HABER

Don Kişot operasının ilk temsil pek yakında

15.01.2019


Paylaş:

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin bu seneki teması olan "idealizm" kavramı kapsamında akla ilk gelen figür: Don Kişot

İspanyol yazar Miguel de Cervantes’in 1600’lerin başında yazdığı ve hiçbir dönem güncelliğini yitirmeyen bu eserden esinlenilerek bestelenen Don Kişot operası yoğun hazırlık sürecinin ardından Türkiye’de ilk defa 19 Ocak 2019 tarihinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmeye hazırlanıyor.
 

Fransız oyun ve roman yazarı Henri Cain’in librettosunu yazdığı, romantik dönemin önemli bestecilerinden Jules Massenet’in son zamanlarında bestelediği opera, dünyada ilk kez 1910 yılında Monte Carlo Operası’nda sahnelendiğinde büyük ilgi görmüştü.
 

Türkiye prömiyerini yapacak olan eserin olay örgüsü ana hatlarıyla şöyle: İnsanlığın unuttuğu erdemlerin peşinde koşan, tutkulu gezgin şövalye Don Kişot, inandığı doğrular ve aşkı için hayatını riske atmaya hazırdır. Don Kişot ve sadık yaveri Sancho’nun küçük bir İspanyol kasabasına gelmesiyle başlayan olaylar, Don Kişot’un Dulcinée’yi idealindeki kadın olarak görmesi ve ona aşkını ilan etmesiyle devam eder. Ancak Dulcinée, sözde Don Kişot’un kendisine duyduğu aşkı sınamak için, ondan bir istekte bulunur. Gezgin şövalye, Dulcinée’nin kolyesini çalan hırsızı bulup, kolyeyi ondan alarak güzel kadına geri getirecektir… Getirmesine getirir, ama ettiği evlenme teklifi Dulcinée tarafından geri çevrilince, kandırıldığını anlar….
 

Don Kişot operasıyla görünüşteki komedi ögelerinin ardında, insanlığa bazen üzücü bazen sarsıcı hayat dersleri verilir.


Eseri Recep Ayyılmaz sahneye koyarken, Zdravko Lazarov ve İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün katkılarıyla İspanya’dan davet edilen Helena Bayo orkestra şefliğini dönüşümlü olarak üstlenecekler. Koro şefi ise Paolo Villa.

Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Gizem Betil’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, koreografi ise Beyhan Murphy’e ait.
 
 

Dulcinée: Aylin Ateş , Özge Kalelioğlu, Deniz Likos
Don Kişot: Suat Arıkan, Burak Bilgili, Gökhan Ürben
Sancho: N. Işık Belen, Umut Kosman
Pedro: Begüm Karacasu
Garcias: Banu Ergün, Funda Güllü
Rodriguez: Can Reha Gün, Bahadır Özkoca
Juan: Zafer Çiftçi, Çağrı Köktekin dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

 


Temsil tarihleri: 

19 Ocak 2019, 20:00 (Türkiye Prömiyeri)

22 Ocak 2019, 20:00

23 Ocak 2019, 20:00

30 Ocak 2019, 20:00

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20