HABER

Can Çakmur Hamamatsu Piyano Yarışması'nda finalde!

20.11.2018


Paylaş:

Son yıllarda ulusal ve uluslararası düzeyde kaydettiği başarılarla göğsümüzü kabartan genç müzisyenlerimizden piyanist Can Çakmur, Japonya'nın Hamamatsu şehrinde 1991 yılından beri üç yılda bir düzenlenen Hamamatsu Piyano Yarışması'nda bu akşam finale kalarak büyük bir başarıya daha imza attı.

Dünyanın en seçkin piyano yarışmalarından biri olarak kabul edilen ve yüzlerce genç piyanistin
her üç yılda bir yarışmak için kapısında kuyruk olduğu Hamamatsu Yarışması'na bu yıl 400 kişi başvurdu. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda aralarında Can Çakmur'un da bulunduğu 95 kişi yarışmak üzere Japonya'ya davet edildi. Kasım ayının başından beri Japonya'da bulunan Çakmur bu akşam yarıştığı üçüncü turun sonunda finale kalmayı başardı. Bu başarı yetmiyormuş gibi, Çakmur, dört Japon ve bir Koreli piyanistle birlikte yarışmada finale kalma başarısı gösteren tek Avrupalı piyanist oldu!

Parmağından hafif bir sakatlık geçirmekte olan Can Çakmur 23 ve 24 Kasım günlerinde yapılacak final turunda elemeleri geçen diğer piyanistlerle birlikte yarışacak. 

Halen Almanya'nın prestijli Weimar Müzik Akademisi'nde sürdürdüğü eğitiminin ve verdiği konserlerin yanı sıra, sahip olduğu ''düşünür müzisyen'' kimliğiyle Andante dergisine her ay köşe yazılarıyla katkıda bulunan, dergimizin düzenlediği 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde ''Yılın Genç Müzisyeni (18 Yaş Altı)'' kategorisinde ödüle değer görülen, Güher-Süher Pekinel'in ''Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler'' projesine dahil olan Can Çakmur'a biz de Andante dergisi olarak başarı dileklerimizi gönderiyoruz.

Şansın bol ve yolun açık olsun Can!

Serhan Bali

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20