HABER

Kör filleri yatıştırmak için klasik müzik çalıyor!

05.10.2018


Paylaş:

İnsanlarla şaşırtıcı benzerlikler taşıyan canlılardan olan filler, güçlü hafızaları, sosyalleşme kabiliyetleri ve kullandıkları karmaşık iletişim yöntemleriyle biliniyor.
 
Resim bile yapabilen bu değerli canlıların hayatı ise her zaman çok kolay olmayabiliyor, özellikle türleri ormansızlaşma ve habitat yetersizliği sebebiyle tehlike altındayken… 
 
Müzik tüm canlılar için evrensel bir dil!.. 
 
Tayland’da terk edilmiş filler için kurulmuş bir rehabilitasyon merkezinde kör ve yaralı filleri piyano çalarak rehabilite etmeye çalışan İngiliz piyanist Paul Barton, yaralı, sessiz ve narin “devler” için müzik yapıyor!..

 
 

Bir fil sığınağında piyano çalmak elbette kolay iş değil ve Barton’un dediğine göre piyanoyu bu engebeli araziye taşımak oldukça zorlu bir iş olmuş. Ancak Barton, eşinin de yardımıyla bunu başarmış ve filler için müzik yapıyor.
 
 
1996 yılından bu yana Tayland’da yaşayan ve bu alana bir piyano getirmesine izin verilmesinin ardından derhal koyulan Barton “Müzik, tüm canlılarla iletişim kurmak için evrensel bir dil, özellikle de çok fazla acı çekenler için...” diyor.
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20