HABER

Çakmur'a büyük övgü ve genç sanatçımızın bu yarışmadan kazandıkları üzerine

26.11.2018


Paylaş:

Can Çakmur’un başarısını haber yapan eleştirmen Norman Lebrecht’in söz konusu haberinin altına yapılan yorumlardan biri dikkatimi çekti. Yorum kadar yorumu yapan kişinin kimliğiydi de öne çıkan.

Richard Rodzinski’nin ismini klasik müzik yarışmalarıyla profesyonel olarak ilgilenen herkes bilir zira kendisi uzun yıllar boyu dünyanın önde gelen piyano yarışmalarından Van Cliburn’un başkanlığını yaptıktan sonra geçtiğimiz Ağustos ayında Çin Devlet Konservatuvarı’nın açtığı uluslararası müzik yarışmasının genel müdürlüğünü üstlendi. Moskova’da düzenlenen Çaykovski Yarışması’nı içine düştüğü kötü durumdan kurtarıp eski şaşaalı günlerine döndüren adam olarak da bilinen Rodzinski, dünyadaki tüm kalburüstü müzik yarışmalarının üye olduğu Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonu’nun yönetim kurulunun onursal üyeliğini de yapıyor.
 
İşte Richard Rodzinski’nin ‘yarışma gurusu’ hüviyeti dolayısıyla Lebrecht’in haberine yaptığı yorum bu yüzden hayli dikkat çekiciydi. Rodzinski kısa yorumunda şu cümleyi kullanmış:
 
By the way, I attended the last week of the competition and am happy to report that the winner is excellent.
 
Türkçesi: ‘Bu arada, yarışmanın son haftasını izledim ve şunu mutlulukla söyleyebilirim ki mükemmel bir piyanist birinciliği kazandı.’
 
Can Çakmur Japonya'da konser üstüne konser verecek ve BIS'ten kayıt çıkartacak!

Can Çakmur’un Hamamatsu Yarışması’nda kazandığı altın madalyanın ona çok önemli kapılar açacağına hiç şüphe yok. İlginç biçimde, ülkemizde Chopin veya Çaykovski yarışmaları kadar iyi bilinmeyen ama piyano yarışmaları dünyasının her üç yılda bir (11. Yarışma 2021’de yapılacak!) merakla beklenen bu yarışmasının ne kadar önemli olduğu, aşağıda sıraladığım birinciye verilen ödüllerinin ağırlığından da anlaşılabilir:
 
*Yarışma birinciliği: 3.000.000 Japon Yeni (Yaklaşık 140.000 TL) para ödülü
 
*Oda müziği yorumculuğu kategorisi birinciliği: 150.000 Japon Yeni (Yaklaşık 7.000 TL) para ödülü
 
*Dünyanın önde gelen klasik müzik kaydı firmalarından BIS etiketli bir kayıt çıkarma olanağı
 
*Polonya’nın Bydgoszcz şehrinde orkestra eşlikli konser ve bu ülkenin bir başka şehrinde resital verme olanağı (Paderewski Müzik Derneği işbirliğiyle)
 
*Davidsbuendler Derneği işbirliğiyle İspanya’da bir veya birkaç resital verme olanağı
 
*Argerich Sanat Vakfı işbirliğiyle Japonya’nın Beppu şehrinde resital verme olanağı
 
*Merkezi İngiltere’de bulunan Ikon Arts-Edition Peters ile sanatçı menajerliği sözleşmesi imzalama olanağı

*Japonya'nın Tsu, Sapporo, Osaka, Tokyo, Akita, Nagoya, Hamamatsu, Niigata, Kawasaki, Fukuoka, Okayama, Yokohama şehirlerinde Mart 2020'nin sonuna kadar en az 10 tane orkestra eşlikli konser ve resital verme olanağı

Evet, yukarıdaki listeden anlaşılıyor ki bu konserlerden sonra Can Çakmur, Fazıl Say'dan sonra Japonya'da şöhret sahibi olmayı başaran ikinci piyanistimiz olacak!

Serhan Bali

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20