HABER

İtalya'da bir Türk jüri

04.12.2018


Paylaş:

Piyanist Açelya Ülgenay, 23-27 Ekim 2018 tarihleri arasında Milano’da beşincisi düzenlenen Uluslararası 40 Yaş Üstü Amatör Piyanistler için Piyano Yarışması’nın jürisinde üçüncü kez konuk jüri üyesi olarak yer aldı.

Yarışmanın bu yılki kazananı Almanya’dan katılan Matthias Fischer (doktor) olurken, özel halk ödülü ise Amerika’dan katılan Esfir Ross’a (diş hekimi asistanı) verildi.  

Profesyonel olmayan, 40 yaşını geçmiş piyanistler için düzenlenen Uluslararası 40 Yaş Üstü Amatör Piyanistler için Piyano Yarışması, Piyano Severler Derneği Genel Başkanı ve kurucusu Profesör Maria Grazia Rossi Vimercati’nin fikriyle doğdu. 2012 yılında, sadece Milano iç kesiminden gelen 50 yaş üzeri katılımcıların ağırlandığı bir yarışmayken, 2014 yılında yenilikçi tavrı ve gelecek planlara zemin hazırlayan yapısıyla hem katılımcılarını hem de seyircisini arttırdı. Yarışmanın katılımcıları farklı iş dünyalarından; doktorlar, mühendisler, girişimciler, bilişim uzmanları, yöneticiler, hakimler, avukatlar… Hepsinin hayat hikâyeleri çok ilginç ve hepsi de bu enstrüman ve müzik için özel bir sevgi besliyor.  

Her yılın “büyük ödül” sahibi, bir sonraki yılın konserinde, orkestra eşliğinde sahne almaya hak kazanıyor. Bu da prestijli bir mekânda (geçen yıl Villa Clerici’deydi) yıl boyunca sabit kalacak bir buluşma zemini yaratma ve motivasyonu kuvvetli bir seyirci grubuna ulaşma şansı sağlıyor. Yarışmanın Genel Sanat Yönetmeni, Prof. Maria Grazia Rossi Vimercati: “Bazı insanlar piyano çalmayı o kadar çok severler ki, bu binlerce farklı ve güçlü duyguyu ortaya çıkarabilen harika ve eksiksiz müzik enstrümanına hayatlarını adamak isterler. Fakat maalesef hayat onları farklı bir iş koluna itebilir. Piyano Severler Derneği olarak yarışmayı beş yıldır düzenliyoruz, bu yıl da gala gecesi ve ödüller için San Fedele Oditoryumu’nun prestijli konumundan yararlanacağımız bir organizasyonla geri dönüyoruz. O ilk fikir, hâlâ motivasyonumuzun temeli ve ilk günkü heyecanımızı canlı tutmamızı sağlıyor. Bu bir müzik macerası ama ondan da öte insanın, her şeye rağmen bitmek bilmeyen piyano tutkusuna bir yolculuk” diyerek amatörlere de fırsat vermekten çok mutlu olduklarını dile getirdi.  Yarışmanın bu yılki jürisinde yer alan üyeler şöyle:
Genel Sanat Yönetmeni
Prof. Maria Grazia Rossi Vimercati
Jüri Üyeleri
Angelo Mantovani (Jüri Başkanı)
Gino Mescoli
Marco Falossi
Ermanno Codegoni
Açelya Ülgenay (Konuk Jüri)
Fotoğraflar: Gionata Galloni

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20