HABER

Verdi'nin son başyapıtı Falstaff

31.10.2018


Paylaş:

Dünyada ilk kez 1893 yılında Milano’da prömiyeri yapılan Falstaff operası, Giuseppe Verdi’nin son başyapıtı olması özelliğini taşıyor.

William Shakespeare'in Windsor'un Şen Kadınları ve IV. Henry oyunlarından uyarlanarak hazırlanmış olan eserin, Verdi tarafından bestelenmek istenmesinin en büyük nedenlerinden birinin Verdi’nin Shakespeare’e olan hayranlığı olduğu bilinmekte..

Librettosu Arrigo Boito tarafından yazılmış olan eser, 
sahnelenme ve müzikal çalışmaları bakımından dünyanın en zor operalarından biri olarak bilinir. Ancak bir o kadar da eğlenceli olduğu sanat çevrelerince kabul görmüştür. 

14. yüzyıl İngiltere’sinde geçen eserde, Shakespeare’in yarattığı en eğlenceli karakterlerden biri olan şişman çapkın Falstaff’ın, aynı anda evli ve iki iyi dost olan Alice Ford’u ve Meg Page’i baştan çıkarmaya çalışmasıyla zincirleme olaylar başlar.

Bu insanlık komedyasında aşk, para, hırs, entrikalar kısaca tüm beşeri duyguların yaşandığı bir karmaşanın sonunda, budalalarla dolu olan bu dünyada, her şey bir şakadan ibaret olduğu vurgulanır.

İtalyanca olarak seslendirilecek olan eserin rejisörlüğünü Renato Bonajuto üstlenirken, orkestra şefliğinde Roberto Gianola ve Can Okan dönüşümlü olarak görev alacaklar. Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait. Eserin koro şefi ise Paolo Villa.
 
Işık Belen, Kevork Tavityan, Caner Akgün, Alper Göçeri, Murat Güney, Caner Akın, Ahmet Baykara, Çağrı Köktekin, Can Reha Gün, Engin Yavuz, Göktuğ Alpaşar, Ali Haydar Taş, Şebnem Ağrıdağ, Ayşe Sezerman, Deniz Yetim, Dilruba Akgün, Özgecan Gençer, Sevim Zerenaoğlu, Aylin Ateş, Deniz Likos, Nesrin Gönüldağ, Barbora Fritscher Hitay, Elif Tuğba Tekışık eserde dönüşümlü olarak yer alıyorlar.


 

Falstaff 1-3-6-7-9-10 Kasım 2018 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde…

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20