HABER

Yılın ilk ve en güzel albümlerinden biri

11.01.2019


Paylaş:

2019'un ilk albümlerinden biri sıradışı piyanist, besteci Hakan A. Toker imzasıyla yayımlandı.  

Toker Messing Around (Toker Klasikleri Kurcalıyor) adıyla, 11 Ocak 2019'da ABD'deki Parma firmasının yan kuruluşu Navona Records'dan piyasaya çıkan albüm I-Tunes, Spotify gibi dijital ortamlardan indirilebilir.  

Sanatçı, 16 Ocak Çarşamba saat 20:00'da İstanbul Seyrantepe'de bulunan Summart Sanat Merkezi'nde (www.summart.org) albümün çıkış konserini solo piyano resitali şeklinde verecek. Sınırlı sayıda fiziksel kopyası basılan albüm, sanatçının imzasıyla CD olarak sadece bu konserde temin edilebilecek.  

Toker, müziğin her türüyle oyuncak gibi oynadığı, dinleyicilerden gelen istek parçaları şekilden şekle soktuğu interaktif doğaçlamalarıyla tanınıyor.  

Her Çarşamba 21:00'da Facebook'tan (https://www.facebook.com/hakan.a.toker.7) yaptığı canlı yayınlarının izlenme sayıları binleri buluyor.  

Piyano ağırlıklı bu albümde, tamamı Toker tarafından düzenlenmiş ve çalınmış klasik müzik ve caz parçalarının esprili versiyonları yer alıyor. Bach'ın Toccata & Füg'ü 1700'lerin kilisesinden çıkıp 1920'lerin caz kulübüne girmiş, swing yapıyor! Satie'nin mistik ve ağır 1. Gnossiene'i Liszt'in elinden çıkmışçasına gösterişli bir çigan parçasına dönüşmüş! Breakfast at Tiffany's filminin ünlü Moon River'ı Bach tarzında işlenmiş! Ünlü Fransız şansonu Sous le Ciel de Paris 1950'lerden 300 yıl geriye gitmiş, klavsenle çalınmış ve Fransız Barok tarzında bir süite dönüşmüş! Mozart'ın Türk Marşı'nın içine ud, kanun, klarnet, zurna, darbuka, davul katılmış; Toker'in araya ustaca yerleştirdiği mehter ve oyun havalarına göndermelerle parça, başlığını hak edecek derecede “Türk”leşmiş! Toker hızını alamayıp, bakır üflemeli çalgılar (Golden Horn Brass) ve vurmalılar eşliğinde aynı parçanın bir de Latin/Salsa versiyonunu yaratmış!  

16 Ocak'taki konsere gelecek dinleyicileri dahası bekliyor: Sanatçı sahnede, albümde yer alan düzenlemeleri icra ettikten sonra o anda dinleyicilerden gelecek istekler üzerine de doğaçlamalar yapacak.  

İşte albümdeki parçalardan bir örnek


Albümde yer alan diğer sanatçılar:
Enes Nalkıran, Ömer Dağaşan, trompet
Begün Gökmen, korno
Burak Dursun, trombon
Ertan Şahin tuba
Vedat Dinletir, zurna
Aykut Sütoğlu, klarnet
Tolga Karaslan, ud
Bilal Kızıllar, kanun
Mehmet Sönmez, kontrbas
Gürkan Özkan, tabla
İsmail Darıcı, vurmalılar
Hakan Çetinkaya, bateri, kayıt, mix

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20