HABER

Arpla Mavi Yolculuk

17.10.2018


Paylaş:

8 Ekim 2018 akşamı saat 20.00'de Bodrum Herodot Kültür Merkezi'nde Kar-Sanat’ın düzenlediği son derece seviyeli bir konser gerçekleşti. Farklı grup ve kurumlara bağlı İstanbullu müzisyenlerin bir araya geldiği konser Arpla Mavi Yolculuk adıyla Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya ithaf edildi.

 
Arpta MSGSÜ arp hocası ve Borusan Filarmoni Orkestrası’nın arpisti İpek Mine Sonakın, Bosphorus Trio’un bir ayağı viyolonselci Çağlayan Çetin, İstanbul Flüt Ensemble'ın solo flütçüsü Aslıhan And ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunu mezzosoprano Esen Demirci Deveci'den oluşan bu karma topluluk; küçük melodiler, Fransız eserleri, arp-flüt repertuvarının sevilen besteleriyle bize mutlu müzik dolu bir akşam yaşattılar.
 
Program seçimi ve uyarlamalara el atan aynı zamanda kompozisyon tahsilli İpek Mine, orkestra içinde cessurca duyulan tınısını bu sefer oda müziğinde yumuşacık müzik yapan bir sonoriteye bırakmıştı. Bir arpistin gerçek müzikal kimliğini tanımak için onu oda müziğinde dinlemek lazım. İstanbul Flüt Topluluğu'ndan tanıdığım Aslıhan And özellikle Gossec ve Grandval de aldığı bravura pasajları son derece kolaylıkla çalması, hem işitsel hem de sahne duruşuyla herkesi büyüledi. Reşit Erzin'in yetiştirdiği Çağlayan Çetin ise, Saens-Saens'ın meşhur Kuğu’su, Cui’nin Oryantal’i, Massenet nin Elégie’si ile her vakit iyi bir oda müziği sanatçısı olduğunu gösterdi. 2009 Siemens Opera Yarışması birincisi mezzo soprano Esen Demirci Deveci özel bir renge sahip materyaliyle özellikle Haendel-Rinaldo, Rossini - Otello barok aryalardaki söyleyiş uslubuyla ve Hollman’nın Chanson d’amour' unda bu stile uygun sesiyle herkesin takdir ve beğenisini kazanarak geceye renk kattı.
 
Ece idil, Bodrum

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20