HABER

Norveçli şef Ragnar Rasmussen Türkiye'de

15.01.2019


Paylaş:

Dünyaca ünlü koro şefi Rasmussen, Devlet Çoksesli Korosu ile birlikte bir konser ve masterclass gerçekleştirecek... 

Son yıllarda Avrupalı koro şefleriyle verdiği tematik konserlerle adından söz ettiren Devlet Çoksesli Korosu, 2019 yılında Norveçli ünlü şef Ragnar Rasmussen’i ağırlıyor. Daha önce Norveç Ulusal Gençlik Korosu, Dünya Gençlik Korosu, Letonya Devlet Korosu, Slovenya Radyo Korosu, Estonya Ulusal Erkek Korosu gibi birçok prestijli toplulukla çalışmış olan Rasmussen, Türkiye’de ilk kez konser verecek.

27 Ocak akşamı Devlet Çoksesli Korosu, Rasmussen şefliğinde dinleyicilerine Baltık ve İskandinav bestecilerinden oluşan bir program sunuyor. Repertuvar; Eriksson, Rautavaara, Odegaard, Sommerro gibi yaşayan bestecilerin a capella eserlerinin yanısıra, Rahmaninof’un en meşhur koro eserlerinden olan All-Night Vigil içerisinden bölümleri de kapsıyor. Ankara’da CSO Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan konserde aynı zamanda Henning Sommerro’nun Devlet Çoksesli Korosu'na özel yazdığı ve Mevlana’nın şiirlerinden oluşan yeni eserin dünya prömiyeri de yapılacak.

4. Walter Strauss 
Koro Şefliği Ustalık Sınıfı

1988 yılından beri Türkiye’de koro müziğinin öncü topluluklarından olan Devlet Çoksesli Korosu, genç koro şeflerinin yetişmesi için girişimini yaptığı Koro Şefliği Ustalık Sınıfı’nın dördüncüsünü gerçekleştiriyor. Daha önce Paulo Lourenço (Portekiz) ve Lorenzo Donati (İtalya) gibi isimlerin konuk olduğu ustalık sınıfı, bu sezon Ragnar Rasmussen yönetiminde gerçekleşecek.

Türkiye’de koro müziğine büyük emekleri olan Devlet Çoksesli Korosu'nun unutulmaz şefi Walter Strauss’a adanan ustalık sınıfında Türkiye’nin dört bir yanından koro şefleri Ankara’da buluşuyor. Katılımcılar gerek eğitmenlerle koro şefliği alanındaki farklı konular üzerine çalışma imkanı buluyor, gerekse Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından Devlet Çoksesli Korosu ile bir konser yönetme şansını yakalıyorlar. Katılımcılar eğitmenlerle koro şefliği alanındaki farklı konular üzerine çalışma imkanı bulurken, Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından Devlet Çoksesli Korosu ile bir konser yönetme fırsatını da yakalıyor.

Bu sezonki ustalık sınıfının özelliklerinden biri de, ilk kez Avrupa’dan öğrencilerin de katılımıyla etkinliğin uluslararası boyuta ulaşmış olması.

4. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı, 2 Şubat Cumartesi günü aktif katılımcıların yöneteceği bir konser ile sona erecek.Kuzey Işıkları
Devlet Çoksesli Korosu
Şef: Ragnar Rasmussen
27 Ocak 2019, 19:00
CSO Konser Salonu


4. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı Kapanış Konseri
Devlet Çoksesli Korosu
2 Şubat 2019, 16:00
CSO Konser Salonu

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20