pasaportuna kavuştu ve görevine geri iade edildi. Önümüzde yöneteceği ilk yurtdışı konseri, Tokyo’da “Mezopotamya Senfonisi” Japonya prömiyeri. 
Yazıcı -tam bir yanlışlık sebebi- 2 yıl süren bu dönemde pek çok uluslararası konserine gidememiş, Türkiye’de hiçbir devlet kurumunda görev alması da mümkün olmamıştı, şimdi bu yasak kalktı. Dostlarım Filiz ve İbrahim’i kucaklıyorum.
Benim eserlerimin devlet kurumlarında çalınması durumu ise ivme kazandı, uzattığım dostluk elini bu sefer tutan Kültür bakanlığı; kurumlarında senfonik eserlerimi tekrar seslendirme kararı aldı, Adana ÇDSO, İstanbul İDSO ve Cumhurbaşkanlığı CSO (Ankara) devlet Senfoni orkestraları programlarına bu sezon eserlerimi koydular. Bu orkestralara bu dostluk adımı için teşekkür ederim başarılar dilerim. Keşke tüm bu kötü dönem hiç yaşanmasaydı, arada, bence bu engellemelerin yaşandığı 5-6 yıl süresince, çok ama çok tuhaf detaylar da var arda kalan, elbette bunlar da bir gün gelecek konuşulacaktır. Şimdilik önemli olan Türk halkıdır, halkın kültür sanat ile en güzel en yalın en dürüst şekilde buluşmasıdır, şu aşamada, bu gelişmeleri iyi hatta çok iyi buluyorum...Tüm yardımı geçenlere teşekkürü borç bilirim.”

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20