HABER

Klasik müzik endüstrisinde en iyiler ödüllendirildi

20.01.2019


Paylaş:

International Classical Music Awards-ICMA (Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri) organizasyonu jüri heyeti 2019 yılı ödüllerinin sahiplerini dünya kamuoyuna açıkladı. Brezilyalı yaşayan efsane piyanist Nelson Freire ''Yaşam Boyu Başarı Ödülü''nün sahibi olurken İspanyol piyanist Javier Perianes ''Yılın Klasik Müzik Sanatçısı'', Hırvat fagotçu Matko Smolcic ''Yılın Genç Sanatçısı'' ve 14 yaşındaki Rus piyanist Eva Gevorgyan ''Keşif Ödülü''nün sahibi oldular. 
Ars Produktion’un ''Yılın Kayıt Firması'' seçildiği 2019 Ödüllerinde bu yıl ilk kez konulan ''Yılın Bestecisi Ödülü''nün sahibi ise İspanyol besteci Francisco Coll oldu. Luzern Senfoni Orkestrası’nın genel müdürlüğünü yapan İsviçreli klasik müzik profesyoneli Numa Bischof Ullmann’a ''Özel Ödül'', 22 yaşındaki Amerikalı-Hollandalı kemancı Stephen Waarts’a da ''Luzern Senfoni Orkestrası Ödülü'' verilecek.
 
ICMA 2019 Ödüllerinin Audio ve Video kategorilerinde bu yıl toplam 19 yapım ödüle değer görüldü. Ödül alan sanatçıların listesi şöyle:
 
Enstrümancılar: Maxim Emelyanychev, Christoph Heesch, Chouchane Siranossian, Christian Tetzlaff, Denes Varjon, Jörg Widmann, Tabea Zimmermann, Frank Peter Zimmermann

Şarkıcılar: Daniela Barcellona, Ildebrando D’Arcangelo, Elsa Dreisig, Barbara Hannigan, Anna Prohaska, Dorothea Röschmann, Albina Shagimuratova

Orkestra şefleri: Gustavo Dudamel, Marc Elder, Tönu Kaljuste, Kirill Karabits, Dmitrij Kitajenko, Jakob Lehmann, Hannu Lintu, Antonio Pappano, Esa-Pekka Salonen, Leif Segerstam, Michael Schønwandt

Topluluklar: Anima Eterna Brugge, Concerto Palatino, Berliner Barock Solisten, Peregrina Ensemble, Wroclaw Baroque Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Finnish Radio Symphony Orchestra, Gürzenich-Orchester Köln, NFM Wroclaw Philharmonic, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchestre National de Montpellier, Paris Opera Orchestra, Staatskapelle Berlin, Staatskapelle Weimar, Turku Philharmonic Orchestra


 
ICMA Başkanı Remy Franck 2019 Ödülleri üzerine şu yorumu yaptı: "Yalnızca ICMA gibi uluslararası bir jüri sekiz farklı ülkenin 18 farklı kayıt markasını kapsayan böylesine geniş bir ödüllendirme yapabilirdi. Jürimizin yalnızca emektar ve kıdemli müzisyenlere değil çok geniş bir yelpazedeki markalar için kayıt yapan genç müzisyenlere de eğilmesini mutlulukla karşılıyorum. ICMA jürisi işte bu düşünceyle geçtiğimiz yıllarda günümüzün en iyi genç müzisyenleri arasında gösterilen soprano Elsa Dreisig, kemancı Chouchane Siranossian ve viyolonselci Christoph Heesch’i ödüllendirmişti. Jürimizin bu tavrı ICMA Ödüllerinde her yıl görece az bilinen müzisyenlerin ve butik kayıt markalarının şanslarının yüksek olduğu gerçeğini teyit etmektedir. Bizler için en önemli kriter daima kayıtların sanatsal niteliği ve içerik kalitesi dengesinin tutturulması olmuştur."
 
2019 ICMA Ödüllerinin tam listesi https://www.icma-info.com/winners-2019/ adresindeki internet sitesinde incelenebilir.
 
Bu yılki Ödül Töreni ve Gala Konseri 10 Mayıs 2019 tarihinde İsviçre’nin Luzern şehrinde bulunan dünyaca ünlü konser salonu KKL’de yapılacak. Törenin ev sahipliğini üstlenen Luzern Senfoni Orkestrası’nı şef Lawrence Foster yönetecek. Gala Konseri Avrupa Yayın Birliği (EBU) üzerinden tüm dünyadaki radyo istasyonlarının kullanımına sunulacak.
 
ICMA (International Classical Music Awards) Hakkında
 
International Classical Music Awards-ICMA (Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri) 2010 yılında MIDEM Klasik Müzik Ödüllerinin jüri üyeleri tarafından oluşturuldu. Türkiye’yi temsilen Andante klasik müzik dergisi genel yayın yönetmeni Serhan Bali’nin 2011 yılında jüri heyetine katıldığı ICMA 15 farklı ülkenin 18 tane basılı veya online klasik müzik dergisi ve radyo istasyonunun genel yayın yönetmenleri ve klasik müzik eleştirmenlerinden oluşuyor.
 
ICMA jüri heyeti: 
Andante (Türkiye), Crescendo (Belçika), Das Orchester (Almanya), Gramofon (Macaristan), HRT Croatian Radiotelevision (Hırvatistan), IMZ (Avusturya), MDR Kultur (Almanya), Musica (İtalya), Musical Life (Rusya), Musik & Theater (İsviçre), Opera (Birleşik Krallık), Orpheus Radio (Rusya), Pizzicato (Lüksemburg), Polish Radio Chopin (Polonya), Radio 100,7 (Lüksemburg), ResMusica (Fransa), Rondo Classic (Finlandiya), Scherzo (İspanya).

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20