SÖYLEŞİ

Akdeniz müziğinin usta yorumcusu

25.12.2018


Paylaş:

İş Sanat Konser Salonu, Aralık ayında mandolin repertuvarına önemli katkılarda bulunmuş İsrailli mandolin virtüozu Avi Avital’i ağırladı. Grammy’e aday gösterilen ilk mandolin sanatçısı olan Avital’le sizler için söyleştik.

 

Mandolinin dünyadaki yerine önemli katkılarda bulunan bir müzisyensiniz. Başta mandolin icracıları olmak üzere, meslektaşlarınızla nasıl iş birliği yaptınız?
 

Mandolin için klasik repertuvar gerçekten sınırlı. Müzik tarihi boyunca mandolin neredeyse hep “amatör” bir enstrüman olarak görüldü ve bu nedenle neredeyse büyük bestecilerden hiçbiri mandolin için önemli besteler yapmadı. Ancak mandolinle ilgili bu imajın son yıllarda büyük ölçüde değiştiğini hissediyorum. Bir önceki yüzyılda klasik gitarda olduğu gibi, mandolin için de bir “Rönesans” zamanı geldi. Aralarından bazılarının mandolinin Concierto de Aranjuez’i olması umuduyla, bestecileri mandolin için müzik bestelemeye şevklendirmek ve teşvik etmek benim için düzenli bir uygulama hâline geldi. Daha geçen ay benim için bestelenmiş No.100 eserinin prömiyerini Carnegie Hall’da yaptım. Bu büyük bir kişisel başarı ama bunun da ötesinde, bana göre mandolinin günümüzde müzik tarihinde kazandığı yer hakkında çok fazla şey söylüyor. Ayrıca, doğal olarak, farklı enstrümanlar için yazılmış klasik parçaların birçok düzenlemesini de entegre ediyorum. İyi bilinen bestelerin yeni düzenlemelerini izleyiciyle buluşturmanın da günümüz dinleyicilerine sanatsal bir değer sunduğunu düşünüyorum.


Halk müziğinden ilham aldığınızı biliyoruz. Bununla ilgili bir örnek de Between the Worlds albümünüzdeki Türk halk şarkısı Naciyem, Naciyem. Benzer çalışmaların gelip gelmeyeceğini merak ediyoruz. Eğer öyleyse, hangi ülkeler çalışmalarınıza dahil edilecek?

Ben hep değişik müzik türlerinden etkilendim, özellikle de nesilden nesle sözel geleneğe kök salmış olanlardan. Akdeniz’i çevreleyen kültürlere doğal bir ilgi duyuyorum. Ben İsrail’de doğdum, ebeveynlerim Fas’tan geliyor, onların ataları İspanya kökenli ve hayatımın 20 yılından fazlasını İtalya’da geçirdim. Akdeniz’de olduğum her yerde kendimi evimdeymiş gibi hissediyorum ve aynı zamanda Akdeniz kıyı şeridi boyunca almış olduğunuz her bir dönemeç nüansların değiştiğini hissettiriyor; diyalektler, mutfak, gelenekler ve tabii ki müzik. Muazzam bir çeşitlilik var ve bunların hepsini birleştiren bir unsur var. Sonraki projelerimde bunun benim ilham kaynağım olmaya devam edeceğinden eminim.


Size göre hangi enstrümanların eşliği mandolinle daha uyumlu?

Mandolinin çok açık bir yapısı vardır; ses plastikten yapılmış bir penanın sıkı bir metal telle karşılaşması vasıtasıyla ortaya çıkar. Bu nedenle seslerin başlangıcı oldukça temiz olur. Yaylı çalgılar orkestrasıyla çalmayı hep tatmin edici bulurum. Yaylıların sıcak karakteri, notaların sürdürülmesi mandolinin “parlaması” için güzel bir zıtlık sağlar.


Bir klasik müzik icracısı olmanın dışında, bir dinleyici olarak sizi hangi türdeki müzik türleri etkiliyor?

Lise dönemimde sıklıkla rock müzik dinlerdim ve hâlâ klasik müzik dışında en fazla dinlediğim türdür. 90’lı yıllardan herhangi bir şey, Nirvana, Pixies, Pearl Jam ve tabii ki klasikler; The Doors, Beatles… Son zamanlarda çokça caz dinliyorum, özellikle de Orta Doğu cazı.


Arkadaşınız Omer Avital’le büyük övgü toplayan Avital meets Avital albümünde beraber çalıştığınızı biliyoruz. Aranızdaki arkadaşlık bağı ikinizin müziğini ne şekilde etkiledi?
 

Bu projede Omer Avital’la beraber çalışmak aramızda gerçekten özel bir bağ oluşturdu. Bu projeye farklı olduğumuzu bilerek başladık. Ben temel olarak klasik müzisyenim, o da temel olarak bir caz müzisyeni. Ancak süreç boyunca aslında ne çok ortak şeyimiz olduğunu keşfettik; benzer bir miras, benzer müzik zevki ve müzik yapmaya duyulan benzer tutku… Beraber dünya turu yaptığımızda gerçekten yakın arkadaşlar olduk. Sanırım bu albümde ve sahnede duyuluyor.


 

Berna Başaran

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20